Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wspieramy mamy". Jak utrzymać zdrowy kręgosłup przy małym dziecku?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Gdy rodzi się mały człowiek, świat rodziców zmienia się diametralnie. Ogrom miłości i szczęścia wiąże się także z niewyspaniem, brakiem czasu i... bólem kręgosłupa. Młode mamy najczęściej narzekają na dolegliwości pleców, a ich ciało nie było przygotowane do wielogodzinnego noszenia maleństwa. Jak sobie z tym poradzić?
Gdy rodzi się mały człowiek, świat rodziców zmienia się diametralnie. Ogrom miłości i szczęścia wiąże się także z niewyspaniem, brakiem czasu i... bólem kręgosłupa. Młode mamy najczęściej narzekają na dolegliwości pleców, a ich ciało nie było przygotowane do wielogodzinnego noszenia maleństwa. Jak sobie z tym poradzić? Pixabay
Gdy rodzi się mały człowiek, świat rodziców zmienia się diametralnie. Ogrom miłości i szczęścia wiąże się także z niewyspaniem, brakiem czasu i... bólem kręgosłupa. Młode mamy najczęściej narzekają na dolegliwości pleców, a ich ciało nie było przygotowane do wielogodzinnego noszenia maleństwa. Jak sobie z tym poradzić?

- Do najbardziej obciążających kręgosłup czynności, które wykonują młode mamy należy noszenie dziecka, przewijanie, kompanie, ale także karmienie piersią – mówi dr Michał Jarosiński z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. - Warto pamiętać, że już w trakcie ciąży kręgosłup przyszłych mam „dostaje po kościach” -podkreśla ginekolog- położnik.

Na ból kręgosłupa narzeka co druga kobieta

Zacznijmy więc od początku. Na ból kręgosłupa w ciąży narzeka co druga kobieta. Dolegliwości mogą towarzyszyć nam 9 miesięcy, ale nasilają się w II i III trymestrze. Na ból narażone są szczególnie kobiety, które zmagają się z wadą postawy, mają nadwagę lub nie są aktywne fizycznie. - Ból pleców we wczesnej ciąży jest spowodowany działaniem hormonów ciążowych na miednicę oraz więzadła macicy – mówi doktor Jarosiński.- Mięśnie ulegają stopniowemu rozciąganiu, aby przygotować ciało kobiety do porodu. - tłumaczy ginekolog z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. Ból kręgosłupa w I trymestrze ciąży dotyczy przede wszystkim odcinka krzyżowego i lędźwiowego, często promieniuje też do bioder i pachwin. - W II i III trymestrze ból pleców wiąże się ze zmianą postawy ciała i środka ciężkości. - dodaje zaś Michał Łękawski z Warsztatu Ciała. - Rosnący brzuch, ale także piersi powodują wysunięcie miednicy i ramion do przodu, a to z kolei prowadzi do obciążenia i stałego napięcia mięśni pleców. Sprawy nie ułatwiają także dodatkowe kilogramy – mówi fizjoterapeuta.

Po narodzinach dziecka kręgosłup wcale nie odpocznie. Schylanie się, podnoszenie dziecka, karmienie, przewijanie i inne czynności pielęgnacyjne narażają nasz kręgosłup na ciągłą pracę w niekorzystnym dla niego układzie. - Aby nieco odciążyć plecy, młode mamy powinny pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich pozycji, zarówno podczas podnoszenia dziecka, jak i w trakcie karmienia – mówi fizjoterpeuta Michał Łękawski. - Zadbajmy o to, aby przewijak był na odpowiednim poziomie, a podnosząc dziecko, starajmy się kucać, a nie schylać się. - kontynuuje specjalista z Warsztatu Ciała. Fizjoterapeuta podpowiada również, że podczas karmienia dziecka przyjąć pozycję półleżącą, aby nasza głowa i ręce miały oparcie.

W walce o zdrowy kręgosłup

W walce o zdrowy i sprawny kręgosłup niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna. Nasz układ ruchu funkcjonuje prawidłowo, tylko wtedy jeśli wszystkie grupy mięśniowe ze sobą współpracują. Rozwijająca się ciąża zaburza tę interakcję, zmienia postawę, niektóre partie mięśniowe ulegają nadmiernemu rozciągnięciu, inne przykurczeniu i zesztywnieniu. - Ćwiczenia rozpoczynamy od uelastycznienia kręgosłupa, odzyskania mobilności klatki piersiowej oraz bioder. - podpowiada Kamila Kiniosrka, trener UGot2BeStrong - Następnie aktywujemy mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i miednicy. Dzięki tym zabiegom uzyskamy poprawną postawę, prawidłowe ustawienie kręgosłupa a to zminimalizuje typowe ciążowe i poporodowe dolegliowści bólowe. Nie zapominajmy o treningu siłowym, to ważne, aby nasz gorset mięśńiowy był przygotowany na dodatkowe obciążenie -mówi trenerka.

Pamiętajmy także, że nasz kręgosłup potrzebuje odpoczynku. - Poród i pierwsze tygodnie po przyjściu na świat maluszka są nie tylko trudne fizycznie, ale także psychicznie – mówi Magdalena Bogucka z Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Empatia. - Nie bójmy się więc poprosić o pomoc partnera, koleżanki czy dziadków dziecka. Wyjmowanie dziecka z wanienki, odbijanie noworodka, czy wkładanie go do fotelika samochodowego możemy spokojnie „zlecić” innym, a w tym czasie odpocząć. Dobra kondycja psychiczna mamy jest ważna dla rozwoju dziecka. - dodaje psychoterapeutka.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie