Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół Jasła. Winnice i lampy naftowe

Wojciech Lubiński
Muzeum Nafty w Bóbrce
Muzeum Nafty w Bóbrce Grzegorz Skrzypak
Planując wyjazd do Jasła, warto pomyśleć o wycieczkach poza miasto, by zobaczyć ciekawe miejsca - jedyne w swoim rodzaju "perły" Podkarpacia.
Wokół Jasła. Winnice i lampy naftowe
Grzegorz Skrzypak

(fot. Grzegorz Skrzypak)

Jasielskie winnice

Miejscami, które trzeba koniecznie odwiedzić, są jasielskie winnice. Na Podkarpaciu znajduje się aż 120 winnic, głównie gospodarstwa rodzinne, wytwarzające wino dla siebie. Jasło stało się niekwestionowanym liderem winorośli, nawet w skali całego kraju i co roku w Jaśle odbywają się Międzynarodowe Dni Wina.

Pierwsza winnica na tym terenie powstała w 1984 roku. Należąca do Romana Myśliwca winnica "Golesz" uważana jest za odrodzenie winiarstwa w Polsce.

Kolejne jasielskie winnice powstawały na początku XXI wieku, m.in. winnica "Jasiel" położona w podjasielskiej Jareniówce nad rzeką Ropą. Wizyta w tym miejscu to nie lada gratka dla miłośników wina, ale także dla tych, którzy lubią obcować z przyrodą. Z dala od ulicznego zgiełku znajdą tu spokój i wytchnienie. Winnica o wielkości 3 ha powstała na terenie, który był gęsto zakrzaczony i zachwaszczony. Właściciele Elwira i Wiktor Szpakowie wykonali morderczą pracę, by zamienić ten teren w winnicę przypominającą swoim wyglądem te z francuskiej Szampanii lub włoskiej Toskanii.

Wśród winorośli uprawiane są tutaj m.in. szczepy: solaris i muskat. I co ciekawe w sierpniu 2013 roku winnica "Jasiel" jako jedna z nielicznych w Polsce zakończyła proces legalizacji sprzedaży i wina tej marki można już szukać w niektórych sklepach i wybranych punktach gastronomicznych. Dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających "Jasiel" jest przepiękny widok na Jasło i Beskid Niski, jaki można podziwiać z górnych tarasów winnicy.

160. rocznica zapalenia lampy naftowej

Będąc na Podkarpaciu warto odwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, oddalone o ok. 35 km od Jasła (w kierunku Krosna). Szczególną okazją do tego niech będzie przypadająca w tym roku 160. rocznica zapalenia lampy naftowej. Przypomnijmy, że pierwszy raz lampa naftowa została odpalona wiosną 1853 roku we lwowskiej aptece "Pod Złotą Gwiazdą", dzięki wynalazkowi Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, którzy wykorzystali czystą naftę do skonstruowania prototypu późniejszej lampy naftowej.

Zrekonstruowaną lampę naftową według projektu Ignacego Łukasiewicza można obejrzeć w muzeum w Bóbrce. To właśnie w tej miejscowości, na terenach dawnej puszczy karpackiej powstała kopalnia ropy naftowej. Dzięki farmaceucie i późniejszemu przedsiębiorcy naftowemu - Ignacemu Łukasiewiczowi - w 1854 r. rozpoczęła wydobywanie ropy naftowej, które trwa do dzisiaj. Od 1961 roku istnieje tutaj muzeum, które gromadzi eksponaty pokazujące jak ewoluowała wiedza inżynieryjna dotycząca wydobywania ropy naftowej. Najcenniejszymi eksponatami są jedyne w swoim rodzaju kopanki ropne "Franek" z 1860 r. i "Janina" z 1878 r., które nadal są czynne.

W "Domu Łukasiewicza" możemy zobaczyć jak wyglądała dawna apteka, laboratorium i salonik Łukasiewicza. Jest tam także kolekcja przepięknych lamp naftowych. Obok XIX-wiecznego budynku administracyjnego znajduje się budynek stacji paliw, gdzie można zapoznać się z historią CPN-u oraz zasadami działania laboratorium. W środku na ścianach wiszą czarno-białe zdjęcia, które przenoszą nas w czasy, kiedy na polskich drogach "królowały" samochody marki FSO: Warszawa i Syrena.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie