Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze powiatu włoszczowskiego w dwóch ministerstwach w Warszawie. Czy coś na tym zyskamy?

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
25 stycznia z minister edukacji Anną Zalewską spotkali się w Warszawie starosta Dariusz Czechowski i wicestarosta Łukasz Karpiński.
25 stycznia z minister edukacji Anną Zalewską spotkali się w Warszawie starosta Dariusz Czechowski i wicestarosta Łukasz Karpiński. archiwum starostwa
Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej odwiedzili w ubiegłym tygodniu włodarze naszego powiatu. Co konkretnego wyniknie z tych wizyt, na razie nie wiadomo. Na pewno są duże nadzieje.

24 stycznia Zarząd Powiatu Włoszczowskiego w trzyosobowym składzie, jak pamiętamy, spotkał się z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. O szczegółach spotkania niewiele wiadomo.

Faktem jest, że do Warszawy udali się starosta Dariusz Czechowski, jego zastępca Łukasz Karpiński oraz członek zarządu Małgorzata Gusta. W ministerstwie spotkali się oni z Maciejem Miłkowskim, byłym wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw finansowych.

Głównym tematem rozmowy była oczywiście sytuacja szpitala powiatowego we Włoszczowie oraz planowane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji naszego szpitala oraz możliwości rozwoju i zmian powodujących zmniejszenie deficytu – mówił ogólnie wicestarosta Karpiński.

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, na prośbę Małgorzaty Gusta, zorganizował Michał Cieślak, świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz lider partii Porozumienie w regionie.

Dzień później, 25 stycznia ci sami włodarze naszego powiatu udali się tym razem do Ministerstwa Edukacji Narodowej, żeby porozmawiać z Anną Zalewską o sytuacji szkół ponadgimnazjalnych.

- Rozmawialiśmy z panią minister o naszych szkołach, które nie są obecnie przygotowane na przyjęcie od 1 września dwóch roczników absolwentów – trzeciej klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej – opowiadał Łukasz Karpiński.

Wicestarosta włoszczowski twierdzi, że rozważana jest pomoc dla naszego powiatu w kwestii dostosowania warunków lokalowych do rekrutacji do klasy pierwszej. „Owocne rozmowy z Panią Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską” – pochwalił się na swoim facebooku starosta Dariusz Czechowski po spotkaniu.

Warto podkreślić, że żadna z trzech szkół ponadgimnazjalnych we Włoszczowie nie jest obecnie przygotowana na przyjęcie dwóch roczników za pół roku. Na adaptację pomieszczeń dla celów dydaktycznych potrzebne jest ponad 300 tysięcy złotych.

Ale to nie jedyne koszty, z jakimi musi się liczyć organ prowadzący, czyli powiat. Muszą też się znaleźć pieniądze na wykonanie zaleceń pokontrolnych Sanepidu z 2017 i 2018 roku. Do końca wakacji powiat musi przeprowadzić remonty w „Sikorskim” na kwotę 26 tysięcy złotych oraz w internacie „Staszica” za kolejne 30 tysięcy.

Władze powiatu mają nadzieję, że uda się rozwiązać te problemy finansowe do końca wakacji. Sprawa jest poważna, bowiem szykuje się dwukrotnie większa rekrutacja do klas pierwszych w roku szkolnym 2019/2020. Powiat nie ma wyjścia – musi przyjąć absolwentów z dwóch roczników. O tym, ilu ich będzie, dowiemy się w lipcu.

- Szacujemy, że w nowym roku szkolnym przybędzie nam dodatkowe 15-16 oddziałów po około 30 uczniów każdy. Łącznie w pierwszej klasie będziemy mieć około 30 oddziałów w trzech szkołach ponadgimnazjalnych – opowiada doktor Robert Ślęzak, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.

Do włoszczowskich szkół ponadgimnazjalnych, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, uczęszcza młodzież aż z pięciu powiatów (włoszczowskiego, jędrzejowskiego, koneckiego, zawierciańskiego i częstochowskiego), leżących na terenie dwóch województw - świętokrzyskiego, śląskiego.

- Nigdy nie mieliśmy większych problemów z rekrutacją – twierdzi doktor Ślęzak. – Nasze szkoły mają bardzo szeroką ofertę kierunków kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego. Poza tym, nasi absolwenci osiągają znakomite wyniki na egzaminach zewnętrznych, co przekłada się na zainteresowanie naszymi szkołami przez młodzież – dodaje kierownik Wydziału Edukacji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. ZIMNA WOJNA DO OSCARA

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie