Wielu wiernych na uroczystej Sumie Odpustowej w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Było też papieskie błogosławieństwo [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Uroczysta procesja przed Sumą Odpustową w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Uroczysta procesja przed Sumą Odpustową w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Fot. Kamil Bielaszewski/Dorota Kułaga
Wielu wiernych uczestniczyło w sumie odpustowej w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Odpust jest przeżywany w czasie jubileuszu 850-lecia katedry. Mszy świętej przewodniczył biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski.

Mszę świętą koncelebrowali biskup pomocniczy Andrzej Kaleta oraz spora grupa księży, a uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni wierni. - Jak słyszymy Magnificat, to jest tam mowa o tych wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg Maryi uczynił. Jest pełna łaski i prosimy Ją o wstawiennictwo. Ona towarzyszy kościołowi od pierwszych chwil jego istnienia. Jednocześnie przeżywając rok jubileuszowy chcemy powierzać Jej wszystkie wyzwania naszego miasta, diecezji, regonu świętokrzyskiego. Tam gdzie jest piękno, jest prawda. Tam gdzie jest prawda, jest wolność. I życzę wszystkim, abyśmy tak umieli wpatrywać się w Maryję - mówił przed rozpoczęciem mszy świętej ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego podkreślił, że Maryja jest w Kościele mistrzynią życia duchowego i jego piękna. - Ona jest żywym listem Boga dla świata i Kościoła. Chociaż w Nazarecie znano jej imię Miriam, była córką Joachima i Anny, to Boży posłaniec Gabriel w dniu zwiastowania mówił do niej zupełnie inaczej. Pierwsze słowa, które wybrzmiały to były "Bądź pozdrowiona pełna łaski". Dla Boga, Który jest Miłością, to imię „pełna łaski” było najważniejsze, bo dla Niego Maryja była przede wszystkim osobą i jako osoba jest Mu zawsze droga przez całą wieczność – mówił biskup Jan Piotrowski.

Z racji Jubileuszu Katedry Penitencjaria Apostolska na mocy uprawnień przyznanych jej przez Papieża Franciszka udzieliła księdzu biskupowi Janowi Piotrowskiemu pozwolenia, aby po Sumie Odpustowej udzielić wszystkim zgromadzonym w katedrze oraz uczestniczącym w odpuście za pośrednictwem mediów papieskiego błogosławieństwa. Razem z możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach polecanych przez Papieża).

– Wraz z Maryją zmierzamy ku tej nowej Bożej rzeczywistości. Równocześnie, w codzienności naszych czasów, zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa chcemy być solą ziemi i światłem świata. Dlatego dziś dziękujemy Ci Maryjo, wniebowzięta Matko Jezusa Chrystusa za nasze trwanie w wierze. Pragniemy wraz z Tobą Maryjo w harmonii naszych serc i dojrzałej wiary wielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ponieważ i nam uczynił wielkie rzeczy - powiedział biskup Jan Piotrowski.

Wideo

Dodaj ogłoszenie