Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspominali księdza Józefa Tischnera w Opatowskim Ośrodku Kultury

/len/, /ook/
Kamierza Tischnera, brata księdza Józefa oraz autora książki o duchownym Wojciecha Bonowicza powitał Andrzej Klimont, dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury.
Kamierza Tischnera, brata księdza Józefa oraz autora książki o duchownym Wojciecha Bonowicza powitał Andrzej Klimont, dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury. ook
W kawiarni Gwarek Opatowskiego Ośrodka Kultury w Opatowie odbyły się Zaduszki Tischnerowskie z udziałem brata księdza, Kazimierza Tischnera oraz Wojciecha Bonowicza, autora książki i duchownym.

[galeria_glowna]
Spotkanie było połączone z projekcją filmu dokumentalnego Gdzie ja idę, wy kiedyś pójdziecie... Misterium wielkanocne według ks. Józefa Tischnera w reżyserii Winfrieda Spinlera (TVP 2001). Rozważania zarejestrowano wiosną 1996 roku w Łopusznej, Jurgowie i w schronisku na Hali Ornak. "Jest jakiś taki moment w życiu człowieka, w którym Bóg wypuszcza człowieka z rąk i pozwala mu lecieć w jakąś tajemniczą przepaść" - mówi w produkcji narrator, ksiądz Tischner o nieuchronnym momencie w życiu każdego człowieka - śmierci. Film jest przejmujący, porusza tematy trudne, o których nie zawsze chce się myśleć lecz z którymi prędzej czy później przyjdzie się zmierzyć każdemu człowiekowi.

Można powiedzieć, że ksiądz Józef Tischner zdobył popularność dzięki połączeniu przemyśleń filozoficznych z góralskim poczuciem humoru. Nietrudno zauważyć też jego talent gawędziarski i charyzmę. Jest on postacią, która wychodziła ludziom naprzeciw, przyciągała ich do Kościoła, a zarazem do Boga. Tłumaczył prostymi słowami coś, czego nie rozumieli, co było dla nich zbyt trudne. Sam o sobie powiedział, że czuje się bardziej filozofem niż księdzem.

Na spotkaniu obecny był Kazimierz Tischner, brat księdza, który tak o nim mówi: "... na łożu śmierci poprosił mnie o kartkę. Napisał, żebym wziął jego strój góralski i kontynuował to, co on zaczął (...) cały czas czuję jego obecność, czuje, że moimi działaniami kieruje właśnie on. Tak było, kiedy zakładaliśmy Stowarzyszenie Drogami Tischnera, kiedy powstawała Rodzina Szkół Tischnerowskich..." .

Kazimierzowi towarzyszył Wojciech Bonowicz, biograf księdza Tischnera, poeta, publicysta, dziennikarz. Za biografię księdza Tischnera nominowano go w 2001 roku do Nagrody Literackiej NIKE. Goście opowiadali w sposób wzruszający i żartobliwy o całym życiu księdza Józefa Tischnera, od jego urodzin, aż po śmierć.

Podczas spotkania można było kupić książki poświęcone księdzu Tischnerowi z dedykacjami autora. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Spotkaniu towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie