Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy coraz więcej o rodzinie ostatniego przedwojennego prezydenta Kielc. Wydano niezwykłą korespondencję Artwińskich

Tomasz Trepka
Ukazało się 148 listów i kart pocztowych z lat 1889 – 1983 pisanych przez rodzinę Artwińskich. W interesujący sposób pokazują ich prywatne życie.

Jak przyznaje doktor Paweł Wolańczyk, który opracował korespondencję, nazwisko Artwiński kojarzy się mieszkańcom miasta przede wszystkim z osobą ostatniego przedwojennego prezydenta Kielc, który został zamordowany w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji. – Został on patronem jednej z kieleckich ulic oraz sali konferencyjnej Rady Miasta. Do tej pory mniej się pisało o innych członkach tej rodziny – powiedział historyk.

Dzięki korespondencji związanych z Artwińskimi możliwe stało się częściowe wypełnienie istniejącej luki. – Początkowo znajdowała się ona w posiadaniu jednej z córek Stefana Artwińskiego – Danuty. Następnie trafiała ona do różnych osób lub instytucji, aż w końcu trafiła do Muzeum Historii Kielc – dodał doktor Wolańczyk.

Co znajdziemy z listach? – Większa część z nich pokazuje rodzinę Artwińskich w korzystnym świetle, ale są również wątki kontrowersyjne. Pokazują one wybuchowy charakter Stefana Artwińskiego i niełatwe życie polskiej rodziny z okresu obejmującego blisko sto lat. Niektóre przekazy są niezwykle emocjonalne. Dotyczy to głównie czasu niemieckiej okupacji i trudnej powojennej rzeczywistości – przyznał doktor Paweł Wolańczyk. Z lat wojny pochodzą na przykład zarzuty wobec jednej z córek prezydenta o bliskie kontakty z Niemcami. Oprócz listów w książce znajdziemy opracowaną historię rodziny Artwińskich opartą na najnowszym stanie badań.

Promocja wydawnictwa odbędzie się na żywo w środę, 10 czerwca o godzinie 17 na Facebooku Muzeum Historii Kielc.

Publikacja jest do nabycia w Muzeum Historii Kielc oraz w internetowej księgarni Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja „Korespondencja rodziny Artwińskich (1889 – 1983). Kielce – Kraków – Lwów” wybór, wstęp i opracowanie Paweł Wolańczyk ukazała się w ramach Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”.

Jest to wspólny projekt Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. W jego ramach planowane jest wydanie szeregu publikacji poświęconych dziejom Kielecczyzny. Do tej pory ukazały się „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)” opracowane przez profesora Adama Massalskiego, spisana przez księdza Adama Włosińskiego „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912–1917)” w opracowaniu profesora Jerzego Gapysa i księdza doktora Tomasza Gocela, „Dziennik Staszka. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury (15 czerwca – 11 października 1943 r.)” opracowany przez doktora Marka Jedynaka oraz „Tatuś Wasz jest w Rosji. Listy kieleckich Katyńczyków” przygotowane przez Marka Jończyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie