Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek nie wziął udziału w konsultacjach dotyczących przebiegu szprychy numer 6. "Nikt nas o nic nie pytał"

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek nie wziął udziału w konsultacjach dotyczących planowanego przez Centralny Portu Komunikacyjny przebiegu szprychy numer 6. - Nikt nas o nic nie pytał - mówi włodarz.

We wtorek, 10 marca upłynął termin składania uwag i wniosków do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach drugiego etapu konsultacji społecznych dotyczących przebiegu tak zwanych szprych kolejowych. Województwo świętokrzyskie przetną dwie szybkie linie - 6 i 7.

Jak informowaliśmy, w ramach ciągu numer 6 opracowano kilka wariantów przebiegu będącej częściej tej "szprychy" nowej linii kolejowej numer 80 Stary Garbów – Zbydniów. Korytarz, w ramach którego przewidywana jest budowa trasy, rozpoczyna się przy istniejącej linii kolejowej numer 25 (Łódź – Skarżysko-Kamienna – Sandomierz – Mielec – Dębica) w sąsiedztwie stacji Jakubowice. Dalej prowadzi na południowy wschód w stronę miejscowości Dwikozy.

Wariant zielony przecina Góry Wysokie i Dwikozy od zachodniej strony i na wysokości miejscowości Doraz wpina się w istniejącą linię kolejową numer 25. Natomiast wariant pomarańczowy wchodzi w Dwikozy od strony północno-wschodniej. W obu przypadkach oznacza to dużą ingerencję w zabudowę.

Tylko wariant niebieski pokrywa się w zasadzie w stu procentach ze śladem istniejącej "25".

Plany budzą wielkie emocje na terenie gminy Dwikozy. Jakie uwagi do koncepcji zgłosiły władze samorządowe? Jak się okazuje, żadne. Nikt nas o nic nie pytał. Ale jestem za tym środkowym wariantem, najbardziej zbliżonym do obecnej trasy - mówi wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek.

W Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego zawarto podstawowe założenia dotyczące budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią. Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralny Port Komunikacyjny zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Dzięki budowie szprych czas dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego z głównych aglomeracji Polski, za wyjątkiem Szczecina, wyniesie do 2,5 godziny w okresie startowym, a docelowo - do dwóch godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie