Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wspieramy mamy". Mięśnie dna miednicy - jak o nie zadbać?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Mięśnie dna miednicy to często zapominany obszar. Dbamy o nasze pośladki, brzuch i nogi, a to dzięki tak zwanym mięśniom Kegla kobiety rodzą dzieci, a po porodzie szybciej wracają do formy. Jak o nie dbać i dlaczego to takie ważne? Podpowiadamy!
Mięśnie dna miednicy to często zapominany obszar. Dbamy o nasze pośladki, brzuch i nogi, a to dzięki tak zwanym mięśniom Kegla kobiety rodzą dzieci, a po porodzie szybciej wracają do formy. Jak o nie dbać i dlaczego to takie ważne? Podpowiadamy! Pixabay
Mięśnie dna miednicy to często zapominany obszar. Dbamy o nasze pośladki, brzuch i nogi, a to dzięki tak zwanym mięśniom Kegla kobiety rodzą dzieci, a po porodzie szybciej wracają do formy. Jak o nie dbać i dlaczego to takie ważne? Podpowiadamy!

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy pełnią ważne funkcje: zależnie od wieku kobiety, mogą się one zmieniać, jednak ich znaczący charakter pozostaje niepodważalny.

- U młodych kobiet osłabienie MDM może zmniejszać satysfakcję ze stosunku seksualnego obojga partnerów. Z kolei dobrze wyćwiczone i wzmocnione mogą wspomóc poród siłami natury, dzięki czemu staje się łatwiejszy -podkreśla ginekolog-położnik Michał Jarosiński z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. - U kobiet w starszym wieku lub po licznych porodach osłabienie MDM powoduje wysiłkowe nietrzymanie – dodaje lekarz. W skrajnych przypadkach słabe mięśnie okolic intymnych mogą spowodować obniżenie oraz wypadanie narządów rodnych.

- Ciąża i poród w naturalny sposób zaburzają funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Przez 9 miesięcy te partie są szczególnie narażone na dodatkowe obciążenia w wyniku wzrostu ciężarnej macicy – mówi doktor Michał Jarosiński. - U wielu kobiet w tym okresie może pojawić się incydentalne nietrzymanie moczu, najczęściej podczas kichania czy śmiechu. Zazwyczaj ustępuje po okresie połogu, trzeba jednak pamiętać, że te Panie są bardziej narażone na wystąpienie w przyszłości problemów związanych z osłabieniem mięśni dna miednicy – podkreśla ginekolog z Centrum Medycy Intymnej Gemma.

Jak dbać o mięśnie Kegla?

Jak zatem dbać o mięśnie dna miednicy, szczególnie w trakcie ciąży? - Do ciąży należy przygotować się wcześniej – mówi Ilona Szymańska- Pióro, fizjoterapeuta Warsztatu Ciała. - Aby uniknąć późniejszych problemów np. z nietrzymaniem moczu należy wcześniej zadbać o naszą kondycję. Dolegliwości związane z mięśniami dna miednicy będą wpływały na jakość porodu, uszkodzenia tkanek w jego trakcie i stan dna miednicy po porodzie. - mówi ekspert Warsztatu Ciała. Zaparcia, hemoroidy, ból podczas współżycia i oddawaniu moczu czy stolca to tylko niektóre z problemów, na które powinny zwrócić uwagę przyszłe mamy.

Jeśli po porodzie pojawią się problemy z mięśniami dna miednicy, również warto sięgnąć po poradę fizjoterapeuty – Terapia będzie skoncentrowana najczęściej na sekwencji krążeniowo- moczowej czyli pracy na okolicach intymnych, kości krzyżowej, stawach skokowych i mostku. Jednak leczenie tych zaburzeń jest mocno indywidualne, dlatego już bezpośrednio w trakcie wizyty okazuje się, które miejsca wymagają najwięcej pracy – podkreśla Ilona Szymańska- Pióro.

Współpraca z trenerem personalnym

Wsparciem dla mam będzie także współpraca z trenerem personalnym. - Najważniejszą rzeczą, podczas treningu nad mięśniami dna miednicy, to poznanie ich lokalizacji i mechaniki pracy. - mówi Kamila Kiniorska ze studia UGot2BeStrong - Mięśnie te podczas wdechu rozluźniają się, a przy wydechu zbliżają się do siebie i kierują w głąb ciała. Dlatego efektywny trening połączony jest z odpowiednimi technikami oddechowymi.- podkreśla trenerka. Kamila Kiniorska dodaje, że ważnym elementem pracy nad MDM, jest brak angażowania mięśni pośladków, ud czy brzucha. - Jest wiele wizualizacji ułatwiających zaangażowanie odpowiednich tkanek; wyobrażamy sobie zaaplikowany tampon, który chcemy podciągnąć do góry a niżej położone mięśnie uruchamiamy przykładowo zamykając płatki róży. Warto również podkreślić wagę ćwiczeń rozluźniających, których ilość stopniowo zwiększamy zbliżając się do porodu. - mówi Kamila Kiniorska ze studia UGot2BeStrong. Ćwiczenia przygotowujące krocze do porodu powinny uelastyczniać tkanki, aby były rozciągliwe i sprężyste, a nie nadmiernie napięte czy rozciągnięte.

Niezależnie od tego, czy w tracie ciąży czy też po porodzie pojawią się objawy złego funkcjonowania mięśni dna miednicy, kobiety powinny pracować nad ich dobrą kondycją przez całe życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie