Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojennej historii uczyli się na "żywej lekcji" nad zalewem Lubianka w Starachowicach

M.K.
Monika Nosowicz-Kaczorowska
150 harcerzy i ich gości wzięło udział w trzeciej edycji gry "Cichociemni". Trzydniowa impreza odbyła się w czerwcu na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego na Lubiance w Starachowicach. Uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie wiekowe: "Grupy Szturmowe, Bojowe Szkoły i Zawiszacy. Łącznie do rywalizacji zgłosiło się 17 patroli.

Pierwszy dzień minął na przygotowaniach do gry. Główne wydarzenia rozegrały się w sobotę. Harcerski Ośrodek Obozowy zamienił się tego dnia w fikcyjne miasto z własną infrastrukturą.

Jak co roku powstała Kawiarnia Magnolia prowadzona przez Harcerski Krąg Seniorów "Łysica-Żubry", niemieckie koszary, bazar, obozowisko partyzantów, niemieckie więzienie, zakamuflowane punkty łącznościowe oraz szkoła Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

W każdym z punktów na uczestników czekało zadanie dostosowane poziomem trudności do wieku uczestników. Na terenie "miasta" czekały też zadania dodatkowe oraz ukryte bonusy w postaci grypsów czy portretów najsłynniejszych "Cichociemnych". Przeciwnikami patroli były niemieckie oddziały, bardzo aktywne w tym roku. Ciągle dokonywały rewizji, zabierały dokumenty, broń, zamykały graczy w więzieniu. Zakończenia gry polegało na odnalezieniu lokalizacji lądowiska brytyjskiego samolotu i dostarczenie w to miejsce wszystkich części planu.

W gronie najlepszych znaleźli się: wśród Zawiszaków: Próbna Gromada Zuchowa "Przyjaciele Koziołka Matołka", 38 Starachowicka Drużyna Harcerska imienia Emilii Plater, 9 Gromada Zuchowa "Leśne Skrzaty); wśród Bojowych Szkół: 11 Drużyna Harcerska "Czarne Wilki", 38 Drużyna Harcerska imienia Emilii Plater, Drużyna Harcerska imienia Mariana Langiewicza;, wśród Grup Szturmowych: Drużyna Starszoharcerska "Lupus", 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska imienia Jędrusiów patrol "Sanitariuszki" oraz 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska imienia Jędrusiów patrol "Formacja Czmiel".

- Cel gry to nauka historii poprzez działanie, zabawę i niestandardowe podejście do tematu. Zaproponowaliśmy naukę w praktyce, odejście od wykładu do żywej lekcji historii i to chyba się sprawdza - powiedział przewodnik Paweł Lesiak, pomysłodawca gry.

Organizatorem gry był Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego "Starachowice", a gra została dofinansowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto