Wójt gminy Górno z mniejszą o 4 tysiące pensją. Padły mocne...

  Wójt gminy Górno z mniejszą o 4 tysiące pensją. Padły mocne słowa

  MAT

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  O ponad 4 tysiące złotych brutto mniej będzie zarabiał wójt gminy Górno, Przemysław Łysak. Ustalono też nowe stawki diet dla gminnych radnych.
  Wójt gminy Górno z mniejszą o 4 tysiące pensją. Padły mocne słowa
  Radni gminy Górno przegłosowali, że teraz na wynagrodzenie wójta Przemysława Łysaka będzie składało się: wynagrodzenie zasadnicze - 3500, dodatek funkcyjny - 1000, dodatek specjalny - 20 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie oraz dodatek za wysługę lat. Łącznie wójt gminy Górno będzie zarabiał teraz około 6100 złotych brutto miesięcznie. To o ponad 4 tysiące złotych mniej, niż zarabiał wcześniej.

  Przypomnijmy, że w pierwszej połowie 2018 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie nowych wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Rozporządzenie uwzględniało finansowe widełki dla włodarzy gmin w zależności od wielkości gminy. W gminach do 15 tysięcy mieszkańców, czyli takich jak Górno, wynagrodzenie zasadnicze dla wójta ma wynosić od 3400 do 4700 złotych brutto.

  Głosowanie poprzedziła dyskusja między radnymi. Wójt Przemysław Łysak na czas podjęcia uchwały o jego wynagrodzeniu opuścił salę. Przypomnijmy, że w radzie gmino Górno zasiada siedmiu radnych startujących z jego komitetu wyborczego Przyjazna Gmina Górno. Większość stanowią jednak radni Prawa i Sprawiedliwości (4 radnych) i czterech z komitetu Razem Dla Gminy Górno.

  - 25 lat jestem radnym w gminie i powiem, że tak słabego gospodarza tu nie było - mówił radny Jan Sikora (Prawo i Sprawiedliwość). I argumentował, dlaczego wójtowi trzeba obniżyć pensje. - To rozrzutna gmina, kierownicy w urzędzie zarabiają potężne pieniądze. Wójt mówi, że mamy rekordowy budżet, ale prawda jest taka, że budżet wzrósł dzięki programowi 500 plus. A jakie wójt zrobił inwestycje? Żłobek, kamieniołom? - pytał Sikora. - My sobie obniżyliśmy diety, teraz pora obniżyć wójtowi, a on powinien zrobić to samo swoim kierownikom. Może po tej obniżce wójt trochę się rozkręci i zacznie pracować dla gminy. Ja jestem w komisji rewizyjnej, na pewno przyjrzymy się wszystkim sprawom budżetowym - dodawał Sikora.

  Pod nieobecności na sali Przemysława Łysaka głos zabrał wicewójt, Czesław Pytel.- Mówienie, że wójt nic nie zrobił, że gmina ma długi jest nie fair. Jesteśmy jedną z największych gmin wiejskich w województwie, więksi od wszystkich naszych sąsiadów, często z dwa razy większym budżetem od tych gmin. Budżet naszej gminy w 2014 roku wynosił 40 milionów złotych, a teraz jest 81 milionów. Mówicie o oszczędnościach, więc należy zwrócić uwagę, że Przemysław Łysak jest obciążony pracą jak żaden inny wójt z sąsiednich gmin. Ja jestem w niepełnym wymiarze zastępcą wójta, a w drugiej części pełnię stanowisko urzędnicze, nie mamy w gminie sekretarza - mówił.

  Ostatecznie ośmioma głosami za radnymi przegłosowali uchwałę. Radni z komitetu Przemysława Łysaka (siedem osób) solidarnie byli przeciw. - Ja wiem do czego chcecie doprowadzić. Najpierw wotum nieufności, brak absolutorium aż wreszcie referendum w sprawie mojego odwołania. Zobaczycie, jakie to będą oszczędności, o których dzisiaj mówicie. Nie bierzecie tylko pod uwagę, że referendum może się nie udać, a potem ja mogę wygrać znowu wybory - mówił Przemysław Łysak. I dodawał - Rozkręcić to trzeba niektórych z was, nie mnie. Gmina przez ostatnie lata dynamicznie się rozwija. Zobowiązania i kredyty musimy zaciągać, tak jak wszystkie inne gminy. Nie jesteśmy krezusem finansowym, żeby inwestować wyłącznie bez wsparcia i kredytów - mówił Przemysław Łysak.

  Radni ustalili też wysokość diet dla siebie. Przewodniczący rady Gminy (1200 złotych), wiceprzewodniczący (750 złotych), radny będący przewodniczącym komisji (600 złotych), radny będący wiceprzewodniczącym komisji (500 złotych), członek komisji (400 złotych) oraz 400 złotych dla radnego nie wykonującego żadnej funkcji w radzie gminy i nie będącego członkiem komisji.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (31) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone