Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Miedziana Góra przeciwko budowie szprychy numer 7 do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy złożyli ponad 1200 uwag

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski
Wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski
Wójt gminy Miedziana Góra przeciwko budowie szprychy numer 7 do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy złożyli ponad 1200 uwag do koncepcji przebiegu nowego korytarza kolejowego przez teren gminy.

We wtorek, 10 marca upłynął termin składania uwag i wniosków do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach drugiego etapu konsultacji społecznych dotyczących przebiegu tak zwanych szprych kolejowych. Województwo świętokrzyskie przetną dwie szybkie linie - 6 i 7.

Jak informowaliśmy, w ramach ciągu numer 7 na terenie gminy Miedziana Góra postanie fragment nowej linii numer 89 Wąsosz Konecki - Kielce. Centralny Port Komunikacyjny zaprezentował trzy warianty przebiegu korytarzy kolejowych przez gminę. Dwa budzą społeczny sprzeciw, bo przecinają Tumlin i inne wsie na pół. Co więcej - układ komunikacyjny wytyczono przez... stok i wyciąg narciarski w Tumlinie oraz przez Górę Grodową i Górę Bukową.

Wójt gminy Miedziana Góra Damian Sławski i radni oraz mieszkańcy w ostatnich tygodniach głośno wyrazili sprzeciw wobec tej koncepcji. W ramach konsultacji społecznych do CPK przesłano pismo z całą listą uwag. Czego domaga się strona społeczna?

- Uwagi zgłoszone przez Urząd Gminy Miedziana Góra to usunięcie z dokumentu informacji o zasięgach ramowych korytarzy kolejowych, a w szczególności założenia, że rozpatrywane na dalszych etapach warianty trasowań linii kolejowych powinny mieścić się w obrysie korytarzy wskazanych w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”; usunięcie uwzględnionych w dokumencie wariantów przebiegu linii kolejowej numer 89 przez tereny gminy Miedziana Góra to jest wariantu żółtego, niebieskiego i zielonego, wytrasowanie nowego przebiegu linii kolejowej numer 89, który na terenie gminy Miedziana Góra biegłby wyłącznie po linii kolejowej numer 8; dalsze połączenie Kielc z Wąsoszem Koneckim przebiegałoby poza granicami gminy Miedziana Góra, uzupełnienie ciągu numer 7 o połączenie miasta Kielce z Centralną Magistralą Kolejową CMK poprzez budowę nowej linii kolejowej lub wykorzystanie linii kolejowej numer 61; uzupełnienie ciągu numer 7 o połączenie Kielce – Skarżysko-Kamienna – Końskie – Idzikowice poprzez nową linię kolejową lub wykorzystanie linii kolejowej numer 8 i 25 - wymienia Damian Sławski.

- Do uwag załączyliśmy 1247 sztuk formularzy sprzeciwu wobec proponowanych wariantów przebiegu planowanej linii kolejowej numer 89 przez teren gminy Miedziana Góra - dodaje.

W Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego zawarto podstawowe założenia dotyczące budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią. Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralny Port Komunikacyjny zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Dzięki budowie szprych czas dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego z głównych aglomeracji Polski, za wyjątkiem Szczecina, wyniesie do 2,5 godziny w okresie startowym, a docelowo - do dwóch godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie