Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włodarze gmin powiatu buskiego apelują do rolników: "Chrońmy pszczoły!". Przypominają o odpowiednim sposobie stosowania oprysków

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Grzegorz Forkasiewicz archiwum
Włodarze gmin powiatu buskiego apelują do rolników o kierowanie się rozsądkiem i konkretnymi zasadami podczas prowadzenia oprysków. Wszystko po to, by jak najlepiej chronić pszczoły. Szczegóły poniżej.

W mediach społecznościowych włodarze gmin powiatu buskiego apelują do rolników. Ostatnio wpisy opublikowali burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja oraz Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa.

Włodarze apelują do rolników następująco:
"Zaczęła się wiosna, a wraz z nią kwitnienie roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających. Nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemicznej ochrony roślin są śmiertelnym zagrożeniem dla pszczół i innych owadów zapylających.

Warto pamiętać, że efektem pracy pszczół są nie tylko cenne produkty, takie jak miód, pyłek, mleczko, propolis czy wosk. To właśnie pszczołom oraz trzmielom zawdzięczamy większość plonów roślin, bardzo ważnych w naszym codziennym menu.
Pracowicie zbierając pyłek i nektar, przenoszą na swoim ciele pyłek na słupek kolejnego kwiatu, w ten sposób go zapylając.

Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach przypomina o bezpiecznym wykonywaniu zabiegów chemicznej ochrony roślin mając na uwadze w szczególności ochronę pszczół. Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych.

Nieprawidłowo wykonywane zabiegi, zwłaszcza przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Aby nie spowodować zatrucia pszczół, wykonując zabiegi chemicznej ochrony roślin należy w szczególności:

  • stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
  • stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
  • używać środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
  • nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
  • wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
  • zachowywać minimalne odległości od pasiek (tj. min. 20 m dla opryskiwaczy polowych i sadowniczych);
  • przestrzegać okresów prewencji;
  • nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu (przy prędkości wiatru większej niż 4 m/s)."

Przypominamy też o akcji "Ratujmy nasze pszczoły". Każdy mieszkaniec może do niej dołączyć wystawiając na balkon lub koło domu miseczkę z wodą i kamieniami. Dzięki temu owady będą miały co pić podczas panującej suszy. Więcej na ten temat tutaj: Akcja "Ratujmy nasze pszczoły!". Każdy z nas może dołączyć. Jak? [SZCZEGÓŁY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie