Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie uroczystości w Czarncy w gminie Włoszczowa na 420 urodziny hetmana Stefana Czarnieckiego z piknikiem historycznym z atrakcjami

red
- Urodziny hetmana Stefana Czarnieckiego mieszkańcy Czarncy, gminy Włoszczowa i regionu będą czcić w niedzielę 29 września. Przypomnijmy, że Narodowy Bank Polski z okazji 420. rocznicy urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego wybił okolicznościowe monety – mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 na placu przed Szkołą Podstawową w Czarncy. Tu odbędzie się ślubowanie klas pierwszych szkół imienia Stefana Czarnieckiego: Szkoły Podstawowej w Czarncy i Zespołu Szkół numer 2 we Włoszczowie. Młodzież szkolna zaprezentuje program artystyczny, po czym nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych oraz gości uroczystości do kościoła parafialnego. O godzinie 12 rozpocznie się tu uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji hetmana Stefana Czarnieckiego oraz członków i sympatyków Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Po niej na placu przed kościołem oraz w parku Arboretum odbędzie się dalsza część uroczystości. Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego zaprezentują monetę kolekcjonerską złotą i srebrną wybitą z okazji 420 rocznicy urodzin Stefana Czarnieckiego. Będzie też piknik historyczny z pokazami tańca, sztuk walki, chętni będą mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. Będą też dyby, kat i wtrącanie do lochu. Zaplanowano również występy grupy rekonstrukcyjnej Ziemi Chęcińskiej i pokazy grupy jeździeckiej Podzamcze. A dla zgłodniałych przygotowana zostanie darmowa grochówka wojskowa.

Stefan Czarniecki herbu Łodzia urodził się najprawdopodobniej w 1599 roku (przyjmuje się też rok 1604) we wsi Czarnca, wówczas leżącej w powiecie chęcińskim ówczesnego województwa sandomierskiego. Był synem Krzysztofa Czarnieckiego oraz Krystyny Rzeszowskiej. Miał dziesięciu braci, z których czterech wybrało tak jak on drogę kariery wojskowej. Rodzina Czarnieckich była średnio zamożna, posiadali oni kilka łanów w dziedzicznej Czarncy oraz dzierżawili kilka królewszczyzn. O wychowaniu oraz wykształceniu Stefana Czarnieckiego nie ma żadnych pewnych informacji. Historycy wskazują, że ukończył jezuickie kolegium w Krakowie lub Sandomierzu, po czym będąc jeszcze w młodym wieku wstąpił na służbę wojskową. I to ona przyniosła mu sławę i dała miejsce w hymnie narodowym.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie