Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono odznaczenia „Świadek Historii”. Trzy nagrody zostały w Kielcach

Tomasz Trepka
Wojciech Lubawski, Danuta Żbikowska, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego z Kielc oraz Tadeusz Bieńkowicz, Jadwiga Duda, Wojciech Narębski z regionu krakowskiego zostali laureatami nagród przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej w dziele edukacji historycznej.
Jest nadawana w podziękowaniu za trud przechowywania, gromadzenia i rozpowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski w czasach, kiedy historia współczesna przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była wykorzystywana do celów propagandowych. Dzięki ich pasji docierania do prawdy w tamtych trudnych czasach, udało się pamięć o wielu osobach i faktach zachować od zapomnienia. W tym roku zostanie, aby uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Tym, którzy oddają ojczyźnie niemałe zasługi, dziś chcemy w szczególny sposób podziękować – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. – Zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie, co z kłamstwa komunistycznego, na którym oparty był poprzedni ustrój – jakie są tego konsekwencje? Kilka dni temu obchodziliśmy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obserwujemy, jak co roku, podział w polskim społeczeństwie – to właśnie jest sukces komunistów i ich manipulacji. Musimy w dalszym ciągu odkłamywać historię i odzyskać świadomość historyczną. Tegoroczni laureaci pomagają Instytutowi Pamięci Narodowej w wykonaniu tych niełatwych zadań. Nagroda ta jest godnym podsumowaniem i cennym sposobem uhonorowania Państwa dotychczasowej działalności i wspieraniu naszej instytucji – dodał doktor habilitowany Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Tegoroczni laureaci:
Wojciech Lubawski
(urodzony w 1954 roku w Kielcach). Prezydent Miasta Kielce od 2002 r. „Od początku swojej prezydentury jego działaniom przyświeca troska o zachowanie w pamięci kielczan nie tylko najważniejszych wydarzeń z historii Kielc, ale również kluczowych momentów ostatniego stulecia naszego kraju. Przywiązany do tradycji legionowej (wsparł ideę budowy konnego pomnika Józefa Piłsudskiego. Tradycje niepodległościowe okresu II wojny światowej i powojennego reżimu komunistycznego również są mu bliskie. Szczególną wagę przywiązuje się w Kielcach do symboliki tamtego okresu, nadając wielu ulicom, skwerom, placom nazwy nawiązujące do tamtych wydarzeń (Rondo Żołnierzy Wyklętych, ul. Rotmistrza Pileckiego, Rondo im. Gen. A. Szarego „Hedy”. Wojciech Lubawski szczególnie angażuje się w popularyzację wiedzy o tożsamości narodowej i kultywowanie pamięci narodowej wśród młodszych pokoleń. Z jego inicjatywy powstał w 2011 r. Ośrodek Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w przejętych przez miasto niszczejących budynkach w dawnym kompleksie budynków zespołu więziennego. Placówka ta to przede wszystkim hołd oddany bohaterom historii polski i regionu świętokrzyskiego. W 2006 r. z inicjatywy Prezydenta Lubawskiego powstało także Muzeum Historii Kielc. Od czasu powstania IPN, jeszcze jako wojewoda, a później jako prezydent miasta, współpracuje z kielecka delegatura przy organizacji uroczystości patriotycznych, konkursów historycznych i innych przedsięwzięć mających na celu przywracanie pamięci o ludziach i wydarzeniach z naszej przeszłości” – czytamy w nocie informacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej.

Danuta Żbikowska (urodzona w 1938 roku w Kielcach). Od lat kultywuje pamięć o 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Rokrocznie własnym staraniem organizuje w Kielcach święto 2 PALL angażując środowiska patriotyczne miasta, władze samorządowe i państwowe. Aktywnie włącza w działania także młodzież, budząc patriotyczne uczucia wśród młodego pokolenia. Pierwsze spotkanie z okazji 90. Rocznicy 2 PALL w miejscach gdzie, w Kielcach stacjonowała ta jednostka wojskowa Danuta Żbikowska zorganizowała z własnej inicjatywy i własnych funduszy. Przy udziale rodziny i życzliwych osób zorganizowała uroczystą oprawę obchodów rocznicy, wykonała plansze historyczne, wydrukowała zaproszenia i zaangażowała do pomocy młodzież szkolną. Według słów Prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego „w ciągu miesiąca zrobiła więcej, niż sztab ludzi”. Dzięki jej staraniom w 2014 r. na kieleckim Stadionie został odsłonięty pomnik artylerzystów. To ukoronowanie trzech lat zabiegania o uczczenie miejsca pamięci. Przed bramą dawnych koszar pułku posadzony został także dąb pamięci. Danuta Żbikowska jest założycielką i prezesem działającego od 2010 roku Stowarzyszenia Rodzin i Symptyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Jest córka porucznika Tadeusza Rojka. Za krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży i działalność na rzecz środowiska kombatanckiego została doceniona przez MON, władze samorządowe – jest m.in. laureatką Nagrody Miasta Kielce. Ponadto opracowała wydała album „Kieleccy Artylerzyści”, w którym obok najważniejszych wydarzeń 2 PALL
są także zdjęcia wszystkich tablic pamiątkowych, ufundowanych przez kielczan swoim bohaterom. jest częstym gościem prelekcji w Muzeum Historii Kielc, spotkań z młodzieżą, programów radiowych i telewizyjnych, publikacji prasowych.

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach – powstało na przełomie 1992/1993 roku. W okresie 24 lat działało i działa w nim około 50 osób. Zgodnie ze statutem prowadzona jest działalność społeczna w czterech komisjach: Tradycji Obywatelskiej i Patriotycznej, Ochrony Dóbr Kultury Materialnej, Wspierania Polskości Zagranicą i Opieki nad Cmentarzami Kieleckimi. Osoby działające w stowarzyszeniu zorganizowały, zrealizowały i pozyskały wolontariuszy dla ponad 700 projektów. Wśród nich były uroczystości patriotyczne i religijne, osadzanie tablic i pomników, kwesty przykościelne i cmentarne oraz konserwacje zabytków na cmentarzach kieleckich. Od 2001 roku Stowarzyszenie współpracuje ściśle z Delegaturą Instytutu pamięci Narodowej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie