Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół prozy i poezji wojennej – wyjątkowe warsztaty w „Przystanku Historia” w Kielcach [ZDJĘCIA]

TT
Kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Ich celem było przygotowanie młodzieży do konkursu recytatorskiego „… gdy nad głowami świszczą kule…”.

Dlaczego zdecydowano się na zorganizowanie warsztatów? – Tematyka konkursu, poezja i proza wokół II wojny światowej, nie jest zagadnieniem łatwym dla młodzieży. Praktycznie już nawet dziadkowie współczesnych nastolatków nie pamiętają okresu II wojny światowej. Nasz pomysł miał młodzieży ułatwić udział w tym konkursie i to, by lepiej wypadli podczas samego finału, który będzie miał miejsce na początku listopada – wyjaśniła Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Pierwsza część warsztatów składała się z praktycznych ćwiczeń z zakresu recytacji. – Ich celem jest przygotowanie uczestników do konkursu. Chodzi przede wszystkim o przekazanie młodzieży podstawowych zasad jakimi rządzi się recytacja. Są to między innymi ćwiczenia z dykcji oraz emisji głosu – mówiła Ewa Sorbian, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach. Podczas zajęć młodzież zapoznała się również z technikami, a nawet „sztuczkami” recytatorskimi, jak skutecznie walczyć ze stresem przed wyjściem na scenę, jak zachowywać się podczas recytowania, czy nawet jak prawidłowo używać przepony, by wzmocnić swój głos.

Na zajęciach przekazano również wskazówki merytoryczne z zakresu interpretacji wygłaszanego utworu. Jest to tym istotniejsze, że tematyka nie jest łatwa. – Chodzi o pokazanie młodzieży czego szukać w wybranym przez siebie tekście, by znaleźć samego siebie. Dla obecnej młodzieży jest to trudne, bowiem ona nie pamięta II wojny światowej. Te wszystkie wydarzenia zna jedynie z książek oraz filmów. Wojna była zbrodnią przeciwko ludzkości, mieliśmy do czynienia z największym dramatem jaki może spotkać człowieka – przyznała pracownica z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.

Uczestnicy, którzy przybyli na warsztaty chętnie korzystali z porad, sugestii oraz uwag pracującej na co dzień z grupami teatralnymi Ewy Sorbian. – Zorganizowane profesjonalnie warsztaty pozwoliły młodzieży na zaznajomienie się ze sceną, poznanie nauki opanowania towarzyszącego publicznym wystąpieniom stresu oraz zrozumienie szerszego kontekstu historycznego. Jako polonistki zajmujemy się na co dzień nieco innymi zagadnieniami. Tym bardziej jest to dodatkowa wartość tych warsztatów, zarówno dla młodzieży, jak i dla nas samych. Dzięki uzyskanym wskazówkom możemy dopracować wystąpienia naszych podopiecznych i lepiej przygotować się do finału konkursu – powiedziały Katarzyna Palimąka oraz Agata Jaczyńska, polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie.

Zadowoleni z prowadzonych warsztatów byli również uczniowie. – Zdecydowałam się na udział w konkursie, bowiem w interesujący sposób przybliża on młodym ludziom tematykę II wojny światowej. Ukazanie zagadnień z lat 1939 – 1945 może się odbywać właśnie poprzez prozę i poezję oraz interpretację wybranych utworów. Bardzo pomocne były również same warsztaty. Pozwoliły one na zrozumienie sensu wybranego przeze mnie utworu – mówiła Nina, uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie.

Warsztatom praktycznym towarzyszył mini wykład poświęcony sytuacji Polaków pod dwiema okupacjami – niemiecką oraz sowiecką. – Chcieliśmy przekazać młodzieży również odpowiednią dawkę wiedzy merytorycznej – powiedziała Edyta Krężołek. Ostatnia część pozwoliła młodzieży zrozumieć z jak dużym bagażem doświadczeń musiały sobie radzić dzieci w okresie 1939 – 1945. – Wykorzystanie jednej z aktywnych metod pracy z uczniem, zadania „Krok naprzód” miało na celu wizualizację kontekstu historycznego omawianego zagadnienia, ale również uświadomienie młodzieży dramatycznej sytuacji najmłodszych Polaków w okresie okupacji. W zadaniu wykorzystana została wystawa „Ukradzione dzieciństwo”, z którą młodzież się zapoznała. Następnie wszyscy uczniowie otrzymali do odegrania mini role, tożsame z tymi, w jakich znalazły się dzieci w latach II wojny światowej. W podsumowaniu młodzież dokonała głębszej refleksji nad postaciami, które odgrywała. Zauważono, że inaczej wyglądała ona w przypadku np. rodzin volksdeutschów, a inaczej polskich sierot – mówiła Ilona Religa z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Finał konkursu recytatorskiego poezji i prozy okresu II wojny światowej „gdy nad głowami świszczą kule…” dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych odbędzie 5 listopada w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie