Wojna w gminie Górno. Proboszcz nawoływał do pójścia na...

  Wojna w gminie Górno. Proboszcz nawoływał do pójścia na wybory? Sprawę bada policja

  MAT

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wojna w gminie Górno. Proboszcz nawoływał do pójścia na wybory? Sprawę bada policja

  ©archiwum

  Prywatne busy podstawione pod kościołem i nawoływanie proboszcza, żeby wierni jechali na głosowanie. Tak miało być 4 listopada, podczas drugiej tury wyborów na wójta gminy Górno. Sprawę na Policję złożył wójt Górna Przemysław Łysak.
  Wojna w gminie Górno. Proboszcz nawoływał do pójścia na wybory? Sprawę bada policja

  ©archiwum

  Przypomnijmy, że Przemysław Łysak (startował z własnego komitetu Przyjazna Gmina Górno) wygrał w drugiej turze wyborów na wójta gminy Górno z Anną Michalską (Prawo i Sprawiedliwość) różnicą 36 głosów. Tym samym wybrany został na wójta już trzeci raz z rzędu.

  Według Przemysława Łysaka właśnie 4 listopada, kiedy odbyła się druga tura wyborów doszło do wykroczenia. Według jego informacji, pod kościołem w Krajnie ustawione były busy, a podczas niedzielnych mszy w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla proboszcz tamtejszej parafii ksiądz Zbigniew Chajski miał nawoływać wiernych, żeby wsiadali do busów i jechali głosować do lokalu wyborczego w Górnie.
  Dla Łysaka nie bez znaczenia jest to, że właśnie w Krajnie mieszka jego wyborcza rywalka - Anna Michalska. W samym Krajnie wybory wygrała ona zdecydowanie (zdobyła 718 głosów, a Przemysław Łysak 280), jednak część mieszkańców Krajna ze względu na podział obwodów wyborczych głosuje w lokalu wyborczym w Górnie. I to tu miały przyjeżdżać busy z ludźmi. Ostatecznie w lokalu wyborczym w Górnie Przemysław Łysak zdobył 864 głosy, a Anna Michalska - 711.

  Jego zdaniem była to jawna agitacja wyborcza i złamanie prawa, o którym mówią dwa artykuły w kodeksie wyborczym, za których złamanie grozi grzywna. - Proboszcz jest światłym człowiekiem. Wie, co robi. Parafianie, wiedząc czyje są podstawione pod świątynię busy i z którym kandydatem się kojarzą, na mszy mogli odczytać intencję proboszcza jednoznacznie - jedźcie właśnie z nimi na wybory. Mam poczucie krzywdy. Niech ktoś ten proceder zbada. Napiszę też prośbę w tej sprawie do księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Muszę dbać o swoje dobre imię i jako wójt o poszanowanie prawa w gminie Górno. To, że ja nie prowadziłem w ogóle kampanii, nie znaczy że inni mogą robić to nieuczciwie. Ale jako katolik mogę powiedzieć tylko że wybaczam krzywdę, bo tak mi wiara nakazuje i wyciągam rękę do tych ludzi - mówi Przemysław Łysak.

  Sprawę zgłosił na posterunek Policji w Daleszycach.

  - Faktycznie mamy takie zgłoszenie. Obecnie trwa postępowanie sprawdzające. Sprawdzamy, czy doszło do czynu zabronionego, docieramy do osób, które mogły słyszeć nawoływania duchownego. Takie postępowanie będzie się toczyć do 19 grudnia. Wtedy zdecydujemy, czy wszczynamy postępowanie, czy je umarzamy - informuje Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

  Przemysław Łysak dodaje, że tuż przed wyborami księża z diecezji kieleckiej otrzymali pismo od biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, który apelował w nim, żeby ci nie angażowali się w kampanię wyborczą. W piśmie czytamy między innymi:

  - Zwracam się z prośbą o zachowanie roztropności poprzez nie udostępnianie terenu kościoła i plebanii do aktywności wyborczej, oraz wzajemne poszanowanie zadań i obowiązków należnych osobom duchownym i świeckim. Z proboszczem parafii w Krajnie nie udało nam się skontaktować. Anna Michalska, rywalka Przemysława Łysaka w wyborach na wójta twierdzi natomiast, że sprawa nie dotyczy ani jej, ani wójta Łysaka. - A to nie można apelować, żeby ludzie szli na wybory? To jest złamanie prawa? - pyta Anna Michalska.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. FLESZ PLASTIK ZAKAZANY]

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (60)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (60) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się