Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto w Domu Pomocy Społecznej Zochcinku. Placówka działa dokładnie 71 lat (DUŻO ZDJĘĆ)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Wielka uroczystość w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku koło Opatowa. Placówka w tym roku świętuje 71. rocznicę powstania, a obchodzi ją bardzo uroczyście, ponieważ przed rokiem nie było możliwości zorganizowania święta.

W niedzielne popołudnie w Zochcinku zgromadzili się mieszkańcy tego największego w województwie świętokrzyskim Domu Pomocy Społecznej, a także zaproszeni przez nich goście.
Dyrektor placówki Jarosław Basak przypomniał, że historia powstania jej sięga 1950 roku.
- W ubiegłym roku nie było możliwości organizacji obchodów ze względu na pandemie. W tym roku jest zdecydowanie lżej i dlatego postanowiliśmy uroczystość zorganizować, choć w tym roku przypada 71 rocznica- mówił Jarosław Basak.

Historia powstania Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku rozpoczęła się w momencie, gdy w wyniku parcelacji majątku państwa Jagnińskich powstał Ośrodek Rolny. Na bazie tego ośrodka i zaplecza mieszkaniowego stworzono w drewnianym dworku Państwowy Dom Opieki dla Dorosłych, ludzi starych, ułomnych, samotnych i bezdomnych. Był to dom koedukacyjny. Mieszkało w nim około 60 osób. Życie codziennie wypełniania praca w gospodarstwie pomocniczym. W 1972 roku placówkę przekształcono na Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych, dla osób upośledzonych umysłowo.
W 1991 roku rozpoczęto budowę drugiego bloku mieszkalnego, który ukończono w 2002 roku. Jedenaście lat później ogromne pieniądze trafiły do Zochcinka z funduszy szwajcarskich na „wzrost jakości świadczonych usług i wprowadzenie nowych form terapii”. Dzięki pieniądzom powstało 18 lokali tak zwanych aktywizujących dla 32 mieszkańców. Ogólna kwota ponad pół miliona złotych posłużyła też na szkolenia załogi i wprowadzenie nowych form terapii, między innymi gastroterapii, filmoterapii, zooterapii i wiele innych. W 2018 roku uruchomiono filię w Opatowie przy ulicy Mickiewicza, niedaleko szpitala.

Na uroczystość zaproszono poprzednich dyrektorów i Kazimierza Kotowskiego, byłego starostę opatowskiego, za którego rządów, w 1999 roku organem prowadzącym Dom Pomocy Społecznej stał się nowo utworzony powiat opatowski.
- Stanęliśmy przed trudnym wyzwaniem finansowania, zatrudnia osób i całej organizacji pracy- wspominał były starosta.
Mieczysław Niewójt, poprzedni dyrektor, kierujący domem przez 30 lat mówił, że postrzeganie miejsca, w którym przebywają osoby przewlekle psychicznie chore diametralnie się zmieniło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.
- Wcześniej mieszkańcom podawano silne leki i w efekcie większą część dnia przesypiali. Dopiero z czasem procedury ulegały zmianie i rozpoczęliśmy różne formy terapii i rehabilitacji. Po roku widzieliśmy już kolosalne zmiany, przede wszystkim uśmiech na twarzach naszych podopiecznych– mówił.

Tomasz Staniek, starosta opatowski przypomniał, że obecnie Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest największym tego typu miejscem w województwie świętokrzyskim.
- Zatrudniamy ponad 250 osób, przebywa tu na stałe około 260 mieszkańców. Z dwóch Warsztatów Terapii Zajęciowej codziennie korzysta ponad 160 osób. Mamy nowatorskie formy terapii, które nie są stosowane w podobnych miejscach kraju. W otoczeniu domu posiadamy między innymi zwierzyniec, tężnie solankową i pasiekę – wyliczał starosta.
Mariusz Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach stwierdził, że Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest jednym z najlepszych domów w Polsce.
- Zawsze chętnie tu wracam i z radością patrzę na zachodzące tu każdego roku pozytywne zmiany – zaznaczył.

Działalność Domu została dostrzeżona przez Marlenę Maląg, ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Za nowatorskie inicjatywy na rzecz mieszkańców, za bogatą ofertę usług świadczonych pensjonariuszom, promowanie pozytywnego wizerunku pomocy społecznej nagrodziła instytucję nagrodą specjalną przyznawaną przez resort.
- W ten sposób podkreślono, jak bardzo Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest ważny na polskiej mapie wsparcia osób potrzebujących – mówi starosta Tomasz Staniek.
- Zaangażowanie pracowników, kierownictwa i dyrekcji to synonim nadziei, który pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by zmienić czyjś los na lepszy. Dziękujemy za wytrwałość i odpowiedzialne podejście do pracy z ludźmi- mówiła do pracowników na zakończenie części oficjalnej Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski.
Poza oficjalną uroczystością, przygotowano na tę okazję występy zarówno pensjonariuszy, jak i opatowskiej młodzieży. Imprezę uświetniły też koncerty disco-polo i kapeli góralskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie