Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolanie: Koło gospodyń wiejskich to lek na wszystko

Marzena Ślusarz
-Warto prezentować swoją pracę, przez to promuje się też swoją gminę i przyciąga mieszkańców na wydarzenia - mówią Wolanie.
-Warto prezentować swoją pracę, przez to promuje się też swoją gminę i przyciąga mieszkańców na wydarzenia - mówią Wolanie.
Koło gospodyń wiejskich to lek na wszystko – mówią Wolanie z Woli Łagowskiej i z coraz większą motywacją organizują wydarzenia w gminie Łagów w powiecie kieleckim.

OGLĄDAJ: Strefa Agro. Zmowa cenowa na rynku? Prawdziwe przyczyny działań w kole gospodyń

ZOBACZ TAKŻE: Wszystko o akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017 - nagrodami wycieczka i stoiska na targach Agrotravel i Festiwalu Smaków

Woła Łagowska w tym roku była gospodarzem dożynek powiatu kieleckiego. Działające tu od ponad trzech lat koło gospodyń wiejskich Wolanie przygotowywało poczęstunek dla 200 osób, ich popis piosenek ludowych spotkał się z dużym aplauzem, a wiceprzewodnicząca Grażyna Gadowska pełniła rolę starościny. Po wydarzeniu spotkało ich wiele ciepłych słów od mieszkańców wsi. - Poczuliśmy się docenieni - mówią.

Występ na ludową nutę podczas dożynek powiatu kieleckiego w Woli Łagowskiej.
Występ na ludową nutę podczas dożynek powiatu kieleckiego w Woli Łagowskiej.

Odskocznia od codzienności
- Praca w kole, choć pochłania dużo czasu i sił, jest dla nas odskocznią od codziennych prac, daje zastrzyk energii. Razem wpadamy na przeróżne pomysły akcji czy udziału w świętach i konkursach. A z drugiej strony angażujemy mieszkańców do wspólnej zabawy, wyciągamy ich z domu, oferujemy ciekawy sposób spędzanie wspólnie czasu - mówi Monika Jasińska, przewodnicząca Wolan.

Przewodnicząca Monika Jasińska przygotowujewyjątkowo smaczny smalec. - Sekret smaku tkwi w dodatkach, takich jak kiełbasa, skwarkii cebulka -mówi.
Przewodnicząca Monika Jasińska przygotowuje
wyjątkowo smaczny smalec. - Sekret smaku
tkwi w dodatkach, takich jak kiełbasa, skwarki
i cebulka -mówi.

Ze święta na święto
Koło co miesiąc bierze udział w wydarzeniach folklorystycznych, jak Dni Otwartych Drzwi Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim, Konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną w Nowej Słupi, czy Powiatowy Przegląd Zespołów Wokalnych na Świętym Krzyżu. Z konkursów wracają z laurami, ostatnio ich szarlotka zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą na Forum Kobiet w Łagowie.

Panie (od lewej) Grażyna i Henryka wypiekają przepyszne ciasta. - Wszystkie mamy talent kulinarny - przyznają.
Panie (od lewej) Grażyna i Henryka wypiekają
przepyszne ciasta. - Wszystkie mamy talent
kulinarny - przyznają.

- Z sukcesów jesteśmy dumne i za każdym razem chcemy więcej. Ta satysfakcja jest dla nas motywatorem do udziału w kolejnych akcjach - podkreśla Krystyna Wojtasińska. - Mobilizują też reakcje mieszkańców. Jeśli słyszymy dopytywania, kiedy następny festyn, to wiemy, że musi się on odbyć - mówi Grażyna Gadowska.

Przyciągnąć mieszkańców
W ciągu trzech i pół roku działalności zorganizowały dla mieszkańców gminy Łagów festyny świętojańskie, Mikołajki oraz wspólne kolędowanie. Wkrótce ruszają z projektami dla mieszkańców Woli Łagowskiej - między innymi warsztaty tańców ludowych, florystyczne, dietetyczne i kulinarne, dotyczące ochrony środowiska. Angażują się także w przygotowania do wystawy koni ras zimnokrwistych, która 29 i 30 września odbywać się będzie w Woli Łagowskiej.

Na dyplomy zaświadczające o sukcesach kołaWolanie mają specjalne regały. Od lewej skarbnik koła - pani Henryka, wiceprzewodnicząca - pani Grażyna i przewodnicząca
Na dyplomy zaświadczające o sukcesach koła
Wolanie mają specjalne regały. Od lewej
skarbnik koła - pani Henryka, wiceprzewodnicząca
- pani Grażyna i przewodnicząca - pani Monika.

- Warto prezentować swoją pracę, a przez nią wieś i gminę. Gdzie byśmy nie byli, tam promujemy swój region - mówią panie. - Jesteśmy dumni z naszej pracy, chcemy ją pokazywać, dzielić się doświadczeniami. To też może zmotywować inne wsie do pracy. Chcemy, by mieszkańcy słyszeli o tym, co robimy i z tego korzystali, bo przecież to wszystko robimy dla nich - podkreślają.

Wolanie już zadeklarowali prezentacje swojej pracy w akcji Echa Dnia Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Zgłosić się może każde koło i stowarzyszenie, które tradycje ludowe łączy z działaniem w swojej miejscowości.
CZYTAJ: Wszystko o akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017 - nagrodami wycieczka i stoiska na targach Agrotravel i Festiwalu Smaków

Wolanie: Koło gospodyń wiejskich to lek na wszystko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie