Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilcze warsztaty w Puszczy Świętokrzyskiej. Znaleźli mnóstwo śladów po drapieżnikach

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Fundacja SAVE Wildlife
Fundacja Save Wildlife po raz kolejny zorganizowała Wilcze Warsztaty. Miłośnicy przyrody z całej Polski przyjeżdżają w świętokrzyskie, by poznawać życie wilków i metody ich badania. Tym razem w puszczy czekało na nich również... mnóstwo grzybów.

Członkowie Fundacji Save Wildlife od kilkunastu lat badają życie świętokrzyskich wilków. Mają odpowiedni sprzęt i wiedzę, którą chętnie się dzielą z miłośnikami przyrody. Regularnie organizowane są spotkania z mieszkańcami okolic, w których żyją wilki, są też specjalne "Wilcze Warsztaty", w których biorą udział ludzie z całej Polski. O zwyczajach wilków opowiada zwykle Roman Gula, szef ekipy badaczy, druga część zajęć odbywa się w Puszczy Świętokrzyskiej, na terenie suchedniowskich i bliżyńskich lasów. Tam szuka się tropów i śladów zwierząt, nawołuje wilczą rodzinę. Jak informuje Joanna Toczydłowska z Fundacji Save, prawdopodobnie niebawem każdy będzie miał możliwość uczestnictwa w nich. Warsztaty będą płatne, dochód zostanie wykorzystany na działalność fundacji.

Kilka dni temu odbyły się kolejne “Wilcze warsztaty”, tym razem uczestnicy wyruszyli tropem wilka Geralta. To jeden z pięciu wilków, które naukowcy odłowili i założyli im specjalne obroże telemetryczne. Urządzenia co dwie godziny wysyłają sygnał, co pozwala ustalić naukowcom lokalizację i aktywność wilków. Dodajmy, trzy z nich; Bartek, Geralt i Gagat mają się świetnie a ich losy są na bieżąco śledzone. Wilczyca Jaga padła z głodu, a Scyzor zaginął na Śląsku w niewyjaśnionych okolicznościach. Obecnie populacja wilków w regionie świętokrzyskim liczy około stu sztuk. W tym roku potwierdzono obecność 10 rodzin, które wydały potomstwo. A badaniami objęta jest tylko północna część województwa.

W Puszczy Świętokrzyskiej przyrodnikom udało się znaleźć wiele śladów bytności wilków. Odciśnięte tropy, legowisko, ślady żerowania - szczątki jelenia, a także... dwie kupy, które zabrano do badań. Ich skład daje wiedzę między innymi o tym, jakimi zwierzętami najczęściej żywią się wilki w naszym regionie. Dla gości atrakcją było także mnóstwo grzybów - prawdziwków i czerwonych kozaków, znalezionych podczas badań terenowych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie