Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne, ale nie urlop

Anna NIEDZIELSKA
Pracującym na etacie oprócz urlopu wypoczynkowego w szczególnych okolicznościach przysługują dodatkowe dni wolne.

Wolnego może być więcej

Wolnego może być więcej

Nie ma żadnych przeszkód, aby pracodawca na podstawie porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych lub z przedstawicielami pracowników ustalił szerszy katalog zdarzeń uprawniających do urlopu okolicznościowego. Za czas zwolnienia z przyczyn okolicznościowych pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia takiego jak przy urlopie wypoczynkowym.

Nie każdy z nas wie jakie okoliczności w życiu osobistym są na tyle ważne, aby pracodawca musiał nam dać urlop. Tymczasem prawo pracy przewiduje kilka sytuacji, w których przysługuje nam jeden lub dwa dni wolne.

Urlop okolicznościowy jest to zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy ze względu na szczególne okoliczności osobiste. Warto wiedzieć, że szef w tym przypadku nie ma prawa odmówić nam udzielenia zwolnienia od pracy, ale my mamy obowiązek zgłosić powód swojej nieobecności i podać jej termin. Wymagane jest również, aby pracownik wykazał dokumenty potwierdzające zaistnienie wydarzenia uprawniającego do urlopu okolicznościowego - na przykład świadectwo urodzenia dziecka czy akt zgonu bliskiej osoby.

NA ŚLUB
Kiedy bierzesz ślub szef powinien dać ci dwa dni wolnego - w dniu uroczystości i dzień przed lub dzień po niej. Nie jest ważne czy małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego czy też jest to ślub konkordatowy - ważne jest aby był on udzielany zgodnie z polskim prawem i niósł za sobą skutki cywilno-prawne. Zwykle kilka dni po ślubie pracownik powinien jako dowód dostarczyć pracodawcy akt zawarcia małżeństwa.

Wolne, ale tylko jeden dzień, przysługuje nam w pracy z okazji ślubu dziecka. Na uroczystości weselne reszty rodziny musimy wziąć już zwykły urlop wypoczynkowy.

GDY RODZI SIĘ DZIECKO
Także pracownik, któremu urodziło się dziecko w związku z tym ważnym wydarzeniem ma prawo do dni wolnych. Zawsze jest to dwa dni urlopu okolicznościowego - nie ma znaczenia liczba dzieci, które się urodziły. Podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami jego dziecka jest oświadczenie pracownika. Ponadto pracownik musi udokumentować fakt narodzin dziecka poprzez przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia dziecka.
Trzeba pamiętać, że w praktyce takie dni wolne na urodzenie dziecka przysługują pracownikowi - ojcu. Matka - pracownica od dnia porodu przebywa bowiem na urlopie macierzyńskim. Ważne jest także to, że pracownik sam decyduje, kiedy chce skorzystać z urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się jego dziecka, choć najczęściej dni wolne są wykorzystywane w dniu narodzin dziecka lub tuż po porodzie. Często jednak dzień wolny jest potrzebny na załatwienie formalności w urzędach czy czas na załatwienie innych spraw organizacyjnych. Z tego względu urlop okolicznościowy może być wykorzystany w inny dzień niż dzień porodu.

GDY KTOŚ UMIERA
Także gdy umiera ktoś z naszej bliskiej rodziny przysługuje nam urlop okolicznościowy. W przypadku śmierci i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy - będą to dwa dni wolnego. W razie pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego opieką przysługuje jeden dzień wolny.

W tej sytuacji nie jesteśmy jednak zobligowani do wykorzystania dnia wolnego w dniu pogrzebu. Ważne, aby wykorzystane przez nas wolne wiązało się z okolicznościami, które powodują zwolnienie. Dzień taki możemy więc wykorzystać na załatwianie spraw urzędowych związanych z ceremonią pogrzebową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie