Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski po próbnej maturze "Echa Dnia" - zobacz wskazówki od specjalistów!

Paulina Baran
Aleksander Piekarski (archiwum)
Na początku marca, blisko 14 tysięcy maturzystów zdawało próbną maturę, którą zorganizowało „Echo Dnia”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Radio Kielce i kielecki Urząd Miasta.

Zdawalność różna w szkołach i klasach
Królowa nauk, czyli matematyka w tym roku wypadła bardzo różnie. Jak wyjaśnia nauczyciel Danuta Pyrek, która współtworzyła arkusz maturalny, w klasach o profilu matematycznym próbna matura nie sprawiła problemu, zdawalność była przyzwoita, jedynie pojedyncze osoby nie zdały. W klasach o profilach niematematycznych było natomiast już dużo gorzej. Wszystko zależało od szkół, ale nie można ukrywać, że były wśród nich takie, w których na przykład na całą klasę zdało 9 osób.

Jakie wnioski z tegorocznej próby?
Danuta Pyrek wyjaśnia, że uczniowie mieli kłopot z zadaniami zamkniętymi, z którymi w zasadzie nie powinni mieć żadnego problemu, jeżeli zamierzają zdać maturę. Okazało się, że maturzyści mają problemy z rachowaniem i nie umieją korzystać z karty wzorów.

Okazuje się także, że wielu maturzystów w ogóle nie podchodzi do części zadań otwartych, młodzież czyta je pobieżnie i uważa, że są za trudne. - Uczniowie nie zwracają uwagi, że tracą na tym mnóstwo punktów, tymczasem powinni podejść do tych zadań, bo naprawdę niewiele trzeba, żeby je rozwiązać. Podstawowym grzechem ucznia jest myślenie: Nawet nie próbuję tego rozwiązać, bo to za trudne. Nie może tak być, każde zadanie trzeba zacząć rozwiązywać! - zaznacza Danuta Pyrek.

Specjalnie dla maturzystów nauczyciele matematyki przygotowali materiał pokazujący, na czym polegały ich braki.
- Uczeń, który go przeanalizuje zrozumie, że w arkuszu miał podane praktycznie wszystkie informacje, wystarczyło w miejsce liter podstawić do wzoru liczby, a niestety to nie wypaliło - mówi Danuta Pyrek.
Arkusz w formacie pdf do pobrania obok.
Załączone pliki:

- Materiał, który przygotowaliśmy jest instrukcyjny. Jestem przekonana, że jeżeli uczeń przeanalizuje te zadania to sam się zdziwi, że nie zaliczył próby. Mamy nadzieję, że maturzyści jeszcze popracują z kartą wzorów, aby błędów z próby nie popełnili kolejny raz w maju. Bardzo liczymy na to, że ten materiał pomoże też uczniom obecnych klas pierwszych i drugich, ponieważ znajdują się w nim zadania realizowane także w tych klasach. Jeżeli nauczyciel pokaże uczniom, na czym polega rozwiązywanie zadań zamkniętych oraz dobre czytanie wzorów to na pewno problem, który wyszedł przy tegorocznej próbie po prostu nie będzie tak duży - dodaje Danuta Pyrek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie