Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie gminy powiatu włoszczowskiego ustaliły już stawki za śmieci. Zobaczcie, gdzie i ile zapłacimy

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Śmieci dadzą nam po kieszeni po Nowym Roku. W niektórych gminach powiatu włoszczowskiego będzie nawet trzy razy drożej.
Śmieci dadzą nam po kieszeni po Nowym Roku. W niektórych gminach powiatu włoszczowskiego będzie nawet trzy razy drożej. UG Krasocin
Najmniejsza podwyżka za śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca będzie w gminie Radków, największa w gminie Kluczewsko. Od nowego roku zmienią się miesięczne opłaty za gospodarowanie odpadami w pięciu gminach, oprócz Moskorzewa.

Przypomnijmy, że do końca roku nasze samorządy musiały podjąć nowe uchwały dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców. W związku ze zmianami właściciele nieruchomości nie muszą składać nowych deklaracji w urzędach gmin.

Jako pierwsza w powiecie włoszczowskim nowe stawki przyjęła 26 listopada gmina Krasocin. Ceny za śmieci od nowego roku wzrosną tam o 60 procent: za odpady zbierane w sposób selektywny mieszkańcy zapłacą 8 złotych miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość (do tej pory było 5 złotych) oraz 16 złotych za śmieci zmieszane (dotychczas było 10 złotych). Odpady będzie odbierać ta sama firma co obecnie, czyli Czystopol z Chęcin. Umowę podpisano z nią na 20 miesięcy.

W gminie Włoszczowa będzie niewiele mniejsza podwyżka – o około 55 procent. Na sesji nadzwyczajnej 13 grudnia Rada Miejska uchwaliła nowe stawki. Cena wzrośnie tutaj z 5,5 złotych do 8,5 złotych za śmieci segregowane oraz z 11 do 17 złotych za niesegregowane. Umowę z gminną spółką – Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej gmina Włoszczowa podpisała na 1 rok.

W gminie Kluczewsko uchwała w sprawie śmieci została podjęta na sesji w piątek, 28 grudnia. Od Nowego Roku stawki będą tutaj identyczne jak we Włoszczowie: 8,5 złotych za segregowane i 17 złotych za zmieszane. Dotychczas mieszkańcy tej gminy płacili za odpady praktycznie najmniej w powiecie włoszczowskim – 3 i 7 złotych. W Kluczewsku podwyżka wyniesie zatem aż 183 procent w przypadku śmieci segregowanych oraz 143 procent (zmieszane). Umowa z włoszczowską firmą Paver została podpisana na 1 rok.

Gmina Secemin też podjęła stosowną uchwałę zaraz po świętach, w czwartek, 27 grudnia. Śmieci zbierane w sposób selektywny zdrożeją tam o 100 procent - z 4 do 8 złotych, a zmieszane – z 8,5 do 17 złotych. Wywozem odpadów w tej gminie zajmie się Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami z Krakowa. Umowę podpisano z nią na 2 lata.

Radków to jedyna gmina w powiecie, gdzie stawki za śmieci ustalono na podstawie łącznej liczby mieszkańców gospodarstwa domowego, a nie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. I – jak się okazuje – taki zabieg sprawi, że rodziny zapłacą tutaj znacznie mniej, niż w pozostałych gminach w przeliczeniu na jedną osobę.

I tak, jednoosobowe gospodarstwa zapłacą tyle same, co obecnie, czyli 8 złotych za odpady segregowane i 12 złotych za zmieszane, dwuosobowe posesje - 12 złotych za segregowane i 18 złotych za zmieszane (dotychczas było 8 za segregowane i 12 za zmieszane), trzyosobowe rodziny – 16 złotych za segregowane i 24 złote za zmieszane (do tej pory było 11 i 17 złotych), czteroosobowe domostwa – 20 złotych za segregowane i 30 złotych za zmieszane (dotychczas było 11 i 17 złotych), pięcioosobowe gospodarstwa – 24 złote za segregowane i 36 złotych za zmieszane (do tej pory – 11 i 17 złotych), sześcioosobowe posesje – 28 złotych za segregowane i 42 złote za zmieszane (wcześniej było 15 i 20 złotych), siedmioosobowe posesje – 32 złote za segregowane i 48 złotych za zmieszane (było 15 i 20 złotych), ośmioosobowe rodziny – 36 złotych za segregowane i 54 złote za zmieszane (było 15 i 20 złotych), dziewięcioosobowe – 40 złotych za segregowane i 60 złotych za zmieszane (było 15 i 20 złotych), 10-osobowe i więcej – 44 złote za segregowane i 66 złotych za zmieszane (było 15 i 20 złotych).

Wychodzi na to, że podwyżkę za śmieci odczują najbardziej wieloosobowe rodziny, które zapłacą nawet trzykrotnie więcej, niż miały obecnie – od 193 do 230 procent w przypadku 10-osobowego gospodarstwa. Jednak w przeliczeniu na jednego mieszkańca takiego gospodarstwa, te ceny i tak będą najniższe w powiecie. Gmina Radków przyjęła bowiem zasadę, że im więcej osób zamieszkuje w domostwie, tym mniej zapłaci jednostkowo za osobę. „Nasze odpady będą niezmiennie najtańsze w powiecie włoszczowskim” – napisano na stronie internetowej gminy. Śmieciami w Radkowie zajmie się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Włoszczowy, z którym gmina podpisała umowę na 3 lata.

Jedynym wyjątkiem w naszym powiecie, gdzie śmieci nie zdrożeją od Nowego Roku, jest gmina Moskorzew. Tutaj stare ceny będą obowiązywać jeszcze przez cały 2019 rok i wyniosą odpowiednio: 5 złotych za segregowane i 8 złotych za niesegregowane. Za wywóz odpadów odpowiada tutaj firma Paver z Włoszczowy.

Podwyżka cen za śmieci spowodowana jest między innymi wzrostem cen transportu, paliwa, prądu, opłaty środowiskowej ponoszonej z tytułu składowania odpadów (tak zwanej opłaty marszałkowskiej) oraz płac minimalnych – wszystko to firmy wkalkulowały sobie w cenę za odbiór śmieci od mieszkańców, na co samorządy nie miały wpływu. Gminy bowiem nie mogą dopłacać do śmieci. Kwotę z przetargu muszą pokryć sami mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie