Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wspieramy Mamy". Rozejście mięśnia prostego brzucha. Jak wygląda profilaktyka?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Pixabay
Rozejście mięśni prostych brzucha to wciąż zbyt rzadko poruszany temat. Niewiele mówi się o profilaktyce, a problem dotyka 27 procent ciężarnych w II i u 66 procent w III trymestrze. Zaraz po porodzie problem ten diagnozuje się u 53 procent kobiet.

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha to zaburzenie, podczas którego dochodzi do oddalenia się od siebie mięśni prostych brzucha, przy jednoczesnym wydłużeniu kresy białej. U kobiety pojawia się charakterystyczne wypuklenie w linii środkowej ciała.

- Organizm kobiety przygotowany jest na zmiany, jakie zachodzą w nim podczas ciąży, w trakcie porodu i po nim. Dotyczy to również powłok i mięśni – mówi doktor Michał Jarosiński z Centrum Medycyny Intymnej Gemma. - Rozejście po 37. tygodniu jest naturalne. To dzięki temu w brzuchu mamy mieści się rosnące dziecko. Problem zaczyna się wtedy, gdy mięśnie rozchodzą się przedwcześnie lub rozejście nie ustępuje po porodzie. – kontynuuje ginekolog. Jak podkreśla specjalista, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jakie są przyczyny tego zjawiska. Wiadomo jednak, jakie są czynniki ryzyka. Należą do nich między innymi zbyt słabe lub zbyt mocne mięśnie brzucha, nadwaga i otyłość, ciąża bliźniacza, liczne ciąże czy duża masa urodzonego dziecka.

Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko tych nieprawidłowości? Najlepszym sposobem jest nauczenie się zdrowych nawyków ruchowych już w czasie ciąży i kontynuowanie ich podczas połogu. - Fundamentem jest utrzymywanie poprawnej postawy, zarówno podczas ćwiczeń jak i codziennych czynności – mówi Kamila Kiniorska, trener personalny ze studia UGot2BeStrong. Trenerka podkreśla, że duże znaczenie ma umiejętność prawidłowego kładzenia się oraz wstawania, które powinno obywać się poprzez leżenie bokiem. - Co więcej, unikajmy klasycznych brzuszków, statycznych podporów oraz innych ćwiczeń, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podpowiada. Zatem, jakie ćwiczenia stosować, by wspomóc nasze ciało w regeneracji? - Przede wszystkim skupiamy się na przywróceniu prawidłowego wzorca oddechowego oraz aktywacji mięśni głębokich brzucha, głównie mięśnia poprzecznego i mięśni dna miednicy – mówi trenerka kieleckiego studia.

Leczenie rozejścia mięśni prostych brzucha opiera się nie tylko na treningu, ale również na współpracy z fizjoterapeutą. Praca z tym specjalistą ukierunkowana jest przede wszystkim na znalezieniu przyczyn rozejścia. - Może to być praca manualna wyrównująca ciśnienia w naszym organizmie, praca manualna na mięśniach brzucha oraz plecach, jak również praca na naprężnikach dalszych w ciele, takich jak nadgarstki i stawy skokowe – mówi fizjoterapeuta Tomasz Szmalec z Warsztatu Ciała. - Często po samej terapii manualnej rozejście ulega zmniejszeniu, jednak bardzo istotne będzie wdrożenie pracy nad mięśniami dna miednicy, ćwiczeń całego ciała z jednoczesnym napinaniem mięśnia poprzecznego brzucha w każdej pozycji – kontynuuje specjalista. Niezwykle ważnym elementem jest także indywidualnie dobrana dieta, eliminująca produkty powodujące wzdęcia i zaparcia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie