Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki kontra łosie w świętokrzyskich lasach. Atakują je tylko wyjątkowo, bo mogą przegrać starcie. Zobacz film

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Na foto pułapce zarejestrowano klępę z łoszakiem i podążającego za nimi wilka, który prawdopodobnie podjął próbę zaatakowania młodego łosia.
Na foto pułapce zarejestrowano klępę z łoszakiem i podążającego za nimi wilka, który prawdopodobnie podjął próbę zaatakowania młodego łosia. Fundacja SAVE Wildlife
Przyrodnicy z fundacji SAVE nagrali w świętokrzyskich lasach niezwykłą sytuację - wilka szykującego się do ataku na łosia. Na te wielkie zwierzęta drapieżniki polują tylko wyjątkowo. Dlaczego - wyjaśnia specjalista. Zobaczcie też film.

Łosie to największe zwierzęta żyjące w naszym regionie, dorosły osobnik waży kilkaset kilogramów i mierzy w kłębie ponad dwa metry. Od 2001 w Polsce na łosie się nie poluje i w krótkim czasie ich liczebność zdecydowanie wzrosła. Z około 1500 sztuk do nawet 30 tysięcy, choć może być to liczba zawyżona. Coraz więcej tych zwierząt jest również w regionie świętokrzyskim, według tegorocznej inwentaryzacji, przeprowadzonej przez Polski Związek Łowiecki, w naszym województwie żyje 473 łosi. Na powodowane przez nie szkody w uprawach skarżą się coraz częściej rolnicy i leśnicy. Bo choć łoś wydaje się być niezgrabnym, bez problemu pokonuje nawet dwumetrowej wysokości ogrodzenia. Jedynym naturalnym wrogiem łosi są u nas wilki, których populacja w naszym województwie szacowana jest na 60 do 80 sztuk. Czy te drapieżniki ograniczają liczbę łosi w lasach?

Niezwykłe nagranie łosi i wilka

Tematem zajęli się naukowcy z fundacji SAVE, badający od kilkunastu lat świętokrzyskie wilki. Kilkakrotnie natrafiali na kości łosia ze śladami wilczych zębów. - 22 stycznia tego roku znaleźliśmy świeżą miednicę i fragment kręgosłupa łoszaka zabitego na lodzie, w trzcinowisku, z wyraźnymi śladami po zębach wilka. W tej okolicy kilka razy obserwowaliśmy klępę z dwójką wyrośniętych cieląt, a tego samego dnia, co zabitego łoszaka, widziano tam klępę już tylko z jednym cielakiem. Sugeruje to, że znalezione szczątki łosia mogły należeć do drugiego cielaka klępy. 14 lipca foto-pułapka zarejestrowała klępę z łoszakiem, za którymi w odległości kilku metrów podążał wilk. Na nagraniu możemy zauważyć, że kiedy zwierzęta wychodzą poza kadr, z pobliskiego olsu słychać chlupot wody i parskanie klępy. Wilk podążający za łosiami najpewniej podjął próbę zaatakowania młodego łosia, a zarejestrowane odgłosy były reakcją obronną matki łoszaka - informuje Tomasz Bracik z fundacji SAVE.

Wilki atakują łosie, ale tylko wyjątkowo

- Przypuszczamy, że w monitorowanych przez nas kompleksach leśnych łosie mogą co jakiś czas padać ofiarami wilków, jednak zabijane są najczęściej osobniki młodociane. Możliwe, że wilki przy każdym spotkaniu młodych łosi testują ich siłę i witalność. W przypadku natrafienia na słabszego czy chorego osobnika, lub gdy obrona ze strony klępy jest nieskuteczna, wilk może zdołać go zabić i zjeść. W naszej opinii dorosłe łosie atakowane są przez wilki stosunkowo rzadko, najpewniej ze względu na ich wielkość i siłę - ocenia Tomasz Bracik. Podobnego zdania jest leśnik i badacz wilków Artur Milanowski. - Łoś to silne zwierzę. Jego kopnięcie jest potężne i bez trudu może połamać kości wilka. Dlatego te najczęściej nie podejmują ryzyka zaatakowania dorosłego, zdrowego osobnika, chyba, że są bardzo głodne. I musi być ich kilka na jedną ofiarę. Inaczej jest w przypadku młodych łoszaków, na nie wilki polują - wyjaśnia.

Jaka jest wilcza dieta?

Wilki to bardzo skuteczni myśliwi. W ich diecie dominują sarny i jelenie oraz dziki. Te inteligentne drapieżniki chętnie do polowań wykorzystują ogrodzenia leśnych szkółek, zaganiają na nie zdobycz, by łatwiej ją schwytać. Odnotowano też przypadki polowania wilków na bobry. Atakują też zwierzęta hodowlane, jeden taki przypadek miał miejsce w województwie świętokrzyskim (za zabite zwierzęta właściciel otrzymuje odszkodowanie od państwa). Wilki są oportunistami, zjadają wszystko, co uda się im upolować, nawet niewielkie gryzonie. Nie gardzą również padliną. Fakt, że tylko wyjątkowo decydują się zapolować na łosie świadczy o sile tych zwierząt i... rozsądku wilków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie