Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie uroczystości w Starachowicach, na Wykusie i w Wąchocku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Defilada pocztów sztandarowych i grup mundurowych przed pomnikiem Ponurego w Wąchocku.
Defilada pocztów sztandarowych i grup mundurowych przed pomnikiem Ponurego w Wąchocku. Kazimierz Cuch
Uroczystości poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” w sobotę odbyły się w Starachowicach, Ratajach w gminie Wąchock oraz na polanie partyzanckiej na Wykusie, a w niedzielę w Wąchocku.

Organizatorami dorocznych uroczystości, od trzech lat, po śmierci Zdzisława Rachtana „Halnego”, są przede wszystkim harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, na czele z harcmistrzem Rafałem Obarzankiem i świętokrzyska Policja. Harcerzy wspierają władze samorządowe miast i gmin, związanych z partyzancka tradycją.

W tym roku było inaczej niż w poprzednich latach. Obchody zainaugurowała w piątek Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, przypominając cichociemnych. W sobotę koło starachowickiej fontanny została odsłonięta piękna Ławka Halnego, jednego z dowódców w Oddziale „Ponurego”. Start marszobiegu pod nazwą Wykus 43 nastąpił w sobotę, sprzed leśniczówki w Ratajach na Wykus. W Wąchocku, w niedzielę, dodatkowo były biegi patriotyczne dzieci i młodzieży.

Ławeczka
W sobotę bardzo uroczyście odsłonięto i poświęcono w Starachowicach piękną ławeczkę znanego starachowickiego partyzanta, Zdzisława Rachtana „Halnego”. Stanęła na skwerze imienia tego partyzanta, a potem działacza środowisk kombatanckich Armii Krajowej. Autorem jest rzeźbiarz światowej sławy, profesor Karol Badyna, kierujący Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Środowisko kombatanckie podjęło współpracę z artystą za pośrednictwem Małgorzaty Balasińskiej
Pomnik przypomina leśną ławeczkę, wykonaną z przepołowionych kłód, ułożonych pod katem prostym. Do siedzącego na niej Zdzisława Rachtana (postać jest naturalnej wielkości) można się dosiąść z każdej strony. Na górnej płaszczyźnie jest tablica informująca o "Halnym".

Marszobieg
Start marszobiegu pod nazwą Wykus 43, sprzed leśniczówki w Ratajach na Wykus nastąpił w sobotę o 13.00. Mogło wystartować 316 uczestników, w polskich mundurach wojskowych. Wystartowało około 70 zawodników. Jest to nowy, ciekawy element dorocznych obchodów, poświęconych Żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”. Mogło wystartować 316 uczestników, dokładnie tylu, ilu Cichociemnych zostało zrzuconych do okupowanej Polski, w czasie II wojny światowej. Każdy, kto ukończył bieg, otrzymał pamiątkowy medal, z numerem jednego z 316 Cichociemnych. Strojem obowiązkowym był polski mundur, nieważne, z jakiej epoki oraz wojskowe obuwie. Była jednak grupa cywilnych biegaczy.

Wykus
W sobotę na polanie partyzanckiej na Wykusie była główna msza św. sobotnich uroczystości. Uczestniczyło w niej wielu przedstawicieli władz, w tym Agata Wojtyszek- wojewoda świętokrzyski i nadinspektor Jarosław Szymczyk- komendant główny Policji. Starachowickie Centrum Kultury przedstawiło spektakl „To mi się słusznie należy, czyli sprawa Motora”. Jednostka strzelecka ze Skarżyska- Kamiennej otrzymała imię Cichociemnych. Wręczono Honorową Policyjną Odznakę Zasługi, Medale Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce, o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Był apel poległych. Przed kapliczką partyzancką na Wykusie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Skromniej w Wąchocku
W niedzielę dalszy ciąg nieco skromniejszych uroczystości był w samym w Wąchocku. Główna msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ojca Eugeniusza Augustyna, wąchockiego opata, została odprawiona w kościele opactwa.
Następnie wszyscy przemaszerowali przed pomnik Ponurego na wąchockim Rynku. Korowód tradycyjnie prowadziła orkiestra dęta z Suchedniowa pod kierunkiem Stefana Malinowskiego. Wielką furorę w kolumnie marszowej robi mali zuchowe z Hufca Przysucha. W ogóle Przysucha w tym roku była bardzo szeroko reprezentowana na uroczystościach w Wąchocku. Przed pomnikiem odczytano apel poległych, wymieniając także ofiary katastrofy smoleńskiej. Kompania honorowa jednostki wojskowej z Kielc oddała potrójną salwę honorową.

Liczne delegacje kombatantów, władz, organizacji społecznych, szkół i instytucji złożyły kwiaty przed pomnikiem pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”. Defilada pocztów sztandarowych i grup mundurowych zakończyła niedzielną uroczystość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie