Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrócił po remoncie, wygląda jak nowy. BTR-40 w Muzeum Orła Białego w Skarżysku. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Na plac Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej wrócił wyremontowany transporter opancerzony BTR - 40.
Na plac Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej wrócił wyremontowany transporter opancerzony BTR - 40.
Na ekspozycję Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej wrócił transporter opancerzony BTR-40. Pojazd przeszedł renowację i znów można go oglądać. W Polsce są tylko cztery egzemplarze.

Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej może się pochwalić drugą co do wielkości kolekcją pojazdów wojskowych w Polsce. Są wśród nich prawdziwe unikaty, jak niemiecki niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej Stug IV czy sowieckie desantowe działo szturmowe ASU 85. Rzadkości jest więcej, jedna z nich niedawno powróciła na muzealny plac po remoncie. Chodzi o transporter opancerzony BTR - 40.

Jego renowacji podjęli się członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych, działającego przy skarżyskim muzeum. Pojazd został wypiaskowany, uzupełniony o brakujące elementy, a następnie już w warsztacie na Rejowie pomalowany przez pracowników muzeum. Prezentuje się świetnie.

BTR - 40 to konstrukcja radziecka z końca lat 40 - tych XX wieku. Transporter produkowany był w zakładach imienia Mołotowa w mieście Gorki. Ma pięć metrów długości, prawie dwa szerokości, waży 4,3 tony. Rozwija prędkość do 80 kilometrów na godzinę, ma zasięg 430 kilometrów na drodze i ponad 380 w terenie. Uzbrojony był w karabin maszynowy.

- To była udana konstrukcja, pojazdy wykorzystywano do zwiadu i transportowania żołnierzy, choć nie było w nim wiele miejsca. Załogę stanowiły dwie osoby i ośmiu żołnierzy desantu. Co ciekawe, BTR - 40 produkowali u siebie także Izraelczycy, a pojazd do dziś znajduje się na wyposażeniu armii rosyjskiej - mówi Artur Buńko, historyk z Muzeum imienia Orła Białego.

Ludowe Wojsko Polskie dysponowało kilkudziesięcioma sztukami. Do dziś w Polsce zachowały się tylko cztery BTR - 40, w muzeach w Warszawie, Opolu, Kołobrzegu i Skarżysku - Kamiennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarzyskokamienna.naszemiasto.pl Nasze Miasto