Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiślica się sypie. Bezcenne zabytki są zagrożone

Adam LIGIECKI
Bezcenne polichromie w Domu Długosza wymagają natychmiastowej konserwacji.
Bezcenne polichromie w Domu Długosza wymagają natychmiastowej konserwacji. Adam Ligiecki
Sytuacja wiślickich zabytków jest bardzo poważna. W ruinę popada pawilon archeologiczny, w którym znajdują się eksponaty sprzed ponad tysiąca lat. Natychmiastowej interwencji konserwatora wymagają także podziemia bazyliki mniejszej i Dom Długosza.

CZAS TO PIENIĄDZ

Nie ma już na co czekać. Jeśli nie podejmiemy szybkich działań, X, XI i XII wiek w Wiślicy mogą "posypać się" w ciągu kilku miesięcy - takie słowa padły podczas piątkowego z udziałem marszałka Adama Jarubasa w grodzie nad Nidą, kolebce chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Adam Jarubas obejrzał wiślickie perły historii. Razem z liderami lokalnego samorządu, nowym proboszczem parafii, księdzem Wiesławem Stępniem i pracownikami wiślickiego muzeum zwiedził niszczejący pawilon archeologiczny. Tu znajdują się fundamenty kościoła z X wieku, a także gipsowa misa, uważana za misę chrzcielną z 880 roku.

SÓL ŻRE POLICHROMIE

Marszałek był również w podziemiach bazyliki. Obejrzał płytę Orantów - jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce z XII wieku. Zobaczył też profil archeologiczny, który osuwa się coraz bardziej i - czego obawiają się pracownicy muzeum - lada dzień może się zawalić.

Kolejna wiślicka perła to Dom Długosza. Późnogotyckie polichromie zdobiące strop budowli wołają o ratunek. Odpadają ze względu na nadmiar soli, do tego sypie się mur od strony ulicy, co zagraża bezpieczeństwu zwiedzających i przechodniów.

DROGA RENOWACJA

Wiślickie zabytki wymagają renowacji, i to w jak w najkrótszym okresie czasu. Problem tylko, skąd wziąć na to pieniądze. Prace konserwatorskie są bardzo drogie. Szacuje się na konserwację polichromii w Domu Długosza potrzeba co najmniej milion złotych. Gruntowna renowacja bazyliki to wydatek rzędu kilkunastu milionów. Gmina Wiślica nie ma na to funduszy. Także w budżecie samorządu województwa nie ma góry pieniędzy na ratowanie zabytków.

Pieniądze po spotkaniu?

Ustalono, że na początku września odbędzie się spotkanie przy "okrągłym stole" - z udziałem służb marszałka, wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ślad za tym mają pójść konkretne decyzje finansowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie