Wstrząsająca tajemnica domu przy Piotrkowskiej

  Wstrząsająca tajemnica domu przy Piotrkowskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Który dom był miejscem opisywanej zbrodni?

  Który dom był miejscem opisywanej zbrodni? ©M. Maciągowski

  Dziesiątki lat po kieleckim pogromie wciąż przybywa mrocznych znaków zapytania. Ujawniamy ściśle skrywaną tajemnicę.
  Który dom był miejscem opisywanej zbrodni?

  Który dom był miejscem opisywanej zbrodni? ©M. Maciągowski

  W dniu pogromu na Plantach żołnierze w mundurach zamordowali siedmioro Żydów w domu przy Piotrkowskiej w Kielcach. Zbrodnia nigdy nie została wyjaśniona.
  Taką sensacyjną wiadomość przekazał nam kielczanin, który nie chce podawać swojego nazwiska. Gdyby ten fakt znalazł potwierdzenie, mógłby pomóc w rozwikłaniu zagadki przyczyn pogromu.

  CO SIĘ ZDARZYŁO?

  4 lipca 1946 roku, w dniu pogromu na Plantach, grupa żołnierzy w mundurach weszła do domu przy ul.
  Piotrkowskiej nr 72. Po wejściu żołnierzy słychać było pojedyncze strzały i serie z karabinu maszynowego. W chwilę później podjechała wojskowa ciężarówka. Żołnierze opuścili tylną burtę pojazdu i zaczęli wynosić ciała zabitych za ręce i nogi. Najpierw poukładali je na podwórzu, a potem zwłoki załadowano na samochód. Wśród zabitych była tęga kobieta, którą kilkakrotnie próbowano wrzucić na samochód, aż wreszcie się udało. Zabitych zostało siedem osób, wszystkie narodowości żydowskiej - taką relację podał kielczanin, który nie chce ujawniać swojego nazwiska.

  Sprawa morderstwa przy Piotrkowskiej 72 nigdy nie wyszła na jaw podczas sądzenia sprawców pogromu kieleckiego.

  - Została wymazana z pamięci, a nawet nie stworzono jakichkolwiek akt sprawy. Tej sprawy po prostu nie było, nie ma. Dlaczego? Tu mogło przecież wyjść na jaw, że Ludowe Wojsko Polskie też mordowało - stwierdza kielczanin, od lat zajmujący się tropieniem zagadki pogromu.

  ZNAKI ZAPYTANIA

  Czy relacja ta może okazać się prawdziwa? Prokurator Krzysztof Falkiewicz z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzący śledztwo w sprawie pogromu kieleckiego, mówi, że wątek ten pojawił się dopiero teraz. Wcześniej, choć zeznawało w sprawie bardzo wielu świadków, którzy opisywali różne, nawet mniej ważne epizody, nikt nigdy nie wspomniał o morderstwie przy Piotrkowskiej.

  - Wydaje się mało prawdopodobne, by nikt w Kielcach o tym nie słyszał i nie wspomniał. Jednak choć twierdzenie o morderstwie przy Piotrkowskiej wydaje się mało wiarygodnie, będzie sprawdzane - mówi prokurator Krzysztof Falkiewicz.
  Sędzia Andrzej Jankowski, zajmujący się sprawą pogromu, mówi, że IPN sprawdza wątek morderstwa przy Piotrkowskiej. Zauważa jednak, że ludzie w mundurach nie musieli być żołnierzami, ale na przykład mogli to być funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa czy innej formacji.

  KTÓRY TO DOM?

  Do relacji kielczanina dołączone jest zdjęcie kamienicy, w której miało dojść do morderstwa. Sprawdziłem. Zdjęcie przedstawia dom przy ulicy 1 Maja 71. Kamienica nr 72 leży po przeciwnej stronie ulicy. Zapytałem Stanisława Siudę, który przy 1 Maja 71 mieszka od lat, w dzieciństwie mieszkał w pobliżu na ulicy Jasnej.

  Nigdy nie słyszał o morderstwie Żydów przy Piotrkowskiej z relacji rodziców, sąsiadów czy starszych kolegów, choć o wojnie i powojennych czasach mówiło się przecież dużo.

  Który dom przy Piotrkowskiej kryje niewyjaśnioną tajemnicę? Być może zagadkę pomogą rozwiązać nasi czytelnicy.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!