Właśnie zapadła ostateczna decyzja. Iwaniska znów otrzymają prawa miejskie. Sprawiedliwość dziejowa wróci po 153 latach

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
30 lipca 2021 roku zapadła ostatnie decyzja - Iwaniska staną się miastem.
30 lipca 2021 roku zapadła ostatnie decyzja - Iwaniska staną się miastem.
Po 153 latach Iwaniska w powiecie opatowskim na powrót 1 stycznia 2022 roku staną się miastem. Decyzja w tej sprawie już zapadła na szczeblu rządowym. W Dzienniku Ustaw z 30 lipca bieżącego roku pod pozycją 1395 ukazało się rozporządzenie o nadaniu Iwaniskom praw miejskich. Wójt Marek Staniek, który od nowego roku będzie pełnił funkcje burmistrza bardzo cieszy się z tej decyzji i upatruje w niej szansy na dalszy rozwój gospodarczy gminy.

Starania o przywrócenie praw miejskich dla Iwanisk trwały od ponad 20 lat. - Po prostu przez te wszystkie lata nie było takiego klimatu, który pozwoliłby na pomyślne przeprowadzenie tej procedury i sprawiedliwość dziejową. Dopiero teraz - 28 stycznia bieżącego roku Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie wniosku o nadanie praw miejskich, ale było to poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami o wyrażenie ich zgody – mówi wójt Marek Staniek.

W konsultacjach społecznych wzięło udział 1434 mieszkańców Iwanisk, za nadaniem praw miejskich głosowało 1236 osób, przeciw było 125, wstrzymało się od głosu 76 osób. Ponad 80 procent osób głosujących opowiedziało się za utworzeniem miasta, widząc w tym nadzieję na lepszy rozwój.

Historycznie rzecz ujmując, Iwaniska były przed wiekami dużym, jak na owe czasy, miastem.

- Prawa miejskie otrzymały w 1403 roku, ale utraciły je w 1869 roku, jako akt represji Rosji carskiej za aktywny udział w powstaniu styczniowym w 1963 roku. Zostały zdegradowane do pozycji osady za patriotyzm mieszkańców. Ale właśnie dostaliśmy bardzo dobrą wiadomość od posła Krzysztofa Lipca, że w Dzienniku Ustaw z 30 lipca bieżącego roku pod pozycją 1395 ukazało się rozporządzenie o nadaniu Iwaniskom praw miejskich. Na 10 nowych miast w Polsce jednym z nich są Iwaniska – cieszy się wójt.

To bardzo dobra wiadomość dla Iwanisk. - Chodzi nie tylko o historyczne i kulturowe znaczenie tego faktu, sprawiedliwość dziejową, ale i strukturę gospodarczą, oczekiwany dalszy rozwój miejscowości. Myślę, że jest to nobilitacja, napęd do lepszego budowania gospodarki. Bardzo wielu inwestorów już pyta, kiedy będziemy miastem. A przecież jeśli przybędzie inwestorów, to przybędzie firm, a w nich miejsc pracy. Sklepy już się budują – mówi o nowych gospodarczych perspektywach dla Iwanisk wójt Staniek.

Iwaniska liczą obecnie około 2 tysiące mieszkańców, a przed wiekami mieszkało tu około 1200 osób. - Przez ponad 467 lat byliśmy bardzo dużym, jak na owe czasy miastem, w którym, jak podają źródła historyczne, było wielu rzemieślników: 6 kowali, 6 rzeźników, 6 szewców, 7 piekarzy, 5 tkaczy, 5 garncarzy, 4 kuśnierzy, 2 sukienników, 2 piwowarów, 1 stelmach, 1 łaziebny, 1 stolarz, 19 gorzelników – przytacza historyczne fakty wójt Staniek.

Iwaniska oficjalnie staną się miastem od 1 stycznia 2022 roku, po 153 latach po utraceniu praw miejskich. - Akt nadania praw miejskich będzie uroczyście wręczony przez premiera Mateusz Morawieckiego w Warszawie. Jeśli to ja będę go odbierał, będzie to dla mnie wspaniałe osiągnięcie, ponieważ jestem tutaj wójtem prawie 15 lat i cieszyłbym się ogromnie razem z mieszkańcami. To wielka godność i nobilitacja. Szczerze mówiąc, gdyby nie warunki stworzone przez obecny rząd, nigdy byśmy się tego nie doczekali. Dla przyszłego burmistrza, rady miasta to będzie nowy duch do coraz lepszej pracy. Będziemy pięknym małym miasteczkiem i do tego chcę dążyć. Chcę, aby jak najwięcej ludzi tu przyjechało, zostało i tu się osiedliło. Mamy w związku z tym wiele ambitnych planów na przyszłość.

Iwaniska znajdują się 13 kilometrów na południowy zachód od Opatowa. Miejscowość położona jest nad Koprzywianką, na południowo-wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich. Na południe i południowy zachód od miejscowości rozciąga się Pasmo Iwaniskie tych gór. Przez Iwaniska przebiega droga wojewódzka numer 757 z Opatowa do Stopnicy, a swój początek ma tu droga wojewódzka numer 758 do Koprzywnicy.

Około dwa kilometry na południowy wschód od Iwanisk znajduje się miejscowość Ujazd z ruinami słynnego zamku Krzyżtopór.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie