Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielokulturowy Ożarów z lat 1939-1940. Unikatowa kolekcja fotografii niemieckiego żołnierza [GALERIA]

Michał Kolera
Michał Kolera
Zobacz zdjęcia Ożarowa z lat 1939-1940.
Zobacz zdjęcia Ożarowa z lat 1939-1940. fotopolska.eu
Unikatowe zdjęcia Ożarowa w powiecie opatowskim z lat 1939-1940 znalazły się w portalu fotopolska.eu. Nie wiadomo, kto i kiedy je zrobił, jednak z podpisów pod niektórym fotografiami można wywnioskować, że autorem, bądź pierwszym ich właścicielem był nieznany żołnierz niemiecki, który pełnił w mieście służbę okupacyjną w początkowych latach drugiej wojny światowej.

Na zdjęciach można zobaczyć obywateli Ożarowa z lat 1939-1940, zarówno narodowości polskiej, jak i żydowskiej. Są na nich także żołnierze niemieccy, często poruszający się konno.

Znamienne są wykonane ówcześnie podpisy pod niektórymi zdjęciami w języku niemieckim. Czytamy w nich: "an dem Judenort Ozarow" ("miejsce dla Żydów w Ożarowie"), "Juden am Markt in Ozarow" ("Żydzi na Rynku w Ożarowie"), "Am Marktplatz in Ozarow 24.8.40" ("Na Rynku w Ożarowie 24 sierpnia 1940"), "Markt im Juden ort Ozarow" ("Jarmark w dzielnicy żydowskiej w Ożarowie"), "Mein Fahrer: Gefr. Schatz" ("Mój kierowca starszy szeregowy Schatz").

Bardzo interesujący jest ostatni podpis. Skrót "Gefr." to niemieckie słowo gefreiter, czyli starszy szeregowy w Wermachcie, siłach zbrojnych III Rzeszy. Stopień starszego szeregowego funkcjonował też w formacjach SS, jednak tam nosił miano Obermann lub Obershutze. Czyim kierowcą był przedstawiony na zdjęciu starszy szeregowy Schatz? Może jakiegoś wysokiego rangą oficera niemieckiego, który zrobił te fotografie?

Kolekcja zdjęć urywa się w 1940 roku. Nie wiadomo co stało się z jej właścicielem. Jak wiemy z historii, 22 czerwca 1941 roku III Rzesza, wraz z sojusznikami, uderzyła na Związek Radziecki. Region świętokrzyski, w tym Ożarów, jak i inne tereny ówczesnej Polski, służył przed tą operacją za gigantyczny punkt zborny dla wojsk niemieckich szykujących się do ataku na Rosję. Być może właściciel fotografii wziął udział w inwazji i znalazł swój grób gdzieś pod Mińskiem bądź Kijowem. A może przeżył wojnę?

Interesujące są także nieliczne zdjęcia przedstawiające z bliska ożarowskich Żydów. Są to jedne z niewielu tego typu fotografii. Jesienią 1942 roku getto żydowskie w Ożarowie zostało wysiedlone. Jego mieszkańcy zostali bestialsko zamordowani przez Niemców w komorach gazowych obozu zagłady w Treblince, obecnie w województwie mazowieckim.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie