Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, jak zmieni się Wzgórze Karscha w Kielcach. Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania

Lidia Cichocka
Widok z lotu ptaka na nowe Wzgórze Karscha od skrzyżowania ulic Ogrodowej i Jana Pawła II według Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka oraz architekta Andrzeja Detki, właściciela Pracowni Architektonicznej Detan.
Widok z lotu ptaka na nowe Wzgórze Karscha od skrzyżowania ulic Ogrodowej i Jana Pawła II według Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka oraz architekta Andrzeja Detki, właściciela Pracowni Architektonicznej Detan. Wizualizacja
Urząd Miasta opublikował na swej stronie wnioski płynące z konsultacji społecznych w sprawie Wzgórza Karscha. To pięć koncepcji wykorzystania tego terenu. Mieszkańcy widzą tam różne funkcje, proponują między innymi połączenie Wzgórza kładką dla pieszych. Co zostanie zrealizowane zależy od planu zagospodarowania przestrzennego, który powstaje oraz od inwestorów.

Jan Chałupka, prezes firmy budowlanej, która chce przebudować Wzgórze Karscha, w grudniu ubiegłego roku przedstawił pomysł na zabudowę tego miejsca. Złożył też wniosek do planu zagospodarowania.

Więcej i galeria zdjęć:
Koncepcja według Przedsiębiorstwa Budowlanego Chałupka oraz architekta Andrzeja Detki, właściciela Pracowni Architektonicznej Detan

- Wniosków jest kilka – przyznaje Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta do spraw rewitalizacji miasta. - Plan określi dopuszczalne w tym miejscu funkcje, gabaryty budynków, linię zabudowy. Jednak dla nas sprawą numer 1 jest rozwiązanie problemów komunikacyjnych. Przedstawiona koncepcja jest dobrą bazą do dyskusji. Najpierw jednak trzeba określić, jak ma wyglądać obsługa komunikacyjna tego obszaru, ile miejsc parkingowych jest potrzebnych, jak Wzgórze skomunikować z ulicą Ogrodową i Krakowską. Nie ma mowy o pozostawieniu wjazdu, tak jak teraz, od ulicy Ściegiennego. Problem będzie trudny, bo rondo na ulicy Krakowskiej już teraz się zatyka, a nie możemy dopuścić do paraliżu komunikacyjnego na pobliskich ulicach.

By przystąpić do opracowywania rozwiązań potrzebne są dane od inwestora – jakie są potrzeby. Dysponując nimi miasto może zlecić powstanie modelu ruchu wokół i na tej podstawie, po konsultacjach z Miejskim Zarządem Dróg modyfikować okolicę. Powstanie takiego modelu potrwa minimum dwa miesiące.

Artur Hajdorowicz potwierdza, że tak jak wcześniej zapowiadano, inwestor nie będzie musiał czekać na dokończenie procedury opracowania planu zagospodarowania przestrzennego (trwa ona kilka lat), jeśli jego koncepcja zabudowy, obejmująca całe Wzgórze, zyska akceptację prezydenta i konserwatora zabytków. Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków chciałby jednak odtworzenia charakterystycznej budowli: suszarni jęczmienia w kształcie wieży czego w koncepcji zabudowy nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto