Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa zaprasza w niedzielę na Wojewódzkie Święto Plonów. (PROGRAM)

rab
Starostami dożynek wojewódzkich we Włoszczowie będą Anna Chabior z Sudołu i Tomasz Ślęzak z Ewiny.
Starostami dożynek wojewódzkich we Włoszczowie będą Anna Chabior z Sudołu i Tomasz Ślęzak z Ewiny. Urząd Marszałkowski
Po raz pierwszy od 14 lat w ostatnią niedzielę wakacji, 2 września odbędą się we Włoszczowie Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. (Aby zobaczyć pełny program, kliknij na plakat)

"Na rozgrzewkę" przed wojewódzkimi dożynkami warto zobaczyć, jak świętowała gmina Włoszczowa - MNÓSTWO ZDJĘĆ - kliknij tutaj

Podczas dożynek akcję przeprowadzi Fundacja Jesteśmy Blisko - kliknij tutaj

To będzie największa impreza dla rolników z całego województwa. Po 14 latach wracają do naszego miasta dożynki wojewódzkie, które ostatni raz odbyły się tutaj 5 września 2004 roku.

Rozpocznie je msza święta o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przed południem, na czas przemarszu korowodu dożynkowego, chwilowo zostanie wstrzymany ruch na ulicach: Partyzantów, Wschodniej, Kusocińskiego i Wiśniowej.

Część obrzędowa i oficjalna odbędzie się o godzinie 14 na stadionie sportowym. Punktem kulminacyjnym tego niezwykle barwnego widowiska będzie rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Najpiękniejszy wieniec będzie reprezentował województwo świętokrzyskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Corocznie święto plonów jest również okazją do prezentacji lokalnych artystów, zespołów z regionu, młodych utalentowanych osób, rękodzielników, a także dorobku świętokrzyskich instytucji kultury. Zaprezentują się między innymi Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, które przygotowało dla młodszych widzów widowiskowe doświadczenia chemiczne, warsztaty przekazujące w sposób atrakcyjny i nieszablonowy wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Nie zabraknie również pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, bezpieczeństwa ruchu drogowego, akcji profilaktycznych i prewencyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu. Zainteresowani będą mogli wykonać szereg badań profilaktycznych w punktach świętokrzyskich jednostek ochrony zdrowia. I tak: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach proponuje pomiar glukozy we krwi i edukację w zakresie zdrowego żywienia; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia świętego Rafała z Czerwonej Góry zachęcać będzie do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu i PEF; Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadzi badania profilaktyczne dla kobiet (cytologia i mammografia) w cytomammobusie i akcję edukacyjną w zakresie raka piersi i szyjki macicy; Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach wykona: pomiar poziomu tlenku węgla w powietrzu wydychanym, badanie glukozy we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz przeprowadzi indywidualne pogadanki z zakresu zdrowia z chętnymi; Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze zbada zainteresowanych w zakresie postawy ciała i udzieli instruktażu dotyczącego ćwiczeń dla osób z dysfunkcjami układu kostno-stawowego.

Uczestnicy dożynek będą mogli skosztować produktów regionalnych przygotowanych przez Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz Członków Oddziału Świętokrzyskiego Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego. Prezentowana będzie też bogata oferta dla rolników: ciągniki, maszyny rolnicze, artykuły do produkcji rolnej.

O godzinie 17.30 na scenie pojawi się gwiazda – Shazza, znana piosenkarka disco-polo, pop i dance (utwory „Baiao Bongo”, „Bierz co chcesz”, „Egipskie noce” i „Tak bardzo zakochani”). Po tym koncercie rozpocznie się dożynkowa zabawa taneczna z zespołem Camel.

– U nas ludzie są bardzo serdeczni i gościnni. Każdy kto przyjedzie na dożynki będzie mógł się o tym przekonać. Wspólnie będziemy mogli świętować i cieszyć się tym, że udało się zebrać plony, że nikomu z nas nie zabraknie chleba – zaprasza starosta włoszczowski Jerzy Suliga.

Podczas imprezy poznamy finalistów wojewódzkich konkursów rolniczych, między innymi Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie