Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Pińczowie powstało w okresie międzywojennym. Oto ciekawostki z historii tego miejsca [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Początki funkcjonowania więzienia w Pińczowie datuje się okres międzywojewnny.
Początki funkcjonowania więzienia w Pińczowie datuje się okres międzywojewnny. Fot. Muzeum Regionalne w Pińczowie Facebook
Muzeum Regionalne w Pińczowie zaprasza na kolejną ciekawą wycieczkę online. Tym razem przybliżono historię więzienia i pokazano archiwalne zdjęcia. Prezentujemy najciekawsze fakty.

- Początki istnienia Zakładu Karnego w Pińczowie datuje się na okres międzywojenny, kiedy to na potrzeby więzienia przejęto kompleks budynków umiejscowiony przy ulicy 3-go Maja, gdzie dawniej mieściły się koszary wojskowe. W 1936 roku w części tych budynków zlokalizowano więzienie, którego pierwszym naczelnikiem był Adam Winnicki. Najczarniejszą kartą w historii więzienia były lata II wojny światowej. Hitlerowscy najeźdźcy więzili tu głównie miejscową ludność, chcąc w ten sposób wymusić dostarczanie tzw. kontyngentów. Ponadto czasowo umieszczano tu także osoby podejrzane o konspiracyjną działalność. Część więźniów wyprowadzano za mur i tam rozstrzeliwano. Pierwszego lipca 1943 roku rozstrzelano tu harcerzy Szarych Szeregów, którzy przed śmiercią byli długo torturowani. Czas II wojny światowej to także ważne wydarzenie związane z rozbiciem pińczowskiego więzienia. W nocy z 10 na 11 czerwca 1944 roku partyzancki oddział Batalionów Chłopskich dokonał udanej akcji opanowania więzienia. Uwolniono wówczas około 400 ludzi, w tym także partyzantów. W parę dni później inny oddział partyzancki zdobył więzienie ponownie. Od tego czasu praktycznie przestało ono istnieć, a w budynkach więzienia mieściły się centrale handlu uspołecznionego, zajmujące się skupem płodów rolnych i rozprowadzaniem artykułów przemysłowych - czytamy na stronie facebookowej Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Jak się dowiadujemy, przerwa w funkcjonowaniu więzienia trwała do wiosny 1957 roku, kiedy to Zakład Karny przeniesiono z Sandomierza do Pińczowa. - W więzieniu zatrudniono trzech funkcjonariuszy oraz 30 pracowników cywilnych. Początkowo w zakładzie karę odbywało 34 skazanych, jednak w miarę upływu lat więźniów systematycznie przybywało. Do roku 1984 w zakładzie przebywało 800 skazanych. 22 lipca 1984 roku ogłoszono amnestię, w wyniku której populacja więźniów zmniejszyła się o 2/3. W 1989 r. rozpoczęła się transformacja ustrojowa, której skutkiem była fala krytyki związana z warunkami odbywania kar i stanem polskich więzień. Następstwem tej krytyki były wizytacje jednostek penitencjarnych przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Takiej wizytacji poddano również Zakład Karny w Pińczowie, a jej celem było wydanie decyzji o likwidacji więzienia. Mimo złych warunków socjalno – bytowych, rozmawiający z Rzecznikiem skazani pochlebnie wypowiadali się o zakładzie, w wyniku czego ostatecznie więzienie udało się utrzymać. Niewątpliwie ta pozytywna opinia przyczyniła się do podjęcia decyzji o gruntownej modernizacji jednostki. Pierwszy etap przebudowy zakończono w 1995 roku, a w 2001 roku do użytku oddano nowe skrzydło budynku penitencjarnego. Wówczas ustalono pojemność jednostki na 519 osadzonych. W 2008 r. rozpoczęto budowę kolejnego budynku przeznaczonego dla osadzonych na 242 miejsca, który został oddany do użytku w marcu 2011. Obecnie jednostka może pomieścić 760 osadzonych - opowiada Justyna Dziadek, dyrektor pińczowskiego Muzeum Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto