Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany w Lesie Wolskim nad Cedzyną. Powstało idealne miejsce na rodzinne spacery [WIDEO Z DRONA, DUŻO ZDJĘĆ]

Oprac. Anna Bilska
Prace w Lesie Wolskim dobiegły końca. Zalew w Cedzynie od strony gminy Masłów zyskał nowe oblicze. Na spacerowiczów i rowerzystów czekają oświetlone szutrowe trasy rowerowe, alejki spacerowe, pontonowe pomosty oraz liczne atrakcje edukacyjne dla dzieci.

Prace w Lesie Wolskim sprawiły, że powstało niezwykle atrakcyjne miejsce do wypoczynku i spędzania wolnego czasu, ale nie tylko. Cała inwestycja przyczyni się także do ochrony obszaru cennego przyrodniczo.

Chcąc zażyć odpoczynku na świeżym powietrzu możemy liczyć na spacer po przygotowanych do tego celu alejkach, lub wybrać się na przejażdżkę rowerową przeznaczonymi do tego szutrowymi trasami. Po drodze czekają na nas liczne atrakcje. Należą do nich między innymi pływające pomosty sięgające w głąb zalewu, z których możemy podziwiać akwen. Odwiedzających Las Wolski cieszą również zadaszone drewniane altany z ławkostołami i grą w Chińczyka. To jednak nie wszystko, bo myśląc o ptakach zamieszkujących pobliskie tereny, wybudowano budki lęgowe oraz bocianie gniazdo, które być może już na wiosnę znajdzie swoich lokatorów.
Spacer po Lesie Wolskim może mieć nie tylko przyrodnicze, ale również edukacyjne walory. Wzdłuż alejek ustawiono specjalnie zaprojektowane tablice edukacyjne, z których możemy dowiedzieć się np. jakie rośliny i zwierzęta występują na tym obszarze. To doskonała okazja nie tylko dla dzieci, do poznania naszej najbliższej przyrody.

Wszystkie alejki prowadzą do specjalnie utworzonej strefy edukacyjno-rekreacyjnej, gdzie utworzone zostały liczne pomosty z ławeczkami, pomiędzy którymi umieszczono ciekawe sprzęty i urządzenia dla dzieci. Nie jest to jednak zwykły plac zabaw. Nad brzegiem zalewu znajdziemy ciekawe edukacyjne miejsce. Można sprawdzić się w zabawie w głuchy telefon, lustrzanym pisaniu, czy przejrzeć się w krzywym zwierciadle, które posiada możliwość pogrubiania i odchudzania. Czekają też szumiące rury, peryskop, spóźniony dźwięk, czy panel sensoryczny. Nie lada atrakcjami są również skrzynia wiatrów, gra w kółko i krzyżyk czy ucieczka z labiryntu. Po zabawie można wypoczywać na wygodnych ławkach i koniecznie wejść na punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okolicę zalewu.

Zadbano także o zaplecze sanitarne, kosze na śmieci umieszczone na całym obszarze, liczne stojaki na rowery oraz ławeczki drewniane stworzone do obserwacji przyrody. Cały obszar jest monitorowany i doskonale oświetlony lampami LEDowymi, dzięki czemu możemy korzystać z uroków spacerowania także po zmroku.

Zagospodarowanie terenu Lasu Wolskiego bardzo dobrze pokazało, jak umiejętnie można uatrakcyjnić doskonale znany teren. Otrzymaliśmy miejsce idealne do rodzinnych spacerów podczas, których wykorzystując informacje z tablic edukacyjnych można sprawdzić swoją wiedzę na temat przyrody i zwierząt, jakie możemy spotkać w lesie – mówi wójt Tomasz Lato. - Zaproponowaliśmy również pierwszy taki innowacyjny plac zabaw w naszej gminie zaskakujący swoimi elementami. Zachęcam do skorzystania z punktu widokowego, ale również spacerów do każdego z mostów pontonowych – dodaje wójt. - Jeśli dodamy do tego nowe alejki, energooszczędne oświetlenie i monitoring, który pozwoli zapewnić bezpieczeństwo mamy niemal całość inwestycji możliwej w realizacji dzięki dofinansowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego – kończy Tomasz Lato. Z inwestycją w miniony wtorek zapoznali się również radni gminy Masłów z terenu obejmującego Wolę Kopcową: Andrzej Pedrycz, Marek Dudzik, sołtys Edward Mazur. W spotkaniu udział wzięli m.in. Janina Dyamentowska, dyrektor SP w Woli Kopcowej, przedstawiciele Nadleśnictwa Daleszyce. Na wszystkie pytania uczestników spotkania odpowiadała wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk.

Zagospodarowanie terenu wokół Zalewu Cedzyna na terenie Gminy Masłów to zadanie realizowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu wyniosła 2 702 917,29 złotego, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego 2 200 848 złotych a wkład własny: 502 069,29 złotego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie