Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Strączkiewicz, Policjant Roku 2019 w powiecie pińczowskim: - Zawsze chciałem pomagać ludziom [ROZMOWA]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Wojciech Strączkiewicz, Policjant Roku 2019 w powiecie pińczowskim
Wojciech Strączkiewicz, Policjant Roku 2019 w powiecie pińczowskim archiwum
Zawsze chciał pomagać innym. Dlatego wybrał zawód policjanta. Na służbie od 20 lat, nadal „nie wypalony” pracą, doceniony przez mieszkańców - Wojciech Strączkiewicz, Policjant Roku 2019 w powiecie pińczowskim.

Tytuł Policjant Roku 2019 cieszy, jest niespodzianką?
Tak, oczywiście że cieszy, jak każda chociażby najmniejsza nagroda. Zajęcie pierwszego miejsca w tym plebiscycie było dla mnie wielką niespodzianką i zaskoczeniem. Nie spodziewałem się wygranej z uwagi na to, że w plebiscycie brało udział kilku moich kolegów i koleżanki, którzy są znakomitymi fachowcami jako policjanci i odnoszą sukcesy. Po ogłoszeniu wyników - tak, jak wspomniałem - byłem zaskoczony, a zajęcie pierwszego miejsca to według mnie docenienie przez społeczeństwo mojej dwudziestoletniej służby w policji.

Dlaczego wybrał Pan taki zawód?
W moim przypadku zdecydowanie było to powołanie, od zawsze czułem że chcę pomagać innym. Zawsze chciałem nieść pomoc zwłaszcza tym, którzy dotknięci są przemocą w rodzinie, a w szczególności dzieciom. Dlatego też odczuwam wrażenie, że spełniam się w swojej pracy i wykonuję ją dobrze.

Co jest najlepszego w Pana pracy?
Często zdarza się, że ludzie w codziennym obchodzie, ale również poza służbą, zatrzymują mnie - dziękują za to, że interesuję się ich sprawami, problemami lub pomogłem im w danej sprawie. A nic nie może być piękniejszego i nic nie może zrekompensować uznania i poczucia tego, że jest się docenionym przez mieszkańców. Od wielu lat bardzo cenię sobie współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zespołem Interdyscyplinarnym w Kijach, lokalnym samorządem, sołtysami, dyrekcją i nauczycielami szkół. Stały kontakt z tymi osobami, rozmowa, to również wiedza na temat tego, co dzieje się w moim rejonie służbowym, komu trzeba pomóc, a także co zrobić aby zapobiec niewłaściwym zachowaniom innych osób i to również uważam za najlepsze w swojej pracy.

Praca policjanta wymaga nie tylko sprawności fizycznej, ale także odporności psychicznej. Co jest najtrudniejszego w niej pod tym względem?
Najtrudniejsze jest uczestniczenie i podejmowanie interwencji w zdarzeniach losowych ludzi, w szczególności gdy ktoś ponosi śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego bądź innego zdarzenia. Takiego jak: utonięcia czy zabójstwa. Wtedy człowiek chciałby pomóc osobie jednakże wobec poniesionych obrażeń staje się bezradny. To dla mnie jest najtrudniejsze - bezsilność, że nie można pomóc choć się chce.

A czy według Pana każdy może zostać policjantem? Czy trzeba posiadać specjalny „zestaw cech” do tego zawodu?
Myślę, że policjanci powinni posiadać cechy , które były brane pod uwagę w plebiscycie. W szczególności trzeba mieć w sobie pewną dozę życzliwości, budzić zaufanie, być po prostu ludzkim. Wydaje mi się, że to są cechy , które są cenione u policjantów.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – zerowy PIT dla młodych

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie