Wioletta Rudnik - Gawrońska Osobowością Roku 2019 w powiecie...

  Wioletta Rudnik - Gawrońska Osobowością Roku 2019 w powiecie staszowskim w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Poznajcie ją!

  MBR

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wioletta Rudnik - Gawrońska Osobowością Roku 2019 w powiecie staszowskim w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Poznajcie ją!
  Decyzją czytelników tytuł Osobowości Roku 2019 w powiecie staszowskim w kategorii Działalność społeczna i charytatywna otrzymała Wioletta Rudnik-Gawrońska, wychowawca placówki wsparcia dziennego - świetlicy "Jutrzenka" w Wólce Żabnej, nominowana głównie za organizację charytatywnych warsztatów dla dzieci.
  Wioletta Rudnik - Gawrońska Osobowością Roku 2019 w powiecie staszowskim w kategorii Działalność społeczna i charytatywna. Poznajcie ją!
  Co oznacza dla Pani tytuł Osobowości Roku 2019 w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna w powiecie staszowskim?
  To dla mnie to wielki zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna radość dla dzieci ze świetlicy „Jutrzenka” w Wólce Żabnej, które odbierają przyznany mi tytuł, jako nobilitację i szczególne wyróżnienie dla całej placówki. Jest nam miło, bo czujemy się zauważeni i docenieni. Mamy nadzieję, że ta nagroda przyciągnie nowych sponsorów, którzy będą wspierać kolejne projekty w 2020 roku.

  Jak na co dzień wygląda Pani dzień pracy, skąd czerpie Pani na nią pomysły?
  W roku szkolnym świetlica czynna jest od 14 do 18, a w ferie i wakacje od 10 do 15.
  Nie ma obowiązku przychodzenia więc muszę wymyślić coś wyjątkowego, aby dzieci zechciały uczestniczyć w warsztatach. Już dzień wcześniej buduję w swojej głowie scenariusz zajęć na kolejny dzień, często dotyczy on wydarzeń historycznych, okolicznościowych oraz miejsko-gminnych. Kocham to co robię, a moje motto to słowa Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Pamiętam o tym każdego dnia, od początku mojej pracy. Wymyślam róże zabawy, konkursy, organizuję warsztaty, począwszy od kulinarnych na artystycznych kończąc. Zapraszam różnych ciekawych ludzi. Gościliśmy już między innymi Ewę Kajdę z alpakami z Gospodarstwa Agroturystycznego CALIX w Jasieniu, orkiestrę Wrześniaka pod dyrekcją Alicji Urbanowicz, a także Stowarzyszenie imienia Stanisława Leszczyńskiego z Nancy pod przewodnictwem Jolanty Adamowicz.

  W jaki sposób działa świetlica "Jutrzenka" i komu niesie pomoc?
  Placówka Wsparcia Dziennego świetlica „Jutrzenka” ma za zadanie wspierać dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Pomoc w odrabianiu lekcji, pomoc socjoterapeutyczna, opiekuńczo-wychowawcza i profilaktyka uzależnień. Zajmujemy się propagowaniem zdrowego stylu życia, staramy się zapobiegać nałogom, a wszystko poprzez ciekawe formy zabawy, warsztaty czy spotkania. Świetlica uczy ,wychowuje i bawi. Wskazuje właściwe przykłady odpowiednich wyborów oraz pożądanych zachowań. Kluczem do efektywnej pracy jest dla mnie indywidualne podejście do każdego dziecka i jego problemu, motywowanie do większej aktywności, pobudzanie wzrostu samooceny. Nieustannie powtarzam, że mogą osiągnąć każdy cel i zrealizować wszystkie marzenia, bo bariery są tylko w naszych głowach.

  Jakiego typu warsztaty dla dzieci udało się zorganizować w 2019 roku?
  Odbyły się profesjonalne warsztaty muzyczne, kulinarne, strzeleckie, teatralne, taneczne, poprawnej wymowy i szydełkowania. Poznaliśmy kuchnię francuską gdzie przyrządzaliśmy między innymi pieczone ślimaki oraz tarte, kuchnię japońską, podczas której robiliśmy sushi i nauczyliśmy posługiwać pałeczkami oraz kuchnię wegańską i wegetariańską.

  Jakie ma Pani plany na 2020 rok?
  Moje plany charytatywne i społeczne uzależnione są od możliwości finansowych. Jak już wcześniej wspomniałam, liczę na sponsorów, dla których rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci z małych środowisk nie jest obojętny. Jeżeli pozyskam odpowiednie środki, to zrealizuję różnorodne autorskie projekty, służące nie tylko beztroskiej zabawie, ale i wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

  Co robi Pani w wolnych chwilach? Jakie są Pani zainteresowania?
  Jeżeli mam czas, to chętnie sięgam po książkę, zazwyczaj autobiografie ciekawych, znanych ludzi, chodzę z partnerem po pobliskich ścieżkach lub na siłownię, w lecie spędzamy urlop nad morzem, przeważnie na Półwyspie Helskim. Lubię zwierzęta, mamy kotkę Carmen, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Bliskie mojemu sercu są losy bezdomnych psów i kotów. Od lat dokarmiam staszowskie bezdomne zwierzęta lub pomagam dla nich znaleźć dom.
  E-dowód ułatwi ci życie, możesz go miec za darmo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  Sprawdź ofertę w nowym katalogu Castorama!

  Sprawdź ofertę w nowym katalogu Castorama!

  Dobra woda do picia i gotowania. Kupujesz? Nie musisz!

  Dobra woda do picia i gotowania. Kupujesz? Nie musisz!