Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono Laury Wolontariatu. Poznaj tych, którzy oddają siebie dla innych

Izabela Mortas
Laury Wolontariatu otrzymali (od lewej) Agnieszka Poręba, Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice oraz wolontariuszki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach
Laury Wolontariatu otrzymali (od lewej) Agnieszka Poręba, Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice oraz wolontariuszki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach Dawid Łukasik
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu oraz Wolontariat przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach po raz dwunasty nagrodzili najaktywniejszych wolontariuszy z regionu.

Za wytrwałość i skromność
– Trudno policzyć, jak wielu wolontariuszy działa w naszym województwie – są to na pewno tysiące osób. Często nikt o nich nie słyszy, działają po cichu, robiąc wiele dobrego. Ta gala jest właśnie po to, by pokazać te osoby i różne obszary wolontariatu – mówił Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. – Osoby, które nagradzamy, wyróżniają się innowacyjnością, skromnością, wytrwałością. Przecierają szlaki i wykonują pracę, która często jest niezauważana i niedoceniana, a niezwykle potrzebna.

Do konkursu o Laur Wolontariatu zostały zgłoszone 32 osoby indywidualne i grupy wolontaryjne, które zaprezentowały się na scenie w Best Western Grand Hotel, gdzie odbyła się gala. Tegoroczne statuetki trafiły do Agnieszki Poręby, Harcerskiej Służby Porządku Publicznego Starachowice oraz wolontariuszek Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Oprócz głównych nagród przyznano także tytuły „Nadzieja wolontariatu” za nowatorskie podejście do aktywności społecznej oraz rozwój wolontariatu. Nagrodzono Julitę Kopycińską, Malwinę Piotrowską oraz wolontariat III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Wyróżnienie szczególne przyznano Sławie Świercz, wolontariuszce Świetlicy „U Józefa”.

Organizatorzy tradycyjnie przyznali tytuł „Miejsce przyjazne wolontariuszom”. Tym razem trafił on do AZS Politechniki Świętokrzyskiej, Specjalnego Ośrodka Szkol-no-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju oraz Szkoły Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Łosieniu oraz Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach.

Inspirują młodych do działania
Drugi raz został także przyznany tytuł „Animator wolontariatu” za inspirowanie, organizowanie i wspieranie działań wolontaryjnych w środowisku lokalnym. Otrzymali go Piotr Zimoch – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym oraz Paulina Forma – opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Parasol, z którym podejmuje wiele działań prospołecznych.
Wczorajsza gala była okazją nie tylko do nagrodzenia najlepszych wolontariuszy, lecz także przybliżenia działalności lokalnych organizacji wolontariackich. Organizatorzy gali przedstawili w krótkich prezentacjach multimedialnych zakres prac wykonywanych przez wolontariuszy, a także ich największe i najciekawsze tegoroczne akcje.

Wieczorną galę uświetniły występy tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca, wokalisty Tomasza Kiniorskiego i Chóru Gospel Good News.

W tym roku Laurami Wolontariatu uhonorowani zostali:
  • Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice.

To grupa osób, które połączył jeden cel: wspieranie swojego środowiska lokalnego w myśl hasła „Wyjdź na świat, zobacz i pomóż!”. Razem działają od 2013 roku. Z powodzeniem dbają o bezpieczeństwo swojego miasta i powiatu. Zabezpieczają imprezy patriotyczne, sportowe i kulturowe, realizują projekty z zakresu bezpieczeństwa publicznego, takie jak „Razem bezpieczniej” czy „ Bezpieczna szkoła przy drodze”, uczestniczą w kampanii „Stop dopalaczom”. By jeszcze lepiej wypełniać swoje zadania, stale się rozwijają, szkolą, zdobywają nowe uprawnienia. To grupa ludzi „pozytywnie zakręconych”, którzy poświęcają swój wolny czas, aby w ich „małej ojczyźnie” wszyscy czuli się bezpieczniej.

  • Agnieszka Poręba.

Angażowała się w działania pomocowe Parafialnego Zespołu Charytatywnego, akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej, przez dwa lata była również wolontariuszką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Od 2014 roku poświęca około 30 godzin w miesiącu, by pomagać w Hospicjum imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Robi zwykłe, niezwykłe rzeczy. Umila podopiecznym czas rozmową, czyta, spaceruje, karmi, sprząta, po prostu jest! A przy tym jest niezwykle skromna, cicha i stale twierdzi, „że przecież nic takiego nie zrobiła”.

  • Wolontariuszki Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Są wyjątkowym przykładem na to, jak szerokie pojęcie kryje się w słowie wolontariat. Zdecydowały się pomagać tam, gdzie nikt o tę pomoc nie jest w stanie poprosić. Twierdzą, że ich praca nie wymaga wielkich kwalifikacji, wystarczy odrobina cierpliwości, staranności i odpowiedzialności. Wykonując z pozoru proste czynności jak: prostowanie stron niejednokrotnie niezwykle cennych historycznie dokumentów, tworzenie i opisywanie katalogów, porządkowanie, inwentaryzowanie, przepisywanie akt wspierają działalność mającą na celu ochronę dziedzictwa Kościoła Kieleckiego. Dzięki ich zaangażowaniu i braku obojętności udaje się ocalać od zapomnienia pamiątki naszej historii.

Wyróżnione w konkursie poprzez nadanie tytułu „Nadzieja wolontariatu” zostały:

  • Julita Kopycińska
  • Malwina Piotrowska
  • Wolontariat III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach
  • Wyróżnienie szczególne przyznano Sławie Świercz – wolontariuszce Świetlicy „U Józefa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie