Wody Polskie twierdzą – nic nie mamy do wymiarów ryb ani...

  Wody Polskie twierdzą – nic nie mamy do wymiarów ryb ani wprowadzania "no kill" na łowiskach. Co na to kielecki okręg PZW?

  Zdjęcie autora materiału

  Mateusz Bolechowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wody Polskie twierdzą – nic nie mamy do wymiarów ryb ani wprowadzania "no kill" na łowiskach. Co na to kielecki okręg PZW?
  Niedawno informowaliśmy o tym, że władze kieleckiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zamierzają odwołać wprowadzone na wniosek wędkarzy ograniczenia w połowach ryb. Chodziło między innymi o górne wymiary ochronne kilku gatunków i zwiększony wymiar pstrąga potokowego w Mierzawie. Prezes Zarządu Okręgu PZW Marek Lesisz wyjaśniał, że podobna sytuacja jest w niemal całej Polsce, a powodem cofnięcia ograniczeń jest fakt, że nie zostały uzgodnione z państwowymi Wodami Polskimi, od których związek dzierżawi łowiska.
  Wody Polskie twierdzą – nic nie mamy do wymiarów ryb ani wprowadzania "no kill" na łowiskach. Co na to kielecki okręg PZW?

  Z tego samego powodu władze kieleckiego PZW odmówiły wprowadzenia na 2019 roku zasady „złów i wypuść” na świeżo zarybionym po remoncie zalewie w Suchedniowie. Tłumaczono, że leży to w gestii Wód Polskich. Podobnie, jak wiele innych odrzuconych postulatów wędkarzy.

  Sprawa wywołała wiele komentarzy, wielu wędkujących nie kryło oburzenia. O komentarz poprosiliśmy w warszawskim oddziale Wód Polskich, który zarządza zbiornikami i rzekami w naszym regionie.

  - Jeśli operat wodnoprawny na użytkowanie zbiornika nie precyzuje kwestii takich, jak wprowadzenie na łowisku zasady „no kill”, czy zakaz połowu, leży to w gestii użytkownika, w tym wypadku okręgu PZW w Kielcach. Podobnie jest z górnymi wymiarami ochronnymi ryb. Jeśli operat nie zabrania, można takie wprowadzać – wyjaśnia Lech Goleniewski z Wód Polskich.

  Artykuł z Echa Dnia udostępniano na wędkarskich portalach społecznościowych. I tam szybko pojawił się komentarz Wód Polskich. Brzmi tak:
  PGW Wody Polskie nie ingerują w wewnętrzne regulaminy dzierżawców wód. Polski Związek Wędkarski, tak jak każdy użytkownik obwodu rybackiego, zobligowany jest do dbałości o rybostan, co określają właściwe akty prawa w tym zakresie, w szczególności rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, czy Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Zarządy Okręgów PZW mogą uchwalić bardziej rygorystyczne przepisy na swoim terenie działania np. zwiększyć wymiary ochronne danego gatunku ryby. W uzgadnianiu uchwał w tym zakresie nie uczestniczy PGW Wody Polskie.

  Pozostaje pytanie: Dlaczego w takim razie władze okręgu nie wprowadziły na zalewie w Suchedniowie zasady „no kill”? Skąd pomysły likwidacji ograniczeń, chroniących największe ryby przed zjedzeniem przez wędkarzy?

  - W rozmowie przedstawiciel Wód Polskich powiedział nam, że bez ich zgody nic nie wolno wprowadzać. A na pisma skierowane do Wód Polskich nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi – tłumaczy Czesław Grychowski, dyrektor biura Zarządu Okręgu PZW w Kielcach.

  Pozostaje mieć nadzieję, że opublikowane przez nas stanowisko Wód Polskich uspokoi władze PZW i zrobią one to, czego oczekują od nich członkowie związku.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie zdjęć