Wieś Mosty w gminie Chęciny zmieni swoje oblicze

  Wieś Mosty w gminie Chęciny zmieni swoje oblicze

  Paulina BARAN baran@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wieś Mosty w gminie Chęciny zmieni swoje oblicze
  Malownicza wieś w gminie Chęciny zupełnie zmieni swoje oblicze. Przez lata nie można była tam budować. Teraz ma powstać tu piękne osiedle.
  Wieś Mosty w gminie Chęciny zmieni swoje oblicze
  Mosty przez dziesiątki lat nie mogły się rozwijać ze względu na blokadę związaną z budową "morza chęcińskiego. Po długich staraniach obecnych władz gminnych, miejscowość ta, znikająca przez ostatnie lata dostanie nowe życie. W najbliższym czasie zainwestowane będzie tu blisko 4 miliony złotych.

  Po wykreśleniu z Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju projektu budowy "morza chęcińskiego" sprawia ,że po latach można tu się budować. Gmina też może inwestowac w wieś. Pozyskała duże dofinansowania na wybudowanie wodociągu i stała się beneficjentem scalenia gruntów.

  Żywy skansen - tak określano wieś Mosty. Nie ma tam bieżącej wody, ani sklepu, a prąd założono dopiero w późnych latach siedemdziesiątych. Wszystko to przez projekt rządowy, który już kilkadziesiąt lat temu zakładał zalanie tych terenów wodą i stworzenie tu tak zwanego "morza Chęcińskiego", co spowodowało blokadę wszelkich inwestycji. Ludzie nie mogli się tu przez lata budować. Wiele osób wyprowadziło się. Władze gminy Chęciny długo zabiegały o wykreślenie z rządowej koncepcji zagospodarowania przestrzennego planów co do powstania "morza chęcińskiego". Starania te opłaciły się. Przeciągająca się przez lata kontrowersyjna i głośna sprawa znalazła wreszcie swój finał. Dzięki zaangażowaniu burmistrza Roberta Jaworskiego, przy wsparciu władz wojewódzkich temat koncepcji "morza chęcińskiego" został zakończony raz na zawsze. Na obszarach przewidzianych przez zalanie wodą można się już bez przeszkód budować.

  SCALENIE GRUNTÓW POZWOLI NA ROZWÓJ

  Po wielu latach marazmu, władze gminy Chęciny postanowiły ożywić Mosty. Plany od samego początku były bardzo konkretne. W pierwszej kolejności rozpoczęło się projektowanie wodociągu i ujęcia wody w Mostach, na które mieszkańcy tej wsi czekali długie lata. Dodatkowo, za ich aprobatą postanowiono przeprowadzić scalenie gruntów, tak aby istniejące pojedyncze długie działki przekształcić w bardziej funkcjonalne.

  - Na pewno będzie to z ogromną korzyścią dla mieszkańców, którzy powstałe w ten sposób działki będą mogli sprzedać lub wykorzystać pod budowę własnych domów. Warto zaznaczyć, że pieniądze na scalenie pochodzą z funduszy unijnych, co oznacza, że mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów - poinformował burmistrz Jaworski.

  Decyzją zarządu województwa świętokrzyskiego, na scalanie gruntów w Mostach, Starostwo Powiatowe w Kielcach otrzyma 2 miliony 43 tysiące złotych unijnego dofinansowania.

  - Pozyskane pieniądze na scalenie gruntów przyniosą wiele korzyści nie tylko dla gminy, która planuje wydzielić na części 130 hektarowego terenu blisko dwieście działek budowlanych, ale również dla samych mieszkańców, którzy działki będące ich własnością mogą dobrze sprzedać - podkreślił burmistrz. W sumie scalenie będzie kosztować około 2,5 miliona.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

  Działki należące do gminy zostaną sprzedane w drodze przetargu.

  - Bez wątpienia, dzięki sprzedaży atrakcyjnych działek gmina uzyska wymierne korzyści - dodaje burmistrz Jaworski, który o zainteresowanie gruntami w Mostach nie martwi się. - Działki w Mostach są położone w malowniczym, cichym i spokojnym miejscu, wśród niemalże nieskażonych terenów zielonych, z daleka od głównej drogi, ale jednocześnie z dobrym dojazdem do Chęcin i Kielc. Na pewno tutejsze tereny będą nie lada gratką, o czym już wskazuje spore zainteresowanie wielu osób. W przyszłości chcemy, aby powstało tu piękne osiedle domków jednorodzinnych - mówi burmistrz Jaworski.

  Poza pracami scaleniowymi planuje się budowę lub przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz dojazdów do zabudowań poszczególnych uczestników scalenia. Zakończenia prac przewiduje się do 30 czerwca 2015 roku.

  BĘDZIE TEŻ WODOCIĄG ZA UNIJNE PIENIĄDZE

  Dodatkowo w Mostach zostanie wybudowany wodociąg.

  - Również za unijne pieniądze. Umowę na dofinansowanie budowy wodociągu w Mostach burmistrz Robert Jaworski, wraz ze skarbnik Jadwigą Sinkiewicz podpisali pod koniec lutego bieżącego roku. Inwestycja będzie kosztować blisko 1,5 miliona złotych.

  - Dzięki temu dofinansowaniu nareszcie będziemy mogli wybudować w Mostach od tak dawna wyczekiwany wodociąg. Z całą pewnością spowoduje to poprawę infrastruktury technicznej w tej części gminy, która przez lata żyła w zawieszeniu. W związku z planowaną budową słynnego "morza chęcińskiego" przez dziesiątki lat nic nie można było tu zrobić. Po długich staraniach, w końcu udało się wykreślić ten projekt z Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Dzięki temu, w końcu możemy działać. Teraz staramy się nadrobić stracony czas i sprawić, żeby położone malowniczo Mosty stały się atrakcyjnym miejscem do życia - przekonuje burmistrz.

  Planuje się, że realizacja budowy wodociągu w Mostach zostanie całkowicie zakończona w maju 2015 roku.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce