Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowska Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji podjęła ważne uchwały, które mają pomóc przedsiębiorcom w czasie koronawirusa (ZDJĘCIA)

red
Jest Włoszczowski Pakiet Antykryzysowy. Rada Miejska we Włoszczowie, jako pierwsza w naszym powiecie, podjęła w piątek 24 kwietnia trzy kluczowe uchwały, które mają pomóc przedsiębiorcom. Stało się to podczas nadzwyczajnej sesji włoszczowskiej Rady Miejskiej.

By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

To uchwały: prolongacyjna, w sprawie przedłużenia terminu płatności i dotycząca zwolnień podatkowych od nieruchomości. Mają pomóc w czasie epidemii koronawirusa, gdy wpływy firm są mniejsze albo wręcz żadne. Zostały jednogłośnie przyjęte przez radnych na sesji nadzwyczajnej.

- Przeanalizowaliśmy sytuację finansową i odpowiedzieliśmy na apel przedsiębiorców, działających na terenie naszej gminy. Oni pomagali nam, płacąc podatki do budżetu gminy, teraz my chcemy pomóc tym, którzy na czas epidemii musieli zamknąć lub zawiesić działalność. Pomoc gminy dotyczy nie tylko małych i średnich firm, jak to robią inne samorządy, ale wszystkich przedsiębiorców - mówił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Już wiadomo, że ulgi i przedłużenia płatności będą opiewać na kwotę 3 milionów złotych. Burmistrz podkreślił, że w czasie pandemii samorządy nie otrzymały żadnej pomocy, chociaż same są pracodawcą i szereg instytucji kultury, sportu i rekreacji musiało zawiesić działalność w czasie stanu epidemii, a wynagrodzenia pracownikom trzeba zapłacić. - Samorządy spodziewają się znacznego spadku dochodów w związku z epidemią, co przełoży się na inwestycje - zaznaczył burmistrz Dziubek.

Rząd zapowiada pomoc dla samorządów w ramach trzeciej tarczy antykryzysowej, która polegać miałaby między innymi na rozluźnieniu reguł fiskalnych w sprawie równowagi budżetowej i limitów zadłużenia, cyfryzacji procedur planistycznych i odwieszeniu terminów do wydawania decyzji. Jednak wiele samorządów mówi, że to może nie wystarczyć.

Jak podkreśliła zastępca naczelnika Wydziału Finansowego Urzędu Gminy we Włoszczowie Barbara Strączyńska, zastosowanie obecnych ulg pomniejszy subwencję w 2022 roku. Już na przykład teraz wiadomo, że zapowiadane rządowe rozwiązania nie zawierają instrumentów wsparcia rekompensujących ubytek dochodów jednostek samorządu terytorialnego wywołany Covid-19 i wynikających z rządowej reformy PIT z 2019 roku. Nie wiadomo również, co dochodami z gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, czyli między innymi z opłat dzierżawnych czy rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Od tych kwot gminy będą musiały jednak zapłacić VAT, który nie będzie im zwrócony.

Pakiet przygotowany przez gminę Włoszczowa jest skierowany przede wszystkim do branży usługowej, handlowej, gastronomicznej. - Takich wniosków spodziewamy się najwięcej - powiedziała naczelnik Barbara Strączyńska.

- Wydział Finansowy Urzędu Gminy we Włoszczowie przygotuje szczegółową instrukcję dla firm, które będą chciały ubiegać się o wsparcie - poinformowała Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Poniżej treść uchwał podjętych przez Radę Miejską we Włoszczowie podczas piątkowej sesji nadzwyczajnej.

OPŁATA PROLONGACYJNA

Opłaty prolongacyjnej ,nie nalicza się gdy przesłanką uzasadniającą rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności podatku  lub zaległości podatkowej są okoliczności związane z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19.”

PRZEDŁUŻENIE TERMINU PŁATNOŚCI

Przedłuża się do dnia 30 września 2020 roku terminy płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 roku podatnikom posiadającym status przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 roku poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 roku poz. 424), którzy łącznie spełniają następujące warunki:

1)     płynność finansowa podatnika uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu  COVID-19;

2)     podatnik nie jest objęty zwolnieniem od podatku od nieruchomości w związku z pogorszeniem płynności finansowej związanej z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi z powodu COVID-19 na podstawie odrębnej uchwały;

3)     podatnik nie zalega w podatku od nieruchomości do końca miesiąca lutego 2020 roku;

4)     podatnik nie znajdował się w trudnej sytuacji w rozumieniu ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń grupowych (15) w dniu 31 grudnia 2019 roku, a kwota udzielonej pomocy publicznej nie przekroczy łącznie 800 000 euro.

2. Pogorszenie płynności finansowej, o której mowa w ust.1 pkt 1 zachodzi w przypadku, gdy przychody z działalności gospodarczej podatnika uległy zmniejszeniu: 

1)     nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych przychodów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia stosownego oświadczenia stanowiącego załącznik do uchwały, w porównaniu do łącznych przychodów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych z roku 2019; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego lub;

2)     nie mniej niż 25% obliczony jako stosunek przychodów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia stosownego oświadczenia stanowiącego załącznik  do uchwały, w porównaniu do przychodów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

WARUNKI PRZEDŁUŻENIA TERMINÓW PŁATNOŚCI

1. Warunkiem przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości jest złożenie przez podatnika oświadczenia przedsiębiorcy zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.

2. Oświadczenie, o którym mowa w ust.1, podatnik winien złożyć nie później niż do dnia 15 czerwca 2020 roku w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym albo podpisem osobistym.

3. Podatnik traci uprawnienie z tytułu przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości za okresy w których z niej korzystał w przypadku złożenia niezgodnego ze stanem faktycznym i prawnym oświadczenia, o którym mowa w § 2 ust. 1.

4. Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną, o której mowa w Komunikacie Komisji ”Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” (2020/ C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91 I z 20.03.2020).

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI ZWOLNIENIA

Zwalnia się od podatku od nieruchomości: grunty, budynki i budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Zwolnienie dotyczy podatku od nieruchomości należnego za miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości dotyczy podatników podatku od nieruchomości posiadających  status  przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 roku, poz. 424), którzy łącznie spełniają następujące warunki:

1)     rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 marca 2020 roku;

2)     prowadzili działalność gospodarczą, której dotyczą ograniczenia przewidziane w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 roku poz. 697);

3)     nie zalegają z płatnością podatku od nieruchomości  na koniec miesiąca lutego 2020 roku;

4)     ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 w postaci pogorszenia płynności finansowej;

5)     nie znajdowali się w trudnej sytuacji w rozumieniu ogólnego rozporządzenia  w sprawie wyłączeń grupowych (15) w dniu 31 grudnia 2019 roku, a kwota udzielonej pomocy publicznej nie przekroczy łącznie 800.000,00 euro na przedsiębiorstwo.
Pogorszenie płynności finansowej występuje, gdy przychody z działalności gospodarczej uległy zmniejszeniu: 

1)     nie mniej niż o 15%, obliczone jako stosunek łącznych przychodów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia oświadczenia przedsiębiorcy stanowiącego załącznik do uchwały w porównaniu do łącznych przychodów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych z roku 2019; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego lub;

2)     nie mniej niż 25% obliczone jako stosunek przychodów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 roku do dnia poprzedzającego dzień złożenia oświadczenia przedsiębiorcy stanowiącego załącznik do uchwały, w porównaniu do przychodów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących  dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Podatnik, korzystający ze zwolnienia od podatku od nieruchomości jest zobowiązany do złożenia korekty deklaracji na podatek od nieruchomości lub informacji o nieruchomościach oraz oświadczenia przedsiębiorcy zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do uchwały.

Oświadczenie winno być złożone nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 roku w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Podatnik traci prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości za cały okres, w którym korzystał ze zwolnienia, w przypadku złożenia niezgodnych ze stanem faktycznym i prawnym oświadczenia.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną, o której mowa w Komunikacie Komisji” Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19” (2020/C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020).

By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie