Wójtowie i burmistrzowie z powiatu kieleckiego nie owijają w bawełnę: "Organizacja wyborów w czasie pandemii to absurd"

Paulina Baran
Paulina Baran
Na zdjęciu: burmistrz Bodzentyna - Dariusz Skiba, wójt Sitkówki - Nowin - Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Górna - Przemysław Łysak, wójt Miedzianej Góry - Damian Sławski.
Na zdjęciu: burmistrz Bodzentyna - Dariusz Skiba, wójt Sitkówki - Nowin - Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Górna - Przemysław Łysak, wójt Miedzianej Góry - Damian Sławski.
Udostępnij:
- Granice, szkoły, sklepy zamknięte, a lokale wyborcze otwarte... Wójtowie i burmistrzowie z powiatu kieleckiego jasno i wyraźnie mówią o tym, co może się stać, jeżeli wybory prezydenckie nie zostaną przełożone. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na razie nie widzi takiej potrzeby.

Wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku stają się powoli "gorącym" tematem. Rządzący na razie nie planują ich przełożenia. Szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński w weekendowej rozmowie w RMF uznał, że w tej chwili nie ma przesłanek do tego, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej. - Tylko wtedy wybory mogą być odłożone, więc pamiętajmy o tym ograniczeniu konstytucji - mówił. Powoływał się na przepisy ustawy zasadniczej. - Muszą być przesłanki konstytucyjne. Tych przesłanek w tym momencie w moim najgłębszym przekonaniu nie ma i mam naprawdę nadzieję bardzo mocną na to, że nie będzie ich także w ostatnim okresie przed 10 maja - zapewniał szef Prawa i Sprawiedliwości.

O to, czy wybory powinny zostać przełożone zapytaliśmy kilku wójtów i burmistrzów powiatu kieleckiego. Co powiedzieli? Zdecydowana większość uważa, że organizacja wyborów w czasie pandemii to absurd.

Burmistrz Bodzentyna: Najważniejsze jest zdrowie i życie, nie wybory
O tym, że teraz liczy się ludzkie życie i zdrowie, a nie polityka mówił w rozmowie z "Echem Dnia" burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba. - Cały czas prosimy mieszkańców, żeby nie wychodzili z domów bez potrzeby, apele wielokrotnie kierował do społeczeństwa minister zdrowia. Datę wyborów naprawdę można przełożyć, nie wyobrażam sobie, żeby narażać ludzi na takie ryzyko - komentował burmistrz Bodzentyna.

Wójt Górna: Ludzie boją się być w komisjach wyborczych
O tym, jak ludzie obawiają się pracy w komisjach wyborczych miał okazję przekonać się wójt gminy Górno Przemysław Łysak, ponieważ w minioną niedzielę odbywały się tutaj wybory uzupełniające do Rady Gminy. - Były problemy w związku z obecnym stanem wyjątkowym. Członkowie komisji obawiali się spotkać, a zapowiedzi Ministra Zdrowia mówią o jeszcze większej skali problemu epidemii - stwierdził wójt Górna. Dodajmy, że niedzielne wybory były wyłącznie formalnością - na radną startowała tylko jedna kandydatka więc ludzie nie głosowali. Komisja musiała się zebrać po to, żeby stwierdzić ważność wyborów.

Wójt Nowin: majowe wybory to absurdalny pomysł

O tym, że organizowanie wyborów w maju jest absurdalnym pomysłem mówi wójt gminy Sitówka - Nowiny, Sebastian Nowaczkiewicz. - Moim zdaniem wybory powinny być przełożone, najlepiej na jesień tego roku. W obecnej chwili powinniśmy skupić się na tym, co dotyka nas wszystkich, czyli na walce z koronawirusem i zapobieganiu rozprzestrzeniania się tej choroby - mówi wójt. Dodaje, że jeżeli wybory nie zostaną przełożone to w maju będzie na pewno duży problem ze skompletowaniem komisji, bo nikt nie będzie chciał narażać się na kontakt z tak dużą ilością ludzi. -Jeżeli do wyborów mimo wszystko dojdzie to frekwencja będzie bardzo niska, bo obywatele także będą obawiali się przyjść do lokali wyborczych - uważa Sebastian Nowaczkiewicz. Włodarz przestrzega przed tym, aby w Polsce nie powtórzył się francuski scenariusz, kiedy po stwierdzeniu koronowirusa u członków komisji wyborczej, odwołano drugą turę wyborów.

Wójt Miedzianej Góry: Zakładam, iż w odpowiednim momencie Marszałek Sejmu podejmie słuszną decyzję
O komentarz poprosiliśmy też Damiana Sławskiego, wójta gminy Miedziana Góra. - Sytuacja w jakiej znajdujemy się obecnie jest trudna i bardzo dynamiczna, dlatego zakładam, iż w odpowiednim momencie Marszałek Sejmu podejmie słuszną decyzję - stwierdził wójt. - Na tę chwilę Gmina Miedziana Góra postępuje zgodnie z kalendarzem wyborczym, został powołany gminny zespół do wykonywania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów oraz gminny koordynator do spraw informatyki. Jednym zdaniem – trzymamy rękę na pulsie i stale monitorujemy rozwój sytuacji, która mam nadzieję, szybko powróci do normalności - komentował Damian Sławski.

Wójt Zagnańska: Wiele okaże się po świętach

Sprawę ewentualnej zmiany daty wyborów skomentował także wójt Zagnańska, Wojciech Ślefarski: - Z uwagi na obecną sytuację spowodowaną wprowadzeniem stanu epidemicznego jak również podjęte przez rząd działania zmierzające do zapobieżenia rozprzestrzeniania się epidemii trudno wskazać, czy majowe wybory prezydenckie odbędą się czy nie. Jeśli sytuacja po świętach się ustabilizuje i nie będzie zagrożenia - nie będzie przeszkód aby się odbyły. Jednak jeśli istnieć będą nadal przesłanki zagrażające życiu ludzi i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa oczywistym jest, że dobro ludzi i dbania o ich zdrowie i życie jest najważniejsze i wtedy powinna zostać podjęta decyzja o odwołaniu wyborów. Jeśli chodzi o organizację wyborów w gminie to na chwilę obecną, będziemy wykonywali wszystkie czynności wynikające z kalendarza wyborczego

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego są otwarte urzędy gminy i Miasta?! Zamknąć

G
Gość

Grzegorz Skiba pracuje w starostwie, gdzie rządzi PiS, a brat Dariusz występuje publicznie przeciwko Jarosławowi?

G
Gość
25 marca, 22:28, Pablo:

Czy niektórzy nawet w takim momencie muszą pluć jadem na ten rząd skoro dobrze wiemy że wybory nie odbędą się jeśli do 10 maja życie nie wróci do normy?????

Ludzie umierają a niektórzy jakby nieśmiertelni byli tak się zachowują...

ŻYCZĘ WSZYSTKIM ŻEBYŚMY DOŻYLI 10 MAJA I MOGLI PÓJŚĆ NA WYBORY...

POKORY TROCHĘ!!!!

jakim trzeba być idiota, Pablo, aby wierzyć w to ze do 10 maja wszystko wróci do normy, do jakiej normy człowieku. A gdzie szkolenia komisji? organizacja, dystrybucja materiałów wyborczych, w końcu gdzie miejsce na zdrowa kampanie, bo nieformalną prowadzi PAD przy wsparciu TV.

P
Pablo

Czy niektórzy nawet w takim momencie muszą pluć jadem na ten rząd skoro dobrze wiemy że wybory nie odbędą się jeśli do 10 maja życie nie wróci do normy?????

Ludzie umierają a niektórzy jakby nieśmiertelni byli tak się zachowują...

ŻYCZĘ WSZYSTKIM ŻEBYŚMY DOŻYLI 10 MAJA I MOGLI PÓJŚĆ NA WYBORY...

POKORY TROCHĘ!!!!

Dodaj ogłoszenie