Zakłady przetwórcze mogą kupić jabłka w ramach programu
W ramach rozporządzenia Rady Ministrów uruchomiono mechanizm „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”. 47 zakładów przetwórczych bierze udział w programie. Podstawowymi warunkami są posiadanie urządzeń do produkcji oraz prowadzenie działalności produkcyjnej, także w zakresie składowania, konfekcjonowania i obrotu na terenie RP.
- Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek”, czyli od 2 maja 2022 r., do 12 czerwca 2022 r. do zgłoszonych do ARiMR zakładów przetwórczych trafiło 148 931 533,40 kg jabłek, co stanowi 74,47 proc. puli jabłek objętych tym wsparciem. - przekazuje Agencja.
Producenci jabłek. Komu przysługuje pomoc finansowa?
Wsparcie trafi do producentów jabłek lub organizacji producentów owoców i warzyw. Beneficjenci muszą realizować działania prośrodowiskowe w gospodarstwie. Pomoc będzie udzielana w odniesieniu do ilości jabłek sprzedanych przez producenta albo organizację producentów zakładom przetwórczym, znajdującym się na liście zakładów przetwórczych. Maksymalna ilość jabłek wynosi 200 000 ton.