Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono Świętokrzyskie Nagrody dla muzealników. Poznaj laureatów [ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Po raz pierwszy w tym roku Urząd Marszałkowski postanowił uhonorować muzealników. Radni sejmiku jednogłośnie zdecydowali przyznawać co roku Świętokrzyską Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka.

- By docenić ludzi, którzy są na co dzień niewidzialni, ale to oni dbają o nasze zabytki, przygotowują wystawy, opracowują zbiory i pokazują je innym – mówi dyrektor departamentu kultury Urzędu Maszałkowskiego, Magdalena Kusztal. W piątek 11 września na dziedzińcu dworku Laszczyków wręczono laureatom wybranym przez zarząd województwa pierwsze statuetki.

W kategorii Wystawa nagrodę przyznano Joannie Kaczmarczyk za prezentowaną w Muzeum Narodowym wystawę „Strach”.

Joanna Kaczmarczyk jest historykiem sztuki, kustoszem, kuratorem wystaw, zastępcą dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Narodowego w Kielcach Jest kreatywnym organizatorem, inicjatorką wielu ekspozycji, autorką i współautorką licznych publikacji.

Ekspozycja „Strach” została otwarta w listopadzie 2019 roku w pałacu. Wyjątkową aranżację ponad 70 dzieł wybitnych artystów stworzył profesor Leszek Mądzik.

Strach jest jedną z najdotkliwszych ludzkich emocji. Od wieków zajmuje myślicieli, filozofów czy psychologów, zaś w wymiarze jednostkowym, indywidualnym, pochłania każdego człowieka. Wystawa pozwala prześledzić zmiany, jakim podlegało zarówno samo odczuwanie strachu, jak i artystyczne środki do jego wyrażania. Podążając ciemnymi korytarzami, prowadzeni światłem oświetlającym poszczególne dzieła, odwiedzający wystawę stają się w pewnym sensie uczestnikami spektaklu, stając twarzą w twarz również z własnymi lękami.

W kategorii Publikacja nagrodę otrzymała Magdalena Śniegulska-Gomuła za publikację „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach”. Laureatka jest kustoszem, kierownikiem Działu Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Kielcach, doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, zabytkoznawcą. Nagrodzona publikacja, wydana przez Muzeum Narodowe w Kielcach, systematyzuje wiedzę na temat dziejów wytwórni w Ćmielowie. Opierając się na nielicznie zachowanych dokumentach, wzmiankach w prasie, relacjach oraz artykułach i pamiętnikach o charakterze krajoznawczym i historycznym autorka przedstawiła ponad dwustuletnie dzieje fabryki. Skrupulatnie opisała też największą w kraju, liczącą blisko 1500 eksponatów, kolekcję Muzeum Narodowego.

W kategorii Edukacja Muzealna nagrodą uhonorowano Wiolettę Sobieraj za projekt edukacyjny „Mnisi i Hutnicy”. Wioletta Sobieraj to historyk i muzealnik, wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jest autorką stałej wystawy poświęconej historii starachowickiego górnictwa rud żelaza oraz kilkudziesięciu wystaw czasowych prezentowanych w macierzystej jednostce oraz poza nią.

Laureatka jest pomysłodawczynią i główną koordynatorką projektu edukacyjnego pod nazwą „Mnisi i Hutnicy” popularyzującego bogatego dziedzictwa kultury duchowej i materialnej Opactwa Cystersów w Wąchocku oraz jego roli w zagospodarowaniu doliny rzeki Kamiennej. Kluczowym elementem projektu jest coroczny festyn historyczny odbywający się w zabytkowych wnętrzach Opactwa we wrześniu każdego roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Projekt przybliża odbiorcom materialną spuściznę kulturową „szarych braci” (hutnictwo i górnictwo żelaza, kuchnia zakonna, skryptoria czy warsztaty tkackie w wiekach średnich i nowożytnych). Przekazuje wiadomości z zakresu duchowości cysterskiej, np. poprzez inscenizowanie obrzędów niedostępnych dla profanów, jak choćby obłóczyn. Festyn trwa dwa dni; kończy się trzeciego dnia mszą św. odprawianą w języku łacińskim. Projekt to doskonały przykład udanej współpracy muzeum i klasztoru na rzecz wspólnej popularyzacji dziedzictwa oraz promocji jego walorów turystycznych. Jest też zalążkiem planowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach szlaku turystyki industrialnej wzdłuż biegi rzeki Kamiennej „Żelazna Dolina”.

W kategorii Konserwacja Zbiorów dla instytucji, wyróżnienie w postaci statuetki otrzymało Muzeum Wsi Kieleckiej za konserwację znajdującego się w Tokarni Kościoła Szpitalnego z Rogowa pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia z 1763 roku.

Kościół z Rogowa to unikatowy obiekt. Do skansenu został przeniesiony w 1996 r. Wyposażenie w stylu rokoko pochodzi głównie z XVIII wieku. W roku 2014 została przeprowadzona konserwacja dwóch ołtarzy bocznych oraz wykonana kopia obrazu św. Jana Nepomucena zdobiącego pierwotnie centralną cześć bocznego ołtarza - lewego. Pozwoliła ona przywrócić pierwotny wygląd ołtarzy i zabezpieczyć je przed dalszym procesem destrukcji.

W 2017 roku zabiegom odnawiania został poddany ołtarz główny. Odnowiono mensę ołtarzową i przywrócono funkcję zasuwy ołtarzowej z obrazem św. Mikołaja. Zostały uzupełnione złocenia detali, odtworzono oryginalną kolorystykę oraz zabezpieczono ołtarz przed działaniem szkodliwych czynników. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu, w tle odkryto malowane zasłony. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza. Odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy. Zamontowana została korba i stalowa lina do podnoszenia obrazu, dzięki której możliwe jest ukazanie obrazu św. Mikołaja lub Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Dwa lata temu kompleksowej konserwacji poddano ambonę oraz fragment ściany, na której była umieszczona. Prace konserwatorskie pozwoliły na odtworzenie pierwotnego jej wyglądu i kolorystyki. Także w tym roku Muzeum Wsi Kieleckiej będzie realizowało kolejny, czwarty już etap prac w Kościele z Rogowa. Dzięki dofinansowaniu z MKiDN, pełnej konserwacji zostaną poddane rzeźby anioła, Chrystusa oraz tabernakulum z expositorium.

Laureaci nagrody otrzymali statuetki w kształcie monety – pierwszej z nazwą Polski, jest to denar Princes Polonie, wyemitowany przez Bolesława Chrobrego oraz po 4 tys. zł.


Swoje nagrody wręczyło także Stowarzyszenie Muzealników Polskich, oddział w Kielcach.

Honoruje ono statuetkami małe muzea, które działają dzięki pasji i wkładowi finansowemu ich założycieli. - Na terenie województwa jest około 100 takich placówek – mówił Krzysztof Myśliński. W tym roku wyróżniono Muzeum Regionalne PTTK w Końskich, którego dyrektorem jest Wojciech Pasek oraz Muzeum Parafialne w Szańcu, które mieści się w Wiejskim Domu Kultury. Statuetki wręczyła prezes kieleckiego oddziału Anna Myślińska.

Filmy prezentujące te muzea można zobaczyć na stronie Muzeum Historii Kielc.

Przewodnicząca komisji kultury sejmiku wojewódzkiego, Agnieszka Buras zaoferowała wpłacenie po 500 zł na konto muzeów. - Ujęła mnie pasja ludzi je prowadzących i chciałabym, chociaż tak symbolicznie pomóc - wyjaśniała.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie