Wodzisław coraz bliżej zostania miastem. Radni podjęli stosowną uchwałę. Wójt Dominik Łukasik: - To historyczne wydarzenie. (ZDJĘCIA)

albo

Wideo

Zobacz galerię (9 zdjęć)
14 głosów za i jeden wstrzymujący się - tak podczas środowej Sesji Rady Gminy Wodzisław głosowali radni nad uchwałą w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Wodzisław. Jak podkreślał wójt gminy, Dominik Łukasik: - To historyczne wydarzenie. Podczas sesji uczestniczyli także: starosta Paweł Faryna i wicestarosta Maria Barańska oraz burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk, który sam, od 2019 roku jest włodarzem miasta i gminy. Burmistrz zaznaczył, że uzyskanie przez miejscowość statusu miasta, przynosi gminie same korzyści. Decyzja radnych została nagrodzona oklaskami.

Historyczną uchwałę podjęli podczas środowej sesji radni Rady Gminy Wodzisław. Decyzją głosów 14 do 1, podjęli kolejny krok, by po latach Wodzisław otrzymał prawa miejskie. Zanim rada zagłosowała nad uchwałą, głos zabrał wójt Wodzisławia Dominik Łukasik, odczytał treść i uzasadnienie uchwały:

- W lutym 2019 roku wpłynął do urzędu gminy wniosek złożony przez Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia o podjęcie działań w celu odzyskania praw miejskich dla Wodzisławia, który kiedyś posiadał status miasta. W czerwcu poparty uchwałą walnego zgromadzenia Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia. Na sesji rady gminy, 15 lipca 2019 roku podjęto uchwałę w sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Wodzisław statusu miasta oraz w tym samym dniu uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Konsultacje zostały przeprowadzone od 11 września do 31 października 2019 roku. Wyniki konsultacji wskazują na pozytywną opinię mieszkańców gminy w kwestii nadania statusu miasta miejscowości Wodzisław. Mając na uwadze wyniki konsultacji z mieszkańcami gminy, Rada Gminy Wodzisław pozytywnie opiniuje starania w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Wodzisław - czytał pan wójt.

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, szczególnie członkom Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia, którzy czynnie uczestniczyli w kampanii informacyjnej. Zdaję sobie sprawę, że nie była to praca łatwa. Wymagała ona poświęcenia i czasu.

- W dniu dzisiejszym stoimy przed historycznym wydarzeniem i decydują państwo o podjęciu uchwały kończącej całą procedurę, to jest zmianę statusu miejscowości Wodzisław na status miasta, przywracając jej odebrane niegdyś prawa miejskie. Będzie to przywrócenie sprawiedliwości dziejowej - mówił przed głosowaniem wójt Dominik Łukasik.

14 do 1
Liczbą głosów 14 "za" i jeden "wstrzymujący się", oddany przez radnego Zbigniewa Wojteckiego, rada podjęła uchwałę, będącą kolejnym krokiem w drodze ku odzyskaniu przez Wodzisław praw miejskich.

Wszyscy zebrani brawami nagrodzili decyzję rady.

- Dziękuję panu przewodniczącemu, dziękuję szanownej radzie. Myślę, że najbardziej zadowoleni byliby dziś Ci, którzy w tamtym czasie żyli i walczyli o wolność i zostali przez cara ukarani poprzez odebranie Wodzisławowi praw miejskich. Stoimy przed historycznym wydarzeniem i sprawiedliwością dziejową - mówił wójt Dominik Łukasik.

Obecny podczas sesji burmistrz Opatowca, Sławomir Kowalczyk także zabrał głos:

- Drodzy państwo, Opatowiec jest miastem od 1 stycznia 2019 roku. Był to dla nas bardzo historyczny moment. W 1870 roku decyzją cara, Opatowiec został pozbawiony praw miejskich, a był miastem od 1271 roku. Drodzy państwo, wszystko co mogliście zrobić, już zrobiliście, teraz decyzja jest po stronie Prezesa Rady Ministrów. Zmiana statusu gminy z wiejskiej na wiejsko-miejską to niewątpliwie atrybut i zmiana na plus. Mogę to powiedzieć po roku i dwóch miesiącach, zresztą nie jestem pierwszy, który przez tę procedurę przechodził. Jest to z pewnością zmiana wizerunkowa, prestiżowa, to także elementarne przywrócenie sprawiedliwości dziejowej i podniesienie rangi gminy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, staniecie się 45 miastem w województwie świętokrzyskim i 945 miastem w Polsce - mówił burmistrz Opatowca, Sławomir Kowalczyk.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia, Teresa Szwaczka mówiła, nie kryjąc wzruszenia: - 35 lat Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia z wieloma osobami starało się, by Wodzisław odzyskał blask i swoją należytą rangę - żeby stał się miastem. Chciałam serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy o to się starali. W imieniu wszystkich, składam serdeczne podziękowaniu państwu radnym za podjęcie tej dzisiejszej uchwały - mówiła prezes.

Decyzji pogratulował także starosta jędrzejowski Paweł Faryna i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Teraz cała dokumentacja wraz z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Wodzisław, trafi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaro326

Wójcie Banasik, przeproś i odejdź, bo przynosisz wstyd gminie.

G
Gość

Zajmijcie się sprawą mleczarni i pracą dla ludzi, a nie pierdołami!

Dodaj ogłoszenie