Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władza zarabia. Zaglądamy do kieszeni burmistrzom i wójtom gmin powiatu buskiego [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
[b]Chyba nie lubimy w Polsce liczyć niczego tak bardzo, jak... zarobków polityków. I tych centralnych, i tych ze szczebla lokalnego. Zobaczmy zatem, jakie są wynagrodzenia włodarzy gmin powiatu buskiego na progu nowej kadencji samorządów. Sprawdźcie na kolejnych zdjęciach >>>[/b][B]POLECAMY RÓWNIEŻ:[/B] Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIAŹródło:vivi24
[b]Chyba nie lubimy w Polsce liczyć niczego tak bardzo, jak... zarobków polityków. I tych centralnych, i tych ze szczebla lokalnego. Zobaczmy zatem, jakie są wynagrodzenia włodarzy gmin powiatu buskiego na progu nowej kadencji samorządów. Sprawdźcie na kolejnych zdjęciach >>>[/b][B]POLECAMY RÓWNIEŻ:[/B] Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIAŹródło:vivi24 123RF
Chyba nie lubimy w Polsce liczyć niczego tak bardzo, jak... zarobków polityków. I tych centralnych, i tych ze szczebla lokalnego. Zobaczmy zatem, jakie są wynagrodzenia włodarzy gmin powiatu buskiego na progu nowej kadencji samorządów.

Najwyższą pensję ma Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, największego ośrodka na Ponidziu. W nowej kadencji będzie zarabiał 10 tysięcy 620 złotych miesięcznie (brutto). Na urzędzie - od 2010 roku.

10 tysięcy 180 złotych to miesięczne wynagrodzenie Ryszarda Zycha, burmistrza Stopnicy. Jest on zarazem najdłużej sprawującym władzę włodarzem w powiecie buskim - gminą Stopnica rządzi nieprzerwanie od 28 lat.

Najkrótszy staż ma dla odmiany Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy. Objął ten urząd po wygraniu październikowych wyborów samorządowych, a zarabia tyle samo, co burmistrz Stopnicy: 10 tysięcy 180 złotych na miesiąc (brutto).

Kwota: 10 tysięcy 180 złotych - to najczęściej spotykane uposażenie wśród włodarzy gmin powiatu buskiego. Takie wynagrodzenie w nowej kadencji pobierają także wójtowie: Pacanowa - Wiesław Skop oraz Nowego Korczyna - Paweł Zagaja. Co warto zauważyć, oba ośrodki prawdopodobnie już 1 stycznia 2019 roku... odzyskają prawa miejskie.

9240 złotych miesięcznie (brutto) będzie zarabiał Adam Pałys, wójt Solca-Zdroju. Należy do grona włodarzy z najdłuższym stażem - objął tę funkcję po wygraniu wyborów przedterminowych wójta w listopadzie 2005 roku.

Od 2002 roku (z przerwą w latach 2010-2014) rządzi gminą Gnojno Zbigniew Janik. Teraz będzie pobierał co miesiąc pensję w wysokości 9110 złotych.

"Trzęsienie ziemi" w zarobkach wójta mieliśmy w gminie Tuczępy. Rada Gminy zdecydowała o znacznej obniżce uposażenia Marka Kaczmarka, które wynosi teraz tylko 6000 złotych miesięcznie (brutto). Jest to odbiciem sytuacji, jaka powstała po jesiennych wyborach w lokalnym parlamencie - większość mandatów w radzie należy do opozycji.

W obecnym stanie prawnym, pensję wójta ustala rada gminy w drodze uchwały. Obniżenie przez radę wynagrodzenia nie wymaga jego zgody.

Główne składniki wynagrodzenia wójta (burmistrza) to: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny (jest opcjonalny), dodatek specjalny, dodatek za wieloletnią pracę. Ponadto włodarz gminy może otrzymać również - dodatek jubileuszowy, odprawę emerytalno-rentową, nagrodę za szczególne osiągnięcia oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne, nazywane potocznie "trzynastką".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie