Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wspieramy mamy". Cesarskie cięcie w pytaniach i odpowiedziach

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Pixabay
Wspieramy mamy to cykl artykułów, w których specjaliści podpowiadają mamom. Opowiadamy na pytania, rozwiewamy wątpliwości i doradzamy. Dziś ginekolog, trener personalny i fizjoterapeuta będą udzielać odpowiedzi na zagadnienia dotyczące cesarskiego cięcia.

Kiedy wykonywane jest cesarskie cięcie i czy można je wykonać na życzenie?
Lek. Michał Jarosiński, ginekolog – położnik, Centrum Medycyny Intymnej Gemma: Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu macicy i powłok brzusznych, które mają doprowadzić do wyjęcia dziecka. Jest przeprowadzone przy znieczuleniu, w sytuacji, w której zdrowie i życie matki lub noworodka są zagrożone. W Polsce nie ma możliwości wykonania cesarskiego cięcia na życzenie pacjentki. Zabieg można przeprowadzić wyłącznie z przyczyn zdrowotnych. Wskazania do cesarskiego cięcia mogą pojawić się już przed terminem poczęcia, a także w trakcie porodu siłami natury.

Jak szybko można zajść w kolejną ciążę po cesarskim cięciu i czy można urodzić kolejne dziecko w porodzie naturalnym?
Lek. Michał Jarosiński, ginekolog – położnik, Centrum Medycyny Intymnej Gemma: Przyjmuje się, że bezpiecznym czasem na zagojenie blizn po CC, również wewnątrz macicy, jest około 18-24 miesiące. Ważne, aby przed planowaną ciążą lekarz zbadał stan blizny. Jeśli chodzi o poród naturalny po CC, to w bardzo wielu przypadkach wskazania do cięcia cesarskiego dotyczą konkretnej ciąży, a podczas kolejnej mogą one nie występować. Obecnie nie ma przeciwskazań, aby kobiety próbowały rodzić drogami natury. Taki poród określamy mianem VBAC: Vaginal Birth After Caesarean section.

Czy i jak szybko można zacząć ćwiczyć po zabiegu?
Kamila Kiniorska, trener personalny, UGot2BeStrong: Ćwiczenia są jak najbardziej wskazane, mają za zadanie wesprzeć nasze ciało w regeneracji i cofaniu zmian, które zaszły w organizmie. Może będzie to zaskoczeniem, ale ćwiczenia warto rozpocząć... już w pierwszym dniu po porodzie na szpitalnym łóżku! Najlepiej zacząć od prostych ruchów palcami stóp, delikatne zgięcia stopy oraz krążenia nadgarstków. Te ćwiczenia działają przeciwzakrzepowo i zapobiegają obrzękom. Formę naszego brzucha poprawią ćwiczenia oddechowe. Leżąc na plecach uginamy kolana i trenujemy oddech dolnożebrowy , następnie ostrożnie wykonujemy wdech kierując oddech do blizny z wydechem pozwalamy brzuchowi opaść aktywując w ten sposób mięśnie głębokie. Wczesna mobilizacja tkanki pomaga uniknąć zrostów pooperacyjnych. Nie możemy także zapomnieć o mięśniach dna miednicy które ciąża i poród bardzo mocno obciąża. Jeśli chodzi o powrót do pełni formy, trzeba dać sobie czas. Zacznijmy od spacerów, które wprowadzą nas w dobry nastrój i usprawnią krążenie. Dbajmy także o prawidłową postawę a po całym dniu noszenia maleństwa wprowadź ćwiczenia mobilizujące kręgosłup np. kocie grzbiety. Szerszy zakres ćwiczeń wprowadzamy indywidualnie po kontroli lekarskiej, gdy blizna zagoi się, a silne dolegliwości bólowe ustaną.

Czy blizna po CC boli i czy można się jej pozbyć?
Lek. Michał Jarosiński, ginekolog – położnik, Centrum Medycyny Intymnej Gemma: Każda interwencja chirurgiczna pozostawia blizną. W przypadku CC jest ona ukryta na poziomie bikini, to niestety w procesie gojenia często tworzą się bolesne zrosty, nieestetyczne nawisy skórne powyżej nacięcia. Panie, które chcą pozbyć się blizny mogą skorzystać np. z laserowych zabiegów redukcji blizny po CC. Ten szybki i bezpieczny zabieg poprawi samopoczucie wielu kobiet, które nie czują się dobrze, ze swoim wyglądem.

Tomasz Szmalec, fizjoterapeuta, Warsztat Ciała: Aby uniknąć konsekwencji zrostów po CC, do których należą m.in. bóle miednicy mniejszej, bolesne miesiączki czy problemy z układem pokarmowym, należy odpowiednio zadbać o bliznę. Fizjoterapeuta oceni jej ruchomość oraz napięcie tkanek położonych dookoła. Najlepsze rezultaty osiąga się w pracy z blizną świeżą – powstałą nie dłużej niż dwa lata. To w tym okresie następuje intensywna przebudowa kolagenu, tworzącego tkankę bliznowatą, a dzięki stałym interwencjom fizjoterapeutycznym, można wpłynąć na orientację jego włókien. Praca z kobietami po CC następuje zwykle etapowo i rozpoczyna się od łagodnych technik manualnych wokół blizny oraz rozluźniania tkanek położonych powierzchownie, przechodząc do coraz bardziej intensywnych metod pracy bezpośrednio na bliźnie oraz w tkankach położonych głębiej.

Czy CC wyklucza problemy z nietrzymaniem moczu?
Lek. Michał Jarosiński, ginekolog – położnik, Centrum Medycyny Intymnej Gemma: Oba porody: naturalny i przez cesarskie niosą ryzyko uszkodzenia dna miednicy, jednak przyczyny nietrzymania moczu są różne. ale przyczyny są troszkę inne. Poród siłami natury może spowodować uszkodzenia struktur, czego konsekwencją jest nietrzymanie moczu czy obniżenia narządów miednicy mniejszej Natomiast po porodzie przez CC częściej zdarzają się: nadreaktywność pęcherza i gubienie moczu z parć naglących lub mieszane. W obu przypadkach, zaleca się ćwiczenia fizyczne wspierające pracę mięśni dna miednicy i fizjoterapię. W niektórych przypadkach rozwiązaniem będzie także zabieg laserowy.

Tomasz Szmalec, fizjoterapeuta, Warsztat Ciała: Nietrzymanie moczu spotyka wiele kobiet w różnym wieku. Praca fizjoterapeutów z kobietami po CC normalizuje napięcie więzadeł okolicy pęcherza moczowego. Najczęściej pracujemy na sekwencji krążeniowo-moczowej. Specjaliści terapii mięśniowo- powięziowej rozładowują napięcie w punktach okolicy kości krzyżowej, mostka, stawów skokowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie