MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża na Świętym Krzyżu uroczyście otwarta [WIDEO, zdjęcia]

Lidia CICHOCKA
Arcybiskup Andrzej Dzięga pobłogosławił i poświecił odbudowaną wieżę.
Arcybiskup Andrzej Dzięga pobłogosławił i poświecił odbudowaną wieżę. Łukasz Zarzycki
Arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił w niedzielę odbudowaną wieżę na Świętym Krzyżu. Pierwsi goście podziwiali rozległe widoki z tarasu na szczycie.
Poświęcenie odbudowanej wieży na Świętym Krzyżu

Uroczystość poświęcenia odbudowanej wieży kościelnej na Świętym Krzyżu

Bardzo uroczysta oprawę miało otwarcie wieży Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej na Świętym Krzyżu. Punktualnie w południe sprzed kościoła wyruszyła procesja: ojciec Dariusz Malajka niósł relikwiarz z relikwiami Krzyża Świętego, na papamobile jechali arcybiskup Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński, były biskup sandomierski oraz obecny biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W procesji szli także księża przybyli na tę uroczystość, ojcowie oblaci, strażacy, Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego, Rycerze Kolumba, przedstawiciele archikonfraterni przy kościele Świętego Jana w Warszawie, przedstawiciele gmin Nowa Słupia i Bieliny oraz mieszkańcy, którzy chcieli być świadkami tego niezwykłego wydarzenia.

Superior klasztoru na świętym Krzyżu ojciec Zygfryd Wiecha podkreślał, ze odbudowa nastąpiła 100 lat po zburzeniu i była możliwa dzięki wysiłkowi wielu osób. Składał podziękowania tym, którzy brali w nim udział: włodarzom województwa, bo odbudowa była dofinansowana przez sejmik, władzom gminy Bieliny, które współprowadziły projekt, projektantom i wykonawcom, szczególnie Elżbiecie i Krzysztofowi Furmankom z Daleszyc, właścicielom firmy która wieżę stawiała, Andrzejowi Burtanowi z Naprawy, który wykonał prace blacharskie. Lista była długa.

Do podziękowań dodając gratulacje dołączył się arcybiskup Dzięga, który w chwili kiedy zapadały decyzje o odbudowie był biskupem sandomierskim. Arcybiskup podkreślał, że świętokrzyska ziemia została odrobinę dopełniona i że dzisiaj osoby wypatrujące Świętego Krzyża nie muszą szukać masztu na horyzoncie, ale wieży. - Bo nad świątynią jaśnieje już wieża - mówił.

Po mszy na błoniach arcybiskup poświęcił wieżę. Wstęgę przecinali wspólnie obaj biskupi, marszałek Adam Jarubas, wykonawcy państwo Furmankowie oraz gospodarz ojciec Wiecha.

Tuż po przecięciu do schodów wiodących na taras widokowy ustawiła się długa kolejka a w chwile później już można było zobaczyć pierwszych podziwiających widoki.

Za tydzień, w sobotę 13 września na Świętym Krzyżu będzie można zobaczyć jeden z najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa Kazania Świętokrzyskie. Będą udostępnione w godzinach od 10 do 17.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie