Wspinaczka na Siekaczach - Bałtów zaprasza na skałki

  Wspinaczka na Siekaczach - Bałtów zaprasza na skałki

  Zbigniew TYCZYŃSKI tyczynski@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bałtów ma sześć tras wspinaczkowych. Na pomysł wykorzystania skałek wpadł ksiądz Tadeusz Pasek z ostrowieckiej parafii Świętego Kazimierza.
  Widok na bałtowskie Zarzecze ze ściany Lewego Siekacza jest imponujący.

  Widok na bałtowskie Zarzecze ze ściany Lewego Siekacza jest imponujący. ©Z. Tyczyński

  Bałtowskie skałki Zarzecza nazywają się teraz Siekaczami i znakomicie nadają się do uprawiania wspinaczki.

  - Mamy nadzieję, że będzie to kolejna trafiona atrakcja Bałtowa - zaprasza Jarosław Kuba ze Stowarzyszenia Bałt, podkreślając, że profesjonalnie przygotowanie do wspinaczki bałtowskie skałki są najdalej na północ wysuniętym miejscem, gdzie w warunkach naturalnych można uprawiać wspinanie.

  Zaczął… ksiądz

  Pomysłodawcą wykorzystania bałtowskich skałek do wspinaczki był ksiądz Tadeusz Pasek z ostrowieckiej parafii Świętego Kazimierza, który sam będąc zapalonym alpinistą przyjeżdżał tu także z dziećmi, by odkrywać przed nimi walory wspinania.
  - To znakomita forma gimnastyki, która rozwija całe ciało - podkreśla ksiądz Tadeusz, który będąc jednocześnie członkiem Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego w Kielcach zainteresował środowisko Bałtowem. Dzięki temu adaptacja skałek na potrzeby wspinaczki została przeprowadzona w sposób profesjonalny.

  Dwie najbardziej okazałe skałki bałtowskiego Zarzecza w fachowej literaturze nazywają się Siekaczami. Lewy Siekacz został ponadto oringowany, czyli wyposażony w punkty do asekuracji. - Uchwyty są atestowane i zamontowane przesz osobę z uprawnieniami - zapewnia Paweł Kowalski, prezes Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego, który dodaje, że wspinacze nie niszczą skałek, a przeciwnie, dbają o nie i sprzątają teren wokół miejsc do wspinania.

  Piątki i szóstki

  "Obite" ringami trasy lewego Siekacza oferują skalę trudności od V do VI.1. Najłatwiejsza nazywa się Pluszak.

  - To dlatego, że jest łagodna - wyjaśnia ksiądz Tadeusz Pasek. Kolejne nazwano równie ciekawie: Droga do nieba, Bałtowska klama (klama to w nazewnictwie wspinaczy wygodny chwyt), Alozaury atakują (najtrudniejsza), Bałtek story oraz amonity i górale.
  - Ponadto można wspinać się na prawym Siekaczu, gdzie nie ma ringów, ale jest kilka wariantów pokonania ściany - dodaje ksiądz Pasek i podkreśla, że wspinacze chwalą ten rodzaj skały, który bardzo szybko wysycha po deszczu, ma dość dobre tarcie i jest znacznie sympatyczniejszy dla dłoni niż wyślizgana Jura.

  Skałki są dla ludzi

  Bałtowskich skałek, które stały się kolejna atrakcją Bajtowa jeszcze niedawno nie było widać zza drzew i krzewów.

  - To myśmy je przed kilku laty odkrywali, by pokazać ludziom jako piękny element krajobrazu - wspomina Jerzy Gierczak ze Stowarzyszenia Delta.

  Dziś skałki są nie tylko odsłonięte, ale także odpowiednio udostępnione dla wspinaczy. Od drogi dojazdowej do ich podnóża wykonano wygodne schodki oraz ustawiono kosze. - Prace te wykonało Przedsiębiorstwo Społeczne Allozaur - dodaje Jarosław Kuba, podkreślając, że jest to jeszcze jedna forma produktu turystycznego, jaki oferuje Bałtów.

  Na wykorzystanie skałek do wspinaczki alpinistycznej zgodę wyraził wojewódzki konserwator przyrody.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda