Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną sięgaj po nowalijki - witaminowe bomby. Jakie? Radzi znany dietetyk

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Sałata – żelazo, magnez, wapń – długo można wymieniać składniki, które sprawiają, że sałata jest wartościowym posiłkiem. Zawartość jodu wpływa na usprawnienie przemiany materii, sałata ma też dobroczynny wpływ na układ nerwowy. W dodatku zawiera tylko 12 kalorii w 100 gramach.
Sałata – żelazo, magnez, wapń – długo można wymieniać składniki, które sprawiają, że sałata jest wartościowym posiłkiem. Zawartość jodu wpływa na usprawnienie przemiany materii, sałata ma też dobroczynny wpływ na układ nerwowy. W dodatku zawiera tylko 12 kalorii w 100 gramach. sxc.hu
Po zimie czas zregenerować swoje organizmy i dostarczyć im witamin, które daje nam natura. Ogromne ich źródło stanowią nowalijki, czyli wczesne, młode warzywa. Co jeść, w jakich ilościach tłumaczy dietetyk, ekspert programu "Zmień się na zdrowie" Beata Bartosz. - W pierwszej kolejności polecam kiełki, najlepiej hodowane samodzielnie, w domu, bo wtedy mamy pełną kontrolę na ich jakością. To prawdziwy koncentrat witamin w małych, zaledwie kilkudniowych roślinkach. Nowalijki dostarczają niezbędnych minerałów oraz uzupełniają naszą dietę, a poza tym upiększają kolorystycznie nasze talerze.
Rzodkiewka – niewiele kalorii i bomba witamin z grupy B i C – tak w skrócie można określić rzodkiewkę. To bogate źródło wapnia, fosforu, żelaza, potasu
Rzodkiewka – niewiele kalorii i bomba witamin z grupy B i C – tak w skrócie można określić rzodkiewkę. To bogate źródło wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Połączenie żelaza, miedzi i manganu sprawia, że rzodkiewka jest polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość, gdyż wpływa korzystnie na procesy krwiotwórcze w organizmie.

Rzodkiewka - niewiele kalorii i bomba witamin z grupy B i C - tak w skrócie można określić rzodkiewkę. To bogate źródło wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Połączenie żelaza, miedzi i manganu sprawia, że rzodkiewka jest polecana osobom cierpiącym na niedokrwistość, gdyż wpływa korzystnie na procesy krwiotwórcze w organizmie.

PYSZNY WARZYWNIACZEK

Poleca kiełki brokuła, rzodkiewki, słonecznika, lucerny, czy pszenicy. - Te ostatnie obfitują zwłaszcza w witaminę E, czyli naturalny antyutleniacz, który świetnie "czyści" nasz organizm z wolnych rodników odpowiedzialnych między innymi za starzenie.

Jak wyhodować własne kiełki? - Przede wszystkim w sklepie ze zdrową żywnością należy zaopatrzyć się w nasionka. Lepiej nie kupować ich w sklepie ogrodniczym, gdyż tam zaprawiane są one środkami konserwującymi i nawozami - przestrzega Beata Bartosz.

Najprościej wysiać nasiona na płaskiej tacce. Wcześniej należy je dokładnie opłukać i pozostawić w przegotowanej wodzie na około 5-6 godzin. Wypłukane odstawiamy do wyrośnięcia w półcieniu, w temperaturze pokojowej.

Kiełki to jednak nie jedyne wiosenne dobrodziejstwo. - W tym czasie warto sięgać po rzodkiewkę czy wszelkiego rodzaju sałaty, masłową, roszponkę czy rukolę. To także źródło potrzebnych nam witamin i mikroelementów - wylicza dietetyk.

Kiełki - bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A, B, C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz
Kiełki - bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A, B, C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy – lit, chrom. Najlepiej nie przetwarzać ich termicznie, tylko spożywać je na surowo, ponieważ wtedy nie tracą swoich wartości odżywczych.

Kiełki - bogate są w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A, B, C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy - lit, chrom. Najlepiej nie przetwarzać ich termicznie, tylko spożywać je na surowo, ponieważ wtedy nie tracą swoich wartości odżywczych.

Z DOMOWEGO OGRÓDKA

Niezmiernie ważne jest jednak to, gdzie warzywa rosły. Oczywiście najlepiej wyprodukować je we własnym ogródku. Wymaga to pewnego nakładu pracy, ale daje ogromną satysfakcję z uzyskania własnych, wartościowych i zdrowych plonów. Dowiedziono, że warzywa i owoce uprawiane na własnych polach zazwyczaj mają większą zawartość witamin i przeciwutleniaczy.

- Duzi producenci w celu zintensyfikowania i przyspieszenia produkcji mogą stosować opryski, zawierające szkodliwe substancje, takie jak ołów czy azotany, które potem kumulują się w naszych organizmach - zauważa Beata Bartosz.

Co jednak robić, gdy nie mamy możliwości wyhodowania własnych wiosennych darów natury? W sklepie dobrze jest wybierać nie te najdorodniejsze, podejrzanie kolorowe i napęczniałe odmiany, ale zwykłe, nie zawsze idealne warzywa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie