Wybierz miasto:
  Wszawica znów atakuje w Świętokrzyskiem! Może dotyczyć...

  Wszawica znów atakuje w Świętokrzyskiem! Może dotyczyć każdego dziecka

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Ważne jest, by w domu co jakiś czas kontrolować stan skóry głowy swojej pociechy. Dzięki temu szybciej ją wyleczymy.

  Ważne jest, by w domu co jakiś czas kontrolować stan skóry głowy swojej pociechy. Dzięki temu szybciej ją wyleczymy. ©Archiwum

  Plaga wszawicy znów atakuje - taką informację przekazał nam jeden z czytelników i ojciec dwóch uczennic Szkoły Podstawowej numer 31 w Kielcach. Niestety, problem faktycznie istnieje - w całym regionie świętokrzyskim.
  Ważne jest, by w domu co jakiś czas kontrolować stan skóry głowy swojej pociechy. Dzięki temu szybciej ją wyleczymy.

  Ważne jest, by w domu co jakiś czas kontrolować stan skóry głowy swojej pociechy. Dzięki temu szybciej ją wyleczymy. ©Archiwum  - Niedawno zauważyłem u swoich dziecka wszy. Jedyną możliwością, gdzie córki mogły się nimi zarazić jest szkoła - mówi kielczanin.
  - Szczerze powiedziawszy martwi mnie to bardzo, bo co z tego, że wyleczę swoje dzieci, jeśli pójdą do szkoły i za chwilę znów przyniosą wszawicę? Wystarczy, że jeden uczeń będzie miał te pasożyty i zarazi nimi całą szkołę - mówi zdenerwowany mężczyzna. - Uważam, że placówka powinna czuć się w obowiązku zajęcia się tym problemem - dodaje.

  Problem, który powraca
  Edyta Mikoda, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach przyznaje, że problem wszawicy wciąż jest aktualny. - Zdarza się, że placówki oświatowe informują nas o tego typu sytuacjach. Wszawica nie dotyczy tylko ostatnich miesięcy, ale i wielu poprzednich lat. To problem, który wciąż powraca, ponieważ część dzieci przynosi wszy ze środowiska domowego - wyjaśnia specjalista.

  Wszy lubią skupiska ludzi
  Zakażenie wszawicą następuje przez bezpośredni kontakt (wesz nie umie skakać, tylko pełza) i jest „najpopularniejsza” wśród dzieci i młodzieży ze względu na typowe dla tego wieku zachowania (przytulanie się w czasie zabawy, pożyczanie szczotek do włosów, leżakowanie w przedszkolach).

  Dawniej w szkołach odbywały się przeglądy głów uczniów, teraz czegoś takiego się już nie robi. Warto jednak wiedzieć, że szkolna pielęgniarka może dokonać sprawdzenia skóry głowy danej osoby, musi się przy tym kierować zasadami poszanowania intymności i praw dziecka, czyli prościej mówiąc musi robić to na osobności, w szkolnym gabinecie.

  Ważna jest dyskrecja
  Edyta Mikoda wyjaśnia, że cała procedura pozbywania się wszy powinna opierać się na dyskrecji i poszanowaniu intymności osób z wszawicą. - Dyrektor szkoły jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków na terenie swojej placówki, musi rozwiązać ten problem. Nie jest to w gestii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, choć służymy radą - informuje kierownik.

  Jak przebiega procedura?
  Zgodnie z wytycznymi nawet jeżeli okaże się, że dane dziecko ma problem ze wszami to pielęgniarka nie powinna informować dyrektora u kogo konkretnie znalazła pasożyty. -Dyrektor musi oczywiście wiedzieć, że jest problem w danej klasie, ale nie powinien udostępniać nazwisk. Pielęgniarka powinna poinformować o problemie dziecka jego rodziców i poinstruować, jakimi środkami i jak często ma myć głowę, żeby pozbyć się pasożytów - mówi Edyta Mikoda.

  Dodaje, że w takich sytuacjach w szkole powinno odbyć się zebranie na którym wszyscy rodzice zostaną poinformowani, że problem jest, dzięki czemu będą bardziej czujni, będą też sprawdzać, czy pasożyty nie zaatakowały także głów ich dzieci. - Działania w dużym środowisku szkolnym muszą być podjęte w jednym czasie, tak by wszystkie dzieci zostały wyleczone. Inaczej wszawica znów będzie się roznosić - podkreśla.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Finał w poniedziałek

  Miss i Mister Studniówki 2019| Finał w poniedziałek

  Jedzenie i zabawa

  Na językach